به گزارش خبرگزاری برنا از همدان، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان اظهار داشت: از ابتدای سال 93 تا پایان سال گذشته هزار و 593 حلقه چاه غیرمجاز در استان همدان مسدود شده که سبب صرفه‌جویی 156 میلیون و 894 هزار مترمکعبی در مصرف آبهای زیرزمینی همدان شده است.

وی عمق انسداد چاه‌های غیرمجاز را 62 کیلومتر اعلام کرد و گفت: بیشترین چاه‌های غیرمجاز در کبودراهنگ با 341 حلقه، رزن با 294 حلقه و همدان با 220 حلقه مسدود شده است.

عزالدین تصریح کرد: سال گذشته 700 حلقه چاه غیرمجاز در استان همدان براساس احکام قضایی مسدود شده که این امر سبب صرفه‌جویی بیش از 58 میلیون مترمکعبی در مصرف آب زیرزمینی شده است.

وی با بیان اینکه از ابتدای امسال مجوز انسداد بیش از 625 حلقه چاه غیرمجاز در استان همدان صادر شده است، افزود: خوشبختانه همکاری مناسبی بین دادگستری و نیروی انتظامی برای انسداد چاه‌های غیرمجاز در همدان وجود دارد که منتج به این عملکرد شده است.

عزالدین با اشاره به اینکه روند انسداد چاه‌های غیرمجاز تسریع پیدا کرده و مماشاتی در این زمینه صورت نمی‌گیرد، اظهار داشت: طول چاه‌های مسدود شده در سال گذشته 23 کیلومتر بوده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان بیان کرد: تعهد امسال برای انسداد چاه‌های غیرمجاز معادل 550 حلقه است که از ابتدای سال تاکنون 232 حلقه مسدود شده که صرفه‌جویی 17 میلیون و 718 هزار مترمکعبی آبهای زیرزمینی را در پی داشته است.

وی تاکید کرد: همچنین با چاه‌های مجاز استان همدان که برداشت بیشتر از پروانه بهره‌برداری دارند نیز برخورد می‌شود تا در راستای حفاظت از منابع آبی استان همدان گام‌های اساسی و جدی برداشت.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان با بیان اینکه وضعیت منابع آبی استان همدان رضایت‌بخش بوده و باید حفاظت جدی از منابع موجود صورت گیرد، گفت: نیاز است تا تمامی مردم نسبت به حفظ منابع آبی موجود احساس تکلیف کنند تا بتوان ماه‌ها و سال‌های آینده را مدیریت کرد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان اظهار داشت: بارش‌های اخیر سبب بهبود وضعیت منابع آبی همدان شده که تکمیل ذخایر سدهای اکباتان همدان، کلان ملایر و سرابی تویسرکان را به دنبال داشته است.

عزالدین با اعلام اینکه هزار چاه غیرمجاز برای انسداد در استان همدان شناسایی شده است، تصریح کرد: بدون هیچ مماشاتی چاه‌های غیرمجاز در استان همدان مسدود می‌شوند تا بتوان منابع آبی زیرزمینی را تعادل رساند.

وی با اشاره به اینکه اکیپ‌های گشت و بازرسی به طور شبانه‌روزی دشت‌های استان را بازرسی می‌کنند، عنوان کرد: تعداد 24 گروه اکیپ گشت و بازرسی در راستای نظارت بر چاه‌های مجاز، جلوگیری از حفر چاه‌های غیرمجاز و برداشت شن و ماسه از رودخانه‌های استان به طور شبانه روز دشت‌ها را کنترل می‌کنند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان اظهار داشت: تاکنون دو هزار و 832 حلقه چاه مجاز مجهز به کنتور هوشمند آب و برق شده و از این تعداد کارت دو هزار و 331 حلقه چاه شارژ شده است.