به گزارش خبرگزاری برنا از همدان، مدیرکل دامپزشکی استان همدان گفت: به منظور ارتقاء سطح بهداشت عمومی و تأمین غذای سالم و حفظ سلامت مصرف کنندگان و در راستای اطمینان خاطر نیکوکارانی که در ایام تاسوعا و عاشورای حسینی اقدام به ذبح دام و نذورات دام قربانی می نمایند، اکیپ های بازرسی و نظارت بهداشتی در ادارات دامپزشکی استان تجهیز و سازماندهی شده اند.

وی ضمن درخواست همکاری از همشهریان عزیز خاطر نشان کرد: نسبت به تأمین دام زنده ی نذورات قربانی از میادین عرضه دام و مراکز تحت نظارت دامپزشکی اقدام نمایند و در صورت نیاز به معاینه رایگان دام ها، نذورات و لاشه ی دام های قربانی، مراتب را با شماره تلفن ادارات دامپزشکی شهرستان محل اقامت خود و یا با سامانه ارتباطی 1512 این اداره کل در میان بگذارند.

مدیرکل دامپزشکی استان همدان ضمن اشاره به فعالیت 54 اکیپ دامپزشکی در ایام محرم در سطح استان همدان، تصریح کرد: چهار مرکز کشتارگاه با حضور 86 نفر دامپزشک، بازرس بهداشتی و ناظر شرعی در روز تاسوعا و عاشورا در سطح استان آماده نظارت بر کشتار دام عزاداران حسینی هستند.

دکتر محمودرضا رسولی، با اشاره به نظارت سالانه اکیپ‌های دامپزشکی بر کشتار دام اظهار داشت: در طول دهه نخست محرم اکیپ‌های سیار و بازرسان دامپزشکی در سطح استان همدان حضور داشته و بر کشتار دام نظارت کامل دارند.

وی افزود: در روز تاسوعا و عاشورا تعداد 35 اکیپ سیار و 19 اکیپ ثابت در سطح استان آماده نظارت بر کشتار دام بوده تا هیچ گونه مشکل بهداشتی و شرعی در ذبح دام‌ها صورت نگیرد.

مدیرکل دامپزشکی استان همدان  گفت: در روز تاسوعا و عاشورا، 29 نفر دکتر دامپزشک، 44 نفر بازرس بهداشت گوشت و 13 نفر ناظر شرعی بر کشتار دام نظارت دارند و در صورت تماس با شماره 1512، اکیپ سیار دامپزشکی آماده خدمت رسانی به مردم است.

وی با اشاره به حضور کارکنان این اداره کل اعم از دکتر دامپزشک، بازرس بهداشتی و ناظر شرعی در طرح تشدید نظارت ذبح شرعی و بهداشتی، تصریح کرد: در روز تاسوعا و عاشورا همه دستگاه‌ها تعطیل هستند، اما اداره‌کل دامپزشکی در راستای حفظ بهداشت و سلامت عزاداران حسینی و نظارت بر ذبح دام‌ها فعال و آماده ارائه خدمات به مردم است.

دکتر رسولی اظهار داشت: پنج مرکز کشتارگاه در روز تاسوعا و عاشورا در سطح استان همدان  فعالیت دارند که همگی با حضور بازرسان بهداشتی در حال آماده باش هستند و افراد با حضور در این مراکز و یا تماس با اکیپ سیار از خدمات ویژه ذبح دام برخوردار می‌شوند.

این مقام مسئول در پایان ابراز امیدواری کرد با برنامه ریزی و هماهنگی های بین بخشی همزمان با اطلاع رسانی و افزایش اطلاعات افراد جامعه، کلیه دام های قربانی در مناسبت های مختلف را مورد بازرسی قرار خواهیم داد تا هیچ لاشه ای بدون نظارت وارد چرخه مصرف انسانی نشود.