به گزارش خبرگزاری برنا از همدان، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همدان با بیان اینکه ایران جزو 10 کشور برتر دنیا از نظر گردشگری و ابنیه تاریخی به شمار می رود تصریح کرد: استان همدان به عنوان پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین دارای یک هزار و 800 اثر تاریخی شناسایی شده و جاذبه های ویژه گردشگری طبیعی همچون غار علیصدر و گنجنامه است و جزو پنج استان برتر گردشگری کشور محسوب می شود.

وی با بیان اینکه در 9 ماهه امسال حدود 10 هزار گردشگر خارجی به استان همدان سفر کردند افزود: برجام آثار ملموسی داشت و موجب شد شاهد افزایش گردشگران خارجی در کشور و به تبع آن در استان همدان باشیم و طبق پیش بینی کارشناسان با رشد گردشگری خارجی در پسا برجام روبرو شویم.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همدان گفت: از طرفی خط ریلی تهران - همدان که به علت تحریم ها و مشکل تامین نشدن ریل، معطل مانده بود با دستور رییس جمهوری و پیگیری های استانداری همدان به زودی افتتاح می شود که در توسعه زیرساخت های حمل و نقل منطقه و جذب گردشگر به استان همدان تاثیر بسیار مطلوبی دارد.

مالمیر تاکید کرد: این خط ریلی زیر ساخت بسیار جدی و تحولی بسیار شگرف برای همدان است و با کاهش زمان سفر از تهران به همدان فرصتی را فراهم می کند تا مرکزنشینان بتوانند آخر هفته خود را در همدان سپری کنند.

مالمیر با بیان اینکه این خط ریلی سفر را سهل تر، ایمن تر و کوتاهتر می کند اظهار کرد: این ظرفیت که حاصل توافق برجام است زیر ساختی بسیار موثر برای تورگردانانی است که می خواهند به همدان تور گردشگری داشته باشند.

وی افزایش فرصت های شغلی و کاهش نرخ بیکاری را از دیگر دستاوردهای برجام در صنعت گردشگری برشمرد و گفت: طبق معیارهای جهانی حدود 9 درصد اشتغال دنیا در حوزه گردشگری تعریف می شود لذا با توسعه گردشگری ، رشد اقتصادی و به تبع آن افزایش فرصت های شغلی و کاهش نرخ بیکاری در تمامی سطوح جامعه رخ می دهد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همدان تصریح کرد: اگر برجام اتفاق نمی افتاد صنعت گردشگری همدان از ابعاد مختلف آسیب می دید و از آنجا که بخش مهمی از بازار گردشگری استان به دلیل جاذبه های تاریخی شامل گردشگران خارجی است اگر رویکرد خارجی ها مثبت نمی شد و تغییر نمی کرد شاهد استقبال چندانی از سوی گردشگران نبودیم.