به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا؛ لاله سامع، رییس انجمن روانشناسی ورزشی در خصوص تاثیرات دوری از مسابقات روی ورزشکاران کشورمان طی گفتگو با خبرنگار برنا بیان کرد: طبق صحبت‌هایی که با ملی‌پوشان رشته‌های قایقرانی، واترپلو، وزنه‌برداری، کاراته، تکواندو و رشته‌های دیگر داشتیم، ورزشکاران ما از آن‌جایی که حرفه‌ای هستند، مسیر خود را دقیقا پیدا کردند. درست است که الان سالن‌های ورزشی تعطیل است اما سعی کردند از لحاظ روانی خودشان را آماده نگه دارند. ملی‌پوشان ما یک ورزشکار معمولی نیستند، سال‌ها ورزش کردند و شرایط کنونی مثل این است که به آن‌ها بگوییم آب نخورند، ورزشکاران بلاخره راهی پیدا می‌کنند تا خودشان را به آب برسانند.

وی افزود: اکثر ورزشکاران سعی کردند در این مدت از لحاظ روانی به خودشان کمک کنند و این میان از حضور روانشاسان ورزشی نیز استفاده کردند، خیلی از آن‌ها از ما کمک گرفتند تا بتوانند هدفگذاری کنند. باتوجه به این که شرایط کنونی ناشخناخته‌ است و معلوم نیست مسابقات کی شروع شود، ورزشکاران الان باید یک هدفگذاری داشته باشند که بدانند باتوجه به شرایط موجود بهترین کاری که به عنوان یک ورزشکار می‌توانند انجام دهند، چیست؟

سامع اظهار کرد: ورزشکاران ما در این شرایط فقط باید خودشان را سرحال و روی فرم نگه دارند که اگر شرایط کنونی تغییر کرد، ورزشکار از لحاظ جسمی و روانی عقب نماند. بنابراین برنامه‌ریزی برای تمرین در خانه و حضور در سالن‌ها با رعایت فاصله اجتماعی می‌تواند به آن‌ها کمک کند تا خودشان را سریع‌تر به حالت طبیعی برگردانند.

رییس انجمن روانشناسی ورزشی در پایان گفت: ورزشکاری که بتواند ذهنش را مدیریت کند، قطعا می‌تواند این فشارها را کنترل کند. البته این موضوع مختص ایران نیست و کل دنیا درگیر ویروس کرونا شده، انقدری که یک رویداد بزرگ مثل المپیک را جابه‌جا کرده است. هنوز هم برگزاری المپیک 2020 قطعیت ندارد اما نکته قابل توجه این است که ورزشکاران کل دنیا درگیر این موضوع هستند، این مسئله می‌تواند از لحاظ روحی فشار روانی را روی ورزشکاران ما کم کند. هدفگذاری ورزشکار در این شرایط به او کمک می‌کند تا بار و فشار روانی را از روی خودش بردارد و بتواند حداقل تمرین حتی باشدت کم را به خوبی انجام دهد.

خبرنگار: پرفام ذاکرانی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: