به گزارش خبرگزاری برنا از همدان، مدیر دفتر یونیمای ایران گفت: در شرایط امروز جامعه، حفظ آیین‌ها، فرهنگ و تاریخ مردم اهمیت بسیاری دارد بر این اساس عروسک‌ها و قصه‌ها بخشی از فرهنگ ملی سرزمین ما به شمار می‌روند.

حمیدرضا اردلان افزود: حفظ عروسک‌ها و قصه‌هایی که مادربزرگ‌ها برای کودکان می‌ساخته‌اند در حفظ نشاط، فرهنگ و نیروی امید و سازندگی به نسل‌های آینده کمک می‌کند.

وی ادامه داد: یونیما اتحادیه جهانی جشنواره عروسکی است که از اهداف مهم آن اشاعه صلح و برادری در میان ملل جهان است.

مدیر دفتر یونیما مبارک در همدان گفت: حمایت صنفی از تولید کنندگان نمایش عروسکی از جمله اهداف افتتاح دفتر یونیما مبارک در همدان است.

محسن پورقاسمی افزود: اتحادیه جهانی نمایشگران عروسکی با عنوان «یونیما مبارک» در ایران فعالیت می‌کند و دفتر همدان یکی از شعب دفاتر استانی این اتحادیه به شمار می رود.

وی اظهار کرد: برنامه ریزی سالانه برای تولید و آموزش نمایش های عروسکی و همچنین برگزاری کارگاه های یادگیری مبانی عروسکی از جمله برنامه های این دفتر در استان همدان است.

مدیر دفتر یونیما مبارک همدان تصریح کرد: با توجه به محدود بودن اعضای جهانی این اتحادیه، این دفتر با 30 عضو پذیرای هنرمندان و علاقه مندان رشته نمایش عروسکی خواهد بود و با امکانات فراهم شده قصد تقویت و ارتقای سطح دانش این هنرمندان را داریم.

پورقاسمی با اشاره به موثر بودن فعالیت این دفتر در همدان، ادامه داد: افتتاح دفتر یونیما مبارک در همدان بسترهای مناسب را برای آموزش ساخت عروسک، عروسک گردانی، کارگردانی و نمایشنامه نویسی عروسکی فراهم می کند.

وی بیان کرد: بزرگترین مشکل همدان در نمایش های عروسکی، آموزش و نداشتن اطلاعات کافی در این زمینه است.

مدیر دفتر یونیما مبارک همدان اظهار کرد: مدیریت این دفتر در سال اول به صورت انتصابی است اما از سال آینده در هر دو سال با برگزاری انتخابات و انجام رأی گیری انتخاب خواهد شد.

دفتر یونیما مبارک همدان در آستانه بیست و سومین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان با حضور دکتر اردلان رئیس دفتر یونیمای ایران و عضو ارشد یونیمای جهانی، مدیرکل فرهنگ و ارشاداسلامی استان همدان، دبیر جشنواره و جمعی از هنرمندان و اساتید تئاتر همدان افتتاح خواهد شد.

بیست و سومین جشنواره بین‎المللی تئاتر کودک و نوجوان با دبیری شهرام کرمی از 22 تا ٢٧ آذرماه در پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین برگزار می‌شود.