به گزارش خبرگزاری برنا از همدان، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان همدان اضافه کرد: 10 میلیون بیمار در جهان به علت فشار خون بالا یا همان قاتل خاموش در سال 2017 جان خود را از دست دادند و طبق بررسی های صورت گرفته در سال 2016 ، یک سوم جمعیت بالای 30 سال کشور به فشار خون مبتلا بودند.

حیدری مقدم افزود: با وجود اطلاع رسانی و آگاه سازی 60 درصد بیماران از ابتلا به فشار خون اطلاع ندارند از 40 درصد مابقی نیز تنها 19 درصد نسبت به کنترل مناسب بیماری اقدام می کنند.

وی اظهار داشت: تمامی افراد بالای 30 سال به همراه مادران باردار و بیماران کلیوی بدون در نظر گرفتن سن در این طرح سنجیده می شوند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان همدان معتقد است: به جای ساخت بیمارستان فوق تخصصی، منشا بیماری ها را از مراکز بهداشتی مهار کرده تا هزینه های حوزه درمان کاهش یابد.

حیدری مقدم با بیان اینکه برای کاهش هزینه درمان ناچار به تغییر رویکرد هستیم گفت: هر خانواده، جامعه و سازمان باید از ابزار و وسایل در اختیار برای این کار بهره گیرد.

وی گفت: میزان مصرف نمک از 15 گرم به 11 گرم کاهش یافته است و اگر سه گرم دیگر کاهش یابد می توان 30 درصد بیماری های ناشی از فشار خون، دیابت، بیماری قلبی و عروقی را کنترل کرد.

رییس مرکز بهداشت استان همدان بیان کرد: بهداشت باید از درمان سبقت گیرد چرا که هر یک دلار هزینه در بخش بهداشت برابر با کاهش چهار تا 17 دلار هزینه در بخش درمان است.

حیدری مقدم با بیان اینکه طرح سنجش فشار خون بالا از امروز پنجشنبه آغاز شده است گفت: برای اطلاع رسانی و فراخوان از تمامی ظرفیت ها به ویژه فضای مجازی استفاده می شود.

وی ادامه داد: نحوه پذیرش افراد به 2 صورت حضوری و غیر حضوری بوده همچنین تیم های سیار در دستگاه های اجرایی مستقر شده یا در مکان های شلوغ حضور می یابند.

وی درباره سنجش فشار خون غیرحضوری توضیح داد: کسانی که به اینترنت دسترسی دارند با ثبت مشخصات هویتی، فشار خون را می گیرند و آن را به سامانه ارسال کرده و ثبت می کند.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: