به گزارش برنا؛ "امیر محسنی" در این همایش که به صورت مجازی و با حمایت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با شعار "توسعه فناوری ورزشی برای زندگی فعال" برگزار شد، افزود: اضافه وزن و چاقی یکی از مشکلات بهداشتی - تغذیه ای است که این مشکل با سرعت بیشتری در کودکان و نوجوانان مشاهده شده و تاثیر معناداری بر روی سلامت روحی و جسمی دارد. 

او اظهارداشت: یکی از تهدیدات چاقی در کودکان، زمانی است که آنها به سن بزرگسالی می رسند و در این زمان با بیماری های مزمن و مشکل در فعالیت های اجتماعی مواجه خواهند شد. تحقیقات نشان داده ۱۴ درصد از کودکان ایران با چاقی و اضافه وزن وارد مدرسه می شوند و افزایش کم تحرکی به دلایل مختلف، گروه هایی از آنها را در سنین ۱۸ تا ۲۰ سالگی و در دورانی چون سربازی با چاقی و اضافه وزن مواجه می کند.

به گفته مدیرعامل سازمان ورزش شهرداری تهران، آنچه در این میان در افزایش معضلات اضافه وزن موثر است عوامل محیطی، سبک زندگی و عوامل فرهنگی بوده که می تواند نقش مخربی بر سلامت جسمانی، اجتماعی، عاطفی و عزت نفس کودکان داشته باشد.

او تاکید کرد: طرح اقدام مشترک ملی برای ۲ هزار روز اول زندگی کودکان بر آن است تا بتواند بر افزایش فعالیت های بدنی و کاهش آثار مخرب چاقی در آنها اثرگذار باشد. در این طرح اهدافی چون پیشگیری و درمان معضل چاقی کودکان، فرهنگ سازی زندگی فعال و ارتقا نگرش کودکان به فعالیت های ورزشی، توسعه فضا و محیط های شهری متناسب با بازی کودکان، آموزش مهارت های پایه و بنیادی به کودکان را دنبال می کنیم. 

محسنی افزود: سازمان ورزش شهرداری تهران در اجرای وظایف ذاتی خود در توسعه بسترهای ورزش همگانی با دارا بودن ۴۸۰ زمین چمن مصنوعی و بیش از ۲۰۰ مجموعه ورزشی چند منظوره، تلاش دارد با اجرای این طرح و با مشارکت دستگاه هایی چون وزارت خانه های آموزش و پرورش و ورزش و جوانان، گامی موثر در افزایش سلامت شهروندان بردارد.

مدیرعامل سازمان ورزش شهرداری تهران خاطرنشان کرد: ایجاد فضاهایی برای انجام فعالیت های بدنی کودکان در مناطق مختلف پایتخت با مساحت ۳۰۰ تا ۱۰۰۰ مترمربع و ارتفاع ۴ تا ۵ متر در این طرح پیش بینی شده است و در آن، فعالیت های ورزشی و تفریحی برای کودکان در ۷ تا ۱۰ ایستگاه قابل اجرا خواهد بود.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: