به گزارش خبرگزاری برنا از همدان، نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی در این خصوص اظهار داشت: با تلاش مسئولان اجرایی استان همدان و شهرستان، مسئولان وزارت جهاد کشاورزی و پیگیری های مستمر نمایندگان ملایر ثبت جهانی انگور دره جوزان به نتیجه رسید.

وی افزود: این هدیه ای بسیار ارزشمند برای مجموعه کشور، استان و شهرستان و اقدامی اثرگذار برای کشاورزان پرتلاش و زحمتکش است.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس دهم بیان کرد: ثبت جهانی انگور ملایر یک نشان برای این شهرستان است که همواره برای توسعه ملایر اثربخش است.

حجت الاسلام آزادیخواه ادامه داد: این اقدام بهترین هدیه است که می تواند نسبت به رونق اقتصادی این شهرستان تاثیرگذار باشد.

وی با تبریک این روز به عنوان یک نقطه عطف در تاریخ این شهرستان و خدمت نمایندگان در مجلس دانست و ابراز امیدواری کرد: از درگاه جهانی شدن انگور ملایر بتوانیم با کمک کشاورزان و همت مسئولان رونق مضاعفی را در حوزه کشاورزی و صنایع غذایی و تبدیلی شاهد باشیم.

از سال 95 تاکنون پرونده ثبت جهانی انگور دره جوزان ملایر تهیه و به سازمان جهانی خوار و بار و کشاورزی ملل متحد (فائو) ارسال شد.

در همین راستا 24 و 25 مهرماه امسال نمایندگان فائو برای بررسی پرونده ثبت جهانی انگور دره جوزان وارد این شهرستان شدند که پی از بررسی های انجام شده دهم آذرماه خبر ثبت جهانی انگور ملایر قطعی شد.

حدود 11 هزار هکتار از اراضی ملایر زیر کشت انگور است که سالانه بیش از 240 هزار تن انگور در این شهرستان تولید می شود و جایگاه سوم تولید انگور کشور را به خود اختصاص داده است.