به گزارش خبرگزاری برنا از همدان، مدیرعامل شرکت آب‌منطقه‌ای استان همدان با بیان اینکه متوسط بارندگی در استان 330 میلی‌متر است که از متوسط کشوری بیشتر است، اظهار کرد: میزان تبخیر در استان به 67 درصد می‌رسد و این میزان تبخیر باعث می‌شود از 6 میلیارد و 400 میلیون متر مکعب نزولات جوی تنها 2 میلیارد و 680 میلیون متر مکعب برای استفاده باقی بماند.

مرتضی عزالدین افزود: به همین دلیل با توجه به وضعیت دشت‏‌ها در حدود 22 سال گذشته بین 90 سانتیمتر تا یک متر با افت ستون آب مواجه بودیم زیرا میزان تقاضا و برداشت از منابع زیرزمینی با نزولات جوی متعادل نیست.

وی با بیان اینکه این عدم توازن باعث شده سالانه با 252 میلیون متر مکعب کسری آب مواجه باشیم، تصریح کرد: همه 13 دشت مطالعاتی ما ممنوعه و بحرانی ممنوعه شده و میزان متوسط سرانه منابع تجدیدپذیر کاهش یافته  و دشت ها وارد تنش آبی شدند.

مدیرعامل شرکت آب‌منطقه‌ای استان همدان با اشاره به اینکه شورای حفاظت استان و شهرستان‌ها تشکیل شده، ادامه داد: تاکنون بیش از 70 جلسه تشکیل شده و فعالیت‌ها بر ای نجات دشت‌ها در چند بخش شامل انسداد چاه‌های غیر مجاز، جلوگیری از اضافه برداشت‌ها، نصب کنتور هوشمند و اقدامات فرهنگی و مشارکت مردمی آغاز شده است.

وی با اشاره به اینکه در سال 93، تعداد 659 حلقه چاه غیر مجاز با حجم آب صرفه‎جویی شده حدود 80 میلیون متر مکعب مسدود شده است، خاطرنشان کرد: در سال 94 نیز 700 حلقه چاه غیر مجاز با صرفه جویی 58 میلیون متر مکعب مسدود شده است.

 عزالدین با بیان اینکه در سال 95 برای پر کردن 550 حلقه چاه غیر مجاز برنامه‌ریزی شده، گفت: تاکنون 196 حلقه چاه غیر مجاز با صرفه‌جویی 15 میلیون متر مکعب طی سال جاری مسدود شده است.

وی با اشاره به اینکه در مجموع طی برنامه تعادل بخشی یک‌هزار و 557 حلقه چاه با صرفه‌جویی 153 میلیون متر مکعب مسدود شده، اظهار کرد: این اقدامات باعث شده استان همدان در حوزه انسداد چاه‌های غیر مجاز طی سال‌های 93 و 94 بهترین عملکرد را در کشور به خود اختصاص دهد.

این مسؤول با بیان اینکه برای جلوگیری از اضافه برداشت در چاه‌های مجاز نیز  4 هزار بازدید میدانی صورت گرفته، افزود: طی این بازدیدها 400 چاه که اضافه برداشته داشتند شناسایی شده و تذکرات لازم به بهره‌برداران آنان ابلاغ شده است.

وی با اشاره به اینکه طی دو سال گذشته 2 هزار و 771 کنتور هوشمند نصب شده که عمدتاً برای بخش کشاورزی بوده است، تصریح کرد: برای نخستین بار در کشور دو دشت کبودراهنگ و اسدآباد به عنوان پایلوت کنترل با کمک مردم در نظر گرفته شده است.

عزالدین با اشاره به اینکه مشاور ژاپنی نیز برای اجرای این طرح گرفته شده تا به صورت چهره به چهره انجام شود، ادامه داد: از سوی دیگر با همراهی آموزش و پرورش طرح داناب تعریف شده که برای 64 هزار دانش‌آموز مقطع متوسطه و معلمان آنان توسط جهاد دانشگاهی به صورت چهره به چهره فرهنگسازی انجام خواهد شد.

وی با بیان اینکه با ائمه جماعات و تشکل‌های بخش کشاورزی جلسات متعددی تشکیل شده، خاطرنشان کرد: تفاهمنامه‌ای نیز با دانشگاه بوعلی منعقد شده که در تحقیقات و طرح‌های شرکت، ما را یاری کنند.

دشت‌های همدان هنوز زنده‌اند

مدیرعامل شرکت آب‌منطقه‌ای استان همدان با تأکید بر اینکه دشت‌های همدان بیمار بوده اما به مرگ نرسیده و قابل احیا هستند، گفت: دشت کبودراهنگ بحرانی‌تر دشت استان است که افت آن 1.7 متر بوده است.

وی با بیان اینکه پدیده فروچاله در دشت کبودراهنگ رخ داده است، اظهار کرد: بیش از  24 مورد در دشت کبودراهنگ فروچاله رخ داده که آخرین اتفاق آن در سال 83 بوده است.

عزالدین با بیان اینکه آب نگاه دارنده دو لایه زمین است، افزود: زمانی که آب بیش از اندازه برداشت شود، سطح زمین فرو می‌ریزد و با ایجاد این پدیده تزریق هیچ مقدار آبی نمی‌تواند آن را احیا کند.

وی تصریح کرد: برداشت بی رویه از آب‌ها باعث می‌شود که کیفیت آب نیز کاهش یابد و شوری آن افزایش پیدا کند.