به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا؛ چند روز قبل نشریه الرایه قطر امتیازات باشگاهی کشورهای آسیا و همچنین سهمیه آنها برای مسابقات فصل آینده لیگ قهرمانان قاره را منتشر کرد. بر این اساس، ایران همانند امسال، برای فصل 2021 هم شامل سهمیه 2+2 خواهد بود. کنفدراسیون فوتبال آسیا چندی پیش طرحی را تصویب کرد که طی آن، تعداد تیم‌های لیگ قهرمانان از 32 به 40 تیم افزایش می‌یابد و به هر یک از مناطق غرب و شرق، یک گروه دیگر اضافه می‌شود. پیش از این مسابقات در هر کدام از دو منطقه، در چهار گروه چهار تیمی برگزار می‌شد و با این شرایط علاقه مندان به فوتبال باید منتظر شکل و شمایلی جدید از این تورنمنت باشند.

با این حال 2 سهمیه مستقیم و 2 سهمیه غیرمستقیم که جواز آن با عبور از مرحله پلی آف به دست می آید، برای فوتبال ایران در شرایط فعلی می تواند مناسب باشد. هرچند که برای رسیدن به سهمیه های مستقیم بیشتر، باید در بخش سخت افزاری، نرم افزاری و نوع کیفیت فوتبال تیم های داخلی تغییراتی صورت بگیرد تا رشد و پیشرفت به چشم بیاید و اگر شرایط این گونه رقم نخورد، نه تنها حفظ همین سهمیه ها سخت خواهد شد، بلکه می تواند به کاهش تعداد نمایندگان منجر شود.

اگر نگاهی به کشورهای آسیایی از جمله چین، ژاپن، کره جنوبی، قطر، امارات، عربستان و نمونه هایی از این دست بیندازیم، مشخص می شود که آنها به رشد و توسعه در قسمت های مختلف توجه ویژه ای دارند و همواره به دنبال این هستند تا روز به روز شرایط خود را بهبود ببخشند. از طرفی تیم های ایرانی به رغم اینکه در تلاش هستند تا اوضاع را بهتر کنند اما به واسطه مشکلاتی نظیر پرونده های مالی باشگاه ها در فیفا با مشکلاتی دست و پنجه نرم می کنند که حل و فصل آن می تواند گام مثبتی برای فوتبال ایران باشد. امکاناتی نظیر داشتن استادیوم های با کیفیت و بحث درآمدزایی باشگاه ها از سایر آیتم‌هایی است که برای مسئولان AFC اهمیت زیادی دارد و اگر فوتبال ایران بتواند در این زمینه ها ترقی کند به سود باشگاه ها و قاره کهن خواهد بود.

با همه این اوصاف باید از تعداد سهمیه های لحاظ شده برای تیم های کشورمان رضایت داشت و در صورتی که فوتبال ایران بتواند معیارهای موردنظر را به دست آورد، آینده روشنی در انتظار خواهد بود.

حاج‌رضایی: فوتبال ایران سابقه خوبی در فیفا و AFC ندارد

امیر حاج‌رضایی، کارشناس فوتبال در این‌باره در گفتگو با خبرنگار برنا عنوان کرد: واقعیت این است که فوتبال ایران سابقه خوبی در فیفا و AFC ندارد. در حال حاضر چندین پرونده علیه ایران روی میز فیفا به خاطر شکایت مربیان و بازیکنان خارجی وجود دارد که همه این‌ها مربوط به مدیریت ضعیفی است که در این بخش داریم.

وی افزود: فوتبالی که نتواند به اساسنامه‌های بین‌المللی پایبند باشد همین شرایط را هم به وجود می‌آورد چون باعث می‌شود نگاه مسئولین جهانی به فوتبال ما و وضعیت کشورمان تغییر کند. مسائل و عدم مدیریت است که در نتیجه می‌شود همین تصمیمات ظالمانه‌ای که می‌بینیم. تصمیم‌هایی که متاثر کننده نیستند اما قطعا عجیب‌اند.

حاج رضایی در پاسخ به این سوال که آیا برگزاری رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا با حضور 40 تیم کمکی به رشد فوتبال آسیا خواهد کرد یا خیر؟ گفت: فیفا به دنبال پول است نه رشد فوتبال در آسیا، همیشه هم به این شکل بوده شاید الان بگویند برای بالا بردن سطح کیفی فوتبال است اما آنها به دروغ گویی عادت دارند. برای مثال می‌گویند ورزش خارج از سیاست است اما به راحتی دخالت دولت‌های مختلف را در فوتبال می‌بینیم. در حال حاضر هم با هدف اقتصادی به دنبال افزایش تیم‌ها هستند وگرنه حضور تیم‌های ضعیف فقط سطح کیفی مسابقات را پایین می‌آورد.

قاسم‌پور: سهمیه‌های در نظر گرفته شده برای ایران منطقی است

ابراهیم قاسم‌پور، پیشکسوت فوتبال در این‌باره به خبرنگار برنا گفت: واقعیت این است که بنده رشدی در فوتبال ایران مشاهده نمی‌کنم که بخواهم بگویم چهار سهمیه برای کشور ما کم است. البته این را هم هنوز اعلام نکردند که 8 تیم اضافه شده از کدام کشورها خواهد بود.

وی با اشاره به افت سطح کیفی مسابقات افزود: پیش از این فیفا برای رقابت‌های جام جهانی تعداد تیم‌ها را افزایش داد اما متاسفانه به جای رشد و کیفیت بالا شاهد بی‌کیفیت شدن جام جهانی شدیم. قطعا این اتفاق را در رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا هم با این روند شاهد خواهیم بود.

قاسم‌پور گفت: متاسفانه فوتبال در دنیا تبدیل به یک تجارت شده است و مسئولین جهانی این رشته پرطرفدار در دنیا به جای بالا بردن سطح کیفی رویدادها به دنبال منافع اقتصادی هستند.

کربکندی: تقسیم سهمیه‌ها از سوی AFC منطقی است

رسول کربکندی، پیشکسوت فوتبال در این‌باره به خبرنگار برنا گفت: به نظرم در چنین شرایطی این تقسیم سهمیه‌ها برای ایران خوب بوده چراکه هنوز شرایط خوبی نداریم و قطعا با این روند ممکن است هر چهار تیم ما در جریان بازی‌ها با مشکل مواجه شوند. نزدیک به سه ماه است که اردوها و مسابقات تعطیل هستند و قطعا لیگ فصل بعد هم خیلی فشرده برگزار خواهد شد. بنابراین بهتر است در این فرصت بیشتر به فکر جبران فرصت‌های از دست رفته باشیم تا بتوانیم به شرایط ایده آل نزدیک شویم.

او در پاسخ به این سوال که آیا افزایش تعداد تیم‌ها کمکی به رشد سطح فوتبال آسیا خواهد کرد یا خیر؟ عنوان کرد: به هر حال کنفدراسیون آسیا مجبور است کشورهای مختلف را در این رقابت‌ها دخیل کند. چون تعدادی از کشورها صاحب فوتبال هستند و باید AFC کمک کند فوتبال این کشورها نیز دیده شود. امیدوارم این طرح بتواند زمینه پیشرفت فوتبال در آسیا را بیشتر از قبل فراهم کند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: