به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا، توفیق کابلی در حاشیه روز پایانی مسابقات ساحلی قهرمانی زیر 16 سال کشور در بهشهر، ضمن ابراز رضایت از نحوه برگزاری این رقابت‌ها، افزود: مسابقات رده‌های سنی در پنج رده سنی نونهالان، نوجوانان، جوانان، بزرگسالان و آزاد برگزار خواهد شد.

وی با بیان این که این رقابت‌ها در واقع مسابقات قهرمانی کشور است که به عنوان تورهای تک ستاره هم می‌توان از آن نام برد، تصریح کرد: این مسابقات انتخابی تیم ملی رده‌های سنی هم محسوب می‌شود.

رئیس کمیته ساحلی فدراسیون والیبال با اشاره به رقابت‌های آتی این رشته ورزشی، افزود: بعد از این مسابقات، برگزاری مسابقه سه ستاره والیبال ساحلی را در دستور کار داریم. این رقابت‌ها، انتخابی تیم ملی آزاد و انتخاب 16 تیم برتر برای حضور در لیگ برتر والیبال ساحلی است. به دنبال برگزاری این مسابقات در یک استان داوطلب هستیم.

 

** آئین‌نامه لیگ ساحلی تدوین شد

کابلی از تدوین آیین‌نامه والیبال ساحلی هم خبر داد و گفت: پیش‌تر مسابقاتی تحت عنوان لیگ برگزار می‌شد اما تا به امروز آیین‌نامه والیبال ساحلی وجود نداشت. به همین خاطر در یک ماه گذشته سعی کردیم آیین‌نامه والیبال ساحلی را تدوین کنیم. این آیین‌نامه مراحل پایانی خود را طی می‌کند و پس از رفع ایرادات احتمالی، به هیات‌ها استانی ارسال خواهد شد.

وی ادامه داد: آیین‌نامه پس از گرفتن نظر هیات‌های استانی و انجام اصلاح نهایی، برای تصویب در اختیار هیات رئیسه فدراسیون قرار می‌گیرد. به این ترتیب پس از تصویب، در والیبال ساحلی مثل سالنی، آیین‌نامه برگزاری مسابقات را در اختیار خواهیم داشت.

کابلی درباره کم و کیف برگزاری تورهای سه ستاره گفت: برای برگزاری مسابقات سه ستاره، پس از دریافت درخواست متقاضیان، اطلاعیه‌ای صادر خواهیم کرد تا تمامی تیم‌ها بدون محدودیت در مسابقه حضور پیدا کنند. با توجه به نامه‌ای که رئیس فدراسیون والیبال به باشگاه‌های حاضر در لیگ برتر والیبال سالنی ارسال کردند، در تلاش هستیم تا این باشگاه‌ها هم برای حضور در والیبال ساحلی راضی کنیم.

** هزینه تیم‌داری در ساحلی برابر یک بازیکن سالنی است

وی با بیان این که والیبال ساحلی تنها 2 بازیکن دارد و حداکثر اعزام هر تیم می‌تواند با مربی – سرپرست 3 نفر باشد، گفت: هزینه تیم‌داری در والیبال ساحلی یک دهم تیم‌داری در والیبال سالنی هم نیست. به طوری که با هزینه یک بازیکن درجه یک والیبال سالنی، شاید بتوان به مدت یک سال در والیبال ساحلی تیم‌داری کرد. به همین دلیل تاکید دارم که سرمایه‌گذاری در والیبال ساحلی به نفع جامعه ورزشی و باشگاه‌ها خواهد بود.

رئیس کمیته ساحلی، برگزاری لیگ برتر والیبال ساحلی را از دیگر برنامه‌های این کمیته دانست و تاکید کرد: براساس آیین‌نامه والیبال ساحلی، مسابقات لیگ برتر را به صورت متمرکز برگزار خواهیم کرد. این رقابت‌ها بسته به تعداد تیم‌های شرکت‌کننده به صورت دوره‌ای، گروهی یا تک حذفی برگزار خواهد بود.

رئیس کمیته ساحلی تصریح کرد: این روش برگزاری برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی در شرایط شیوع کروناست. به محض ریشه‌کن شدن بیماری، شکل برگزاری مسابقات را تغییر خواهیم داد و تلاش می‌کنیم که مسابقات را در هر نقطه از کشور برگزار کنیم تا موجب گسترش این رشته جذاب در سراسر کشور شود.

کابلی گفت: والیبال ساحلی در دنیا و المپیک جزو پنج رشته پرطرفدار ورزشی است و امیدوارم در آینده نزدیک این رشته ورزشی ایران به جایگاهی برسد که بتوانیم در مجامع بین‌المللی پرچم سه رنگ ایران را به اهتراز دربیاوریم و در کنار آن بیشترین تعداد تماشاگران را به خود اختصاص دهیم. در حوزه اسپانسر هم در تلاش برای جذب اسپانسر مستقل برای والیبال ساحلی هستیم.

مسابقات والیبال ساحلی قهرمانی زیر ۱۶ سال کشور و انتخابی تیم‌های ملی که از روز پنج‌شنبه دهم مهرماه در بندر امیرآباد بهشهر آغاز شده بود، ظهر امروز (شنبه) با قهرمانی گلستان ب (امیرحسین زنگانه – حسین حاجی‌کلاته) به پایان رسید.

تیم‌های گیلان الف (ابوالفضل صیدان – محمد ناور نویری)، مازندران الف (علیرضا درویش امیری – امیررضا زمانی) و گیلان ب (امیرحسام سبحانی – پوریا حق‌پرست) نیز رتبه های دوم تا چهارم این رقابت‌ها را از آن خود کردند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: