جواد نکونام یکی از بزرگترین بازیکنان تاریخ فوتبال ایران است. بازیکنی که از پاس به فوتبال ایران معرفی شد و بعد از درخشش در این تیم و تیم ملی فوتبال به لالیگا رفت و 6 سال در تیم اوساسونا حضور داشت و در این تیم درخشید. نکونام بعد از خداحافظی از فوتبال در سال 96 وارد عرصه مربیگری شد و پس از حضوری نسبتا کوتاه در خونه‌به‌خونه بابل، یک سال در نساجی سرمربیگری کرد و در لیگ نوزدهم به عنوان سرمربی فولاد انتخاب شد.

نکونام سال گذشته به همراه فولاد در رتبه سوم لیگ ایستاد تا نشان دهد پتانسیل بالایی در مربیگری دارد اما برخی از رفتارهایی که از کاپیتان سابق تیم ملی می‌بینیم رفتاری نیست که در شان او و سابقه پرافتخارش باشد.

جنجال‌هایی که در دیدارهای او با استقلال رخ داده واقعیتی را از این ستاره سابق فوتبال ایران فاش می‌کند.  هر دو بازی که تیم فولاد با استقلال در ورزشگاه فولاد آره‌نا داشته به جنجال کشیده شده و نمی‌توان گفت این همه حاشیه تکراری در دو مسابقه فوتبال اتفاقی رخ داده باشد!

در تیرماه همین امسال بود که دیدار استقلال و فولاد درحالی که فرهاد مجیدی و جواد نکونام روی نیمکت دو تیم حضور داشتند به جنجال کشیده شد و در بازی رفت لیگ بیستم هم شاهد جنجال و حاشیه در این دیدار بودیم. در آن دیدار قضاوت داور به گونه ای بود که صدای اعتراض کادر فنی استقلال بلند شد. اعتراض‌های پیاپی فرهاد مجیدی به عملکرد داور و 9 نفره شدن استقلال باعث شد سرمربی وقت استقلال ادعاهایی را به نکونام نسبت دهد تا جایی که اتفاقات آن بازی تا مدت‌ها خبر اول فوتبال ایران بود و حاشیه‌های مختلفی به خصوص در زمینه داوری ایجاد کرد. حاشیه‌هایی که حتی به صفحات مجازی و برنامه‌های تلویزیونی هم کشیده شد و مجیدی و نکونام بدجور از خجالت هم درآمدند. در آن دیدار علاوه بر نکونام، همه اعضای نیمکت فولاد مدام به داور اعتراض می کردند و حتی درگیری های لفظی هم با نیمکت نشینان استقلال داشتند.

این‌بار هم دیدار استقلال و فولاد شلوغ و پر از حاشیه از آب درآمد. تکرار جنجال‌ها در بازی استقلال و فولاد شاید به نوعی نشان دهد در بازی قبل هم حق با فرهاد مجیدی بوده و این اتهام که نکونام و تیمش برای بردن دست به هر جنجالی می‌زنند چندان پر بیراه نیست.

در دیدار روز جمعه استقلال و فولاد هم اتفاقاتی مشابه بازی قبل دو تیم رخ داد. درحالی که به نظر می‌رسید در نبود تماشاگران بازی استقلال و فولاد در آرامش برگزار شود اما به دلیل رفتارهای نکونام این بازی جنجالی‌ترین دیدار لیگ بیستم شد.

به گفته شاهدان عینی در ورزشگاه فولاد آره‌نا، جنجال‌های این بازی از وقتی شروع شد که نکونام در اوایل بازی از نیمکت نشینان تیمش خواست در جریان بازی دخالت کنند و مدام به داور و حریف اعتراض کنند تا فشار روانی مضاعفی روی آنها ایجاد شود که دقیقا هم این اتفاق رخ داد.

5495328

حالا سوال اینجاست که این رفتارها برای‌تان آشنا نیست؟ اعتراض مدام به داور و بازیکنان حریف از طرف نیمکت‌نشینان دقیقا مدل رفتاری کارلوس کی‌روش، سرمربی اسبق تیم ملی ایران، است. او در تمام دیدارهای تیم ملی مدام لب خط می‌ایستاد و با داور حرف می زد و اعتراض می‌کرد. علاوه بر این در اغلب بازی‌های حساس تیم ملی هم نیمکت‌نشینان ایران مدام در حال اعتراض به داور یا درگیری لفظی با بازیکنان حریف بودند. آن روزها اعتراضات کی‌روش و شلوغ کاری‌های نیمکت تیم ملی را می‌گذاشتیم به پای تعصب مرد پرتغالی به تیم ملی ایران و اتحاد و همدلی نیمکت نشینان با تیمی که درون زمین بازی می کند اما حالا که نمونه وطنی این رفتار و خلق و خو را در لیگ خودمان می بینیم شاید چندان به مذاق مان خوش نمی آید.

به نظر می رسد جواد نکونام در دورانی که زیر نظر کارلوس کی روش بازی می کرد شیوه های خاص مربیگری را از او یاد گرفته اما بیشتر از همه تحت تاثیر این ترفند سرمربی پرتغالی برای تحت تاثیر قرار دادن حریفان و داوران قرار گرفته و هروقت که حس کند نیاز به استفاده از این شیوه دارد درست مثل سرمربی سابقش به خوبی آن را در کنار زمین پیاده می کند. البته در شایستگی های فنی نکونام شکی نیست و کاش او بداند بدون این شلوغ کاری‌ها و به هم ریختن اعصاب تیم های رقیب هم می‌تواند تیمش را به آنچه می‌خواهد برساند. کاش این روزها کسی به نکونام بگوید آقای سرمربی، خودت باش!

خبرنگار: پریسا اسلام‌زاده

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: