به گزارش برنا، در این نشست مهرزاد حمیدی معاون تربیت بدنی و سلامت وزیر آموزش و پرورش، حسین بابویی رئیس فدراسیون ورزش دانش آموزی، وحید مرادی مشاور عالی رئیس فدراسیون والیبال، میلاد تقوی دبیر فدراسیون و جهانگیر سیدعباسی رئیس دپارتمان آموزش، مربیان و استعدادیابی حضور داشتند.

داورزنی: برای تداوم موفقیت‌ها باید از ظرفیت آموزش و پرورش استفاده کنیم

رئیس فدراسیون والیبال در ابتدای این نشست گزارشی از عملکرد والیبال کشورمان در سال‌های اخیر ارائه کرد و تاکید کرد: هدف‌گذاری والیبال ایران همانند هدف کلی فدراسیون جهانی، تبدیل والیبال به ورزش نخست کشور است.

دکتر محمدرضا داورزنی با بیان این که برای تداوم موفقیت‌های چند ساله والیبال نیازمند به استفاده از ظرفیت آموزش و پرورش در شهرها و روستاهای مختلف برای استعدادیابی هستیم گفت: معلمان ورزش می‌توانند کمک زیادی در این زمینه به فدراسیون کنند.

وی با یادآوری ظرفیت‌های بسیار زیاد والیبال در جهان به گونه‌ای که بیش‌ترین بیننده را در بازی‌های المپیک دارد، گفت: علاقه‌مندی مردم ایران به والیبال، امکان استعدادیابی خوبی در این ورزش را فراهم کرده است و سابقه قهرمانی تیم والیبال جوانان و نوجوانان ایران در جهان نیز گواهی بر این ادعاست که ظرفیت والیبال ایران بسیار بالاست.

رئیس فدراسیون والیبال در ادامه گفت: متاسفانه از زمانی که مسابقات دانش‌آموزی به صورت بین مدرسه‌ای برگزار شد، مشکلاتی در زمینه استعدادیابی ایجاد شد و باید برای حل این مشکل، مکانیزم جدیدی تدوین و اجرا کنیم تا استعدادها به درستی شناسایی شوند.

وی تصریح کرد: به دنبال تعریف روشی هستیم که از مجموع دانش‌آموزان دختر و پسر کشور، استعدادها شناسایی شوند تا پشتوانه خوبی برای تیم‌های ملی ایجاد کنیم. یقین داریم که در همکاری با وزارت آموزش و پرورش و فدراسیون ورزش دانش‌آموزی می‌توانیم بانک اطلاعاتی خوبی ایجاد کنیم. باید با یاری معلمان ورزش و مربیان، هر فردی در هر نقطه کشور، شانس دیده شدن داشته باشد.

حمیدی: 261 هزار نفر در نرم افزار شاد عضو کانال والیبال هستند

معاون تربیت بدنی و سلامت وزیر آموزش و پرورش والیبال گفت: در سال‌های اخیر، با برنامه‌ریزی درست فدراسیون به ویژه دکتر داورزنی، والیبال ایران پیشرفت قابل توجه‌ای داشته و در میان مردم نیز محبوبیت زیادی پیدا کرده است. بنابراین اگر در ادامه این برنامه‌ها زایش نداشته باشیم، تداوم موفقیت‌ها امکان‌پذیر نیست.

مهرزاد حمیدی به شاخصه‌های تعیین شده از سوی فدراسیون والیبال برای استعدادیابی اشاره کرد و افزود: با کمک این شاخصه‌ها می‌توان استعدادهای دانش‌آموزی را بررسی کنیم و پس از پالایش لازم، فهرست آن‌ها در اختیار فدراسیون والیبال قرار دهیم.

وی با یادآوری این که هم‌اکنون انجمن والیبال در مدارس کشور فعال است و کمک زیادی در زمینه استعدادیابی برای ورزش والیبال خواهد داشت، گفت: در نرم‌افزار شاد نیز ظرفیت‌های زیادی برای کمک به فدراسیون وجود دارد. بیش از 261 هزار نفر عضو کانال والیبال در نرم‌افزار شاد هستند که برای آنان آموزش‌های ویدیویی جامع تهیه شده تا در دوران کرونا آموزش ببینند و مهارت‌های خود را ارتقا دهند.

بابویی: استعدادیابی مدل چشمی را دنبال می‌کنیم

رئیس فدراسیون ورزش دانش‌آموزی نیز با اشاره به هدف‌گذاری‌های این فدراسیون برای کشف استعدادهای ورزشی گفت: از سه سال پیش کمیته استعدادیابی در فدراسیون ورزش دانش‌آموزی تشکل شده است و بر اساس بررسی‌های به عمل آمده و شرایط کشور به این نتیجه رسیدیم که باید استعدادیابی مدل چشمی را دنبال کنیم.

حسین بابویی تصریح کرد: همچنین شاخصه‌های استعدادیابی چشمی را در هر رشته ورزشی تعیین کردیم تا معلمان ورزش بتوانند بر اساس این شاخصه‌ها به درستی استعدادها را شناسایی کنند.

وی از راه‌اندازی سامانه همگام از سه سال قبل برای شناسایی استعدادها خبر داد و گفت: اطلاعات دانش آموزان سراسر کشور در این سامانه ثبت شده است و حدود 1500 نفر سازماندهی‌شده برای رشته والیبال داریم.

رئیس فدراسیون ورزش‌های دانش‌آموزی با تاکید بر این که همه زیرساخت‌های لازم برای همکاری با فدراسیون والیبال را داریم، پیشنهاد داد که برای هماهنگ‌تر شدن بیش‌تر معلمان ورزش با مربیان والیبال، سمینارهای مشترک برگزار شود.

سیدعباسی: فستیوال راهکار مناسبی برای شناسایی استعدادها نیست

رئیس دپارتمان آموزش، مربیان و استعدادیابی فدراسیون والیبال نیز در این دیدار گفت: در چند سال اخیر، بحث رقابت را به فستیوال برای دانش‌آموزان تبدیل کردیم و متاسفانه در فستیوال امکان دسترسی به توانایی‌ها به صورت کامل وجود ندارد. بسیاری از دانش‌‌آموزان در این مسیر از رقابت دور می‌مانند.

جهانگیر سیدعباسی تاکید کرد: باید کاری کنیم که همه استعدادها را ببنیم و به دنبال تهیه نرم‌افزاری برای رسیدن به این هدف هستیم. در بحث استعدادیابی، دو دسته افراد هستند که یک دسته توان خوبی دارند، اما آموزش ندیده‌اند و در دسته دوم، آموزش دیده‌اند اما نیاز به افزایش توان فنی دارند.

وی پیشنهاد ایجاد کارگروه مشترک با فدراسیون ورزش دانش‌آموزی برای کشف استعدادهای برتر در والیبال داد و گفت: دپارتمان آموزش و استعدادیابی آماده همکاری در این زمینه است.

در ادامه این دیدار، مرتضی افجه‌ای رئیس کمیته انفورماتیک فدراسیون والیبال که برای راه‌اندازی لیگ افغانستان در کابل حضور دارد، به صورت آنلاین در نشست حضور یافت و درباره نرم‌افزار جامع استعدادیابی که با همکاری دپارتمان آموزش، مربیان و استعدادیابی در دست تهیه است، توضیحاتی ارئه کرد.

رئیس فدراسیون والیبال نیز در پایان در جمع‌بندی این دیدار، گفت: ظرفیت‌های خوبی در این نشست شناسایی شد که قطعا از تمام توان فدراسیون استفاده خواهیم کرد تا بهترین بهره‌برداری را داشته باشیم.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: