به گزارش خبرگزاری برنا از همدان، معاون توانبخشی بهزیستی استان همدان با اشاره به اینکه عوامل معلولیت به سه گروه قبل از زایمان، حین زایمان و پس از زایمان تقسیم می‌شود، افزود: خوشبختانه معلولیت‌های قبل از زایمان با انجام مشاوره‌های ژنتیک و تست‌های غربالگری در سال‌های اخیر کاهش یافته است.

وی ادامه داد: معلولیت‌های حین زایمان در صورت بروز مشکلاتی همچون طولانی‌تر شدن زمان بارداری از موعد مقرر رخ می‌دهد که از طریق شبکه بهداشت و درمان استان کنترل می‌شود.

حجت‌الاسلامی در خصوص معلولیت‌های پس از زایمان گفت: متاسفانه بر اثر تصادفات جاده‌ای شمار این نوع از معلولیت‌ها در سال‌های اخیر افزایش یافته است.

وی سقوط از ارتفاعات را از دیگر عوامل بروز معلولیت‌های پس از زایمان دانست و افزود: در شهرستان تویسرکان به علت سقوط از درختان گردو شمار معلولیت‌های پس از زایمان بیش از دیگر شهرستان‌های استان است.

فعالیت 5 مرکز مشاوره ژنتیک در استان

معاون توانبخشی بهزیستی استان همدان با بیان اینکه انجام مشاوره‌های ژنتیک و اجرای طرح‌های غربالگری از جمله خدمات بهزیستی برای پیشگیری از تولد نوزادان معلول است، تصریح کرد: 5 مرکز مشاوره ژنتیک در استان با تعرفه‌های دولتی در حال فعالیت هستند.

وی از انجام طرح‌های غربالگری و مشاوره ژنتیک برای 1500 زوج در سال گذشته خبر داد و یادآور شد: برای افرادی که مشکوک به بروز معلولیت فرزندان هستند، کمک هزینه بلاعوض برای انجام آزمایش‌های تخصصی ارائه می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: مددکاران ویژه سازمان بهزیستی خانواده‌هایی را که یک فرزند معلول دارند، به پزشک‌های متخصص ارجاع می‌دهند تا برای بارداری مجدد با مشکل معلولیت مواجه نشوند.

حجت‌الاسلامی با بیان اینکه انجام مشاوره‌های ژنتیک طی 5 سال اخیر در استان بیشتر مورد توجه قرار گرفته است، عنوان کرد: گرچه متولی انجام مشاوره ژنتیک تنها بهزیستی نیست اما در سال‌جاری توجه ویژه‌ای از سوی این سازمان به انجام مشاوره زنتیک شده است.

انجام طرح غربالگری برای 55 هزار کودک در سال گذشته

وی با اشاره به اینکه 9 پایگاه دائمی برای غربالگری بینایی کودکان 3 تا 6 سال در شهرستان‌های همدان فعال است، ادامه داد: طی سال گذشته 55 هزار کودک در طرح غربالگری پایش شدند که از این تعداد 1600 کودک مشکل‌دار شناسایی و تحت درمان قرار گرفتند.

معاون توانبخشی بهزیستی استان همدان از انجام غربالگری شنوایی برای 5700 کودک خبر داد و افزود: از این تعداد 5 کودک با مشکل شنوایی شناسایی شده‌اند.

حجت‌الاسلامی در پایان از آغاز طرح غربالگری شنوایی برای کودکان 3 تا 5 سال به عنوان پایلوت در مهدهای کودک همدان خبر داد و تصریح کرد: این طرح از اواسط مردادماه در استان همدان آغاز خواهد شد.