رضا پرکاس در گفت‌وگو با برنا (بخش دوم)

یک شبه نمی‌شد صنعت نفت را آلمانی کرد/ تیم ملی در جام جهانی باید از ضدحملات استفاده کند

یک شبه نمی‌شد صنعت نفت را آلمانی کرد/ تیم ملی در جام جهانی باید از ضدحملات استفاده کند

سرمربی سابق صنعت نفت آبادان در 6 هفته ابتدایی لیگ برتر درباره گذشته خود، حواشی امسال این تیم و وضعیت لیگ ایران به صحبت پرداخت.

رضا پرکاس در گفت‌وگو با خبرنگار گروه ورزشی خبرگزاری برنا درباره اینکه برخی شایعات حاکی از دخالت و تاثیر هواداران و لیدرها در کار مربیان در آبادان می‌شود، اظهار داشت:‌ همه جای دنیا هوادرا یک رکن مهم برای حمایت است اما آن‌ها باید جایگاه‌شان را بدانند. حواشی و هتاکی هواداران قطعا تاثیرگذار است اما وظیفه اداره کردن این مساله برعهده مسوولین باشگاه و مدیریت است نه سرمربی. در یک جمع ۳۰ نفره ۳۰ نظر متفاوت است و قطعا نمی‌شود همه را راضی و یکسان نگه داشت. هواداران ممکن است برای خود تعریف‌هایی فنی داشته باشند و مربیانی هستند که ممکن است استانداردهای خود را اینگونه تغییر دهند. من هم انعطاف پذیرم اما از اصولم عقب‌نشینی نمی‌کنم.

وی درباره مشکلات خود در آبادان گفت: قبل از ورود من ۴ یا ۵ بازیکن اصلی جدا شدند. یک سرباز داشتیم که بجای عقب انداختن تصمیم به حضور در پادگان گرفت. حامدی‌فر، زواری، جبیره، غبیشاوی و مطلق‌زاده. این بازیکنان را نیاز داشتم زیرا نه سهمیه‌مان پر می‌شد و نه زمانی را بابت هماهنگی بازیکنان جدید با تیم تلف می‌شد. به هیچ وجه توصیه‌ای برای جذب بازیکن نپذیرفتم. وکلای بازیکنان ممکن است در جلسات حضور داشته باشند اما به هیچ‌وجه با تلفن شخصی بازیکن نگرفتم. بازیکنی از سوی باشگاه توصیه نشد. برای جذب مشکل داشتیم زیرا نفرات درجه یک زیر ۱۵ میلیارد نمی‌گرفتند.

از عملکرد خود در صنعت نفت راضی بودید؟ پرکاس گفت: نمی‌توانم بگویم اشتباهی نداشتم. شاید در دیدگاه و انتخاب‌ها اما هر تصمیمی را با المان زمان سنجید. سعی‌مان این بود با کادر فنی بهترین تصمیمات را بگیریم. شاید انتخاب بازیکن یا تعویض یا هر چیز دیگری اشتباه بود اما به نسبت زمان گرفته شد. ارزیابی من هم از لحاظ فنی باید کسانی که از بیرون نگاه می‌کنند باشد. از کارشناسان و باید داده‌های‌مان را بسنجیم و هدف‌هایمان. امسال تیم‌ ما به حریفان کم موقعیت می‌داد و همان اندازه امتیاز کسب کردیم که سال گذشته کسب کرده بودیم. باخت‌های فصل گذشته سنگین بود اما حالا خیر. سال گذشته بازیکنان با تمام وجود بازی می‌کردند اما حالا ما با مصدومیت‌ها مواجه شدیم. بیت سعید و ریکانی و چندین مصدوم جدی داشتیم. با تمام تفاسیر اما مقابل تراکتور جانانه بازی کردیم و با اشتباه فردی شکست خوردیم. هیچ تیم به اندازه ما تا این لحظه پرسپولیس را در آزادی تحت فشار نگذاشته است. این‌ها تفاوت را نشان می‌دهد. از لحاظ دفاعی بهتر شدیم اما به طور کلی قبول کنید پی‌ریزی تفکرات و استراتژی زمان بر است. می‌‌خواستم تیمم با فلسفه فوتبال آلمان آشنا کنم اما یک روزه نمی‌شد و روی ریل موفقیت بودیم.

 

پرکاس درباره شرایط قطع همکاری‌اش با صنعت نفت اظهار داشت: یک سری صحبت‌ها با باشگاه انجام دادیم و کارهای اداری آن در حال انجام است. باشگاه اگر نتواند نظم کاری من را مدیریت کند و جلوی باندبازی و بازیکن ‌سالاری را بگیرد، من کار نمی‌کنم و تعبیر اینکه اخراج بوده یا کنار گذاشتن با خبرنگار است. کسی نمی‌تواند در کار فنی من دخالت کند. بازیکن باید سرباز باشد. سرهنگ و ژنرال تیم من هستم. وقتی فرمانده من هستم بازیکنان فقط باید اطاعت کند. سیستماتیک به بازیکنان می‌گفتند دل به بازی ندهید و رختکن را به هم بزنید. امرار معاش من از همان حرفه ای‌گری است. نمی‌توانستم کنار بیایم. می‌گفتند مشکل مالی داریم اما حالا صحبت از شفر است. آیا جذب او پول نمی‌خواهد.

وی درباره لیگ امسال گفت: لیگ امسال پر از نوسانات است و این اتفاق خوبی نیست. در لیگ‌های معتبر اروپایی از همین حالا تیم‌ها تکلیف خود را شروع کرده‌اند و روندی سینوسی شاهد نیستیم اما در ایران اینگونه نیست. سپاهان تیم بسیار خوبی دارد و بازیکنان خوبی جذب کرده. پکیج آن‌ها کامل است اما در ۴ بازی اخیر خوب کار نکرده‌اند. استقلال هم در بازی‌های که باید برنده می‌شده نتوانسته ۳ امتیاز بگیرد و در دیداری که شایستگی نداشته برنده شده. پرسپولیس تیم خوبی داد اما مقابل ما ۴۰ دقیقه تحت فشار بودند. ما ضعیف نیستیم اما داده‌های‌مان متفاوت از پرسپولیس هستند. تیم‌هایی چون استقلال، پرسپولیس، سپاهان و یکی دو تیم دیگر همواره برای قهرمانی بسته شده‌اند اما روند تیم‌های سینوسی بوده است.

901

پرکاس درباره انتخاب یک ستاره از لیگ نیز عنوان کرد: بازیکنان درخشان لیگ فعلی همه در سال‌های گذشته هم می‌درخشیدند. این ضعف فوتبال ایران است که پدیده‌ای نمی‌بینیم. اینکه بازیکنان قدیم همچنان می‌درخشند نشان از جا افتادن آن‌ها دارد نه پدیده. به طور مثال گوستاوو در تراکتور را می‌پسندم و سلمانی در سپاهان را. یا سلمانی استقلال. هیچ‌کدام اما پدیده نیستند. ادعایی ندارم که جوانگرایی می‌کنم و ضربه‌اش را می‌خورم اما هافبک‌های چپ و راست تیم ما با کمترین سن به ترکیب تزریق شده‌اند.

سرمربی سابق صنعت نفت درباره حضور کی‌روش روی نیمکت تیم ملی عنوان کرد: برای هر مربی افتخار است که روی نیمکت تیم ملی در جام جهانی بنشیند. کارنامه کی‌روش کاملا مشخص است. او ۸ سال در این کشور مربیگری کرده. با او جام جهانی و جام ملت‌ها رفته ایم. صعود از گروه؟ باید واقع ‌گرا باشیم. انگلیس در گروه ما یکی از تیم‌های مدعی جدی قهرمانی است. ایران می‌تواند با ارائه یک بازی منطقی و هوشمند کاری کند و شاید بتوانیم با ضدحملات و اتفاقات به نتیجه برسیم. مثل جام جهانی ۲۰۱۸ مقابل مراکش. در خط حمله پتانسیل بسیار خوبی داریم اما هنوز در ساختار دفاعی مشکل داریم. در نهایت امیدوارم اتفاق خوبی بیفتد زیرا در جام جهانی فقط صعود مهم نیست. آن‌جا ویترین فوتبال است و باید خودمان را نشان دهیم.

902

آینده رضا پرکاس چگونه خواهد بود؟ او پاسخ داد: من مربی هستم که چالش را دوست دارم. دوست دارم کارهایی سخت انجام دهم. از آفریقا هم پیشنهاد داشتم اما جایی را انتخاب می‌کنم که بتوانم به آن مجموعه پیشرفت دهم. بهترین مشاور من خانواده‌ام هستند. خانواده من ایرانی نیستند اما از آن‌ها کمک می‌گیرم. قرار بود آن‌ها به ایران بیایند که صبر کردیم گرمای تابستان تمام شود. آینده؟ همواره کاندیدای تیم ملی جوانان و نوجوان بوده‌ام و از کشورهای دیگر پیشنهاد داشتم. از ایران هم پیشنهاد داشته‌ام. پیشتر با تراکتور هم صحبت کرده‌ام و برنامه داشتم اما توافق نهایی ایجاد نشد. دو سال پیش برای پارس جنوبی صحبت کردیم و در یک قدمی نیمکت آن‌ها بودم اما بر سر قیمت موفق نشدم. دوست دارم اما در شهر خودم کار کنم. امیدوارم بازهم روزی فرصت کار در لیگ برتر پیدا کنم. مربیگری جا و مکان ندارد و شما با یک چمدان می‌توانید هر جایی کار کنید.

وی ادامه داد: هیچ‌وقت از لیگ ایران دور نبوده‌ام. هیچ مربی بازی‌های لیگ برتر را دنبال نمی‌کند اما من این کار را کرده‌ام. هر کسی می‌گوید بازی‌ها را به دقت دنبال کرده‌اند راست نگفته اما من اینجا را می‌شناسم. به مربیان ایرانی تدریس کرده‌ام. مدرک داده‌ام. لیگ ایران را دنبال می‌کنم. از اطراف ایران پیشنهاد داشتم. از نوف باخور پیشنهاد داشتم.

پرکاس چه توصیه‌ای برای سرمربی بعدی صنعت نفت دارد؟ او پاسخ داد: توصیه‌ام برای مجموعه نفت است. باید بهترین تصمیم را بگیرند. اگر سرمربی جدید می‌آید باید دلیل جدایی سرمربی قبلی را بسنجند. سرمربی هم نتایج را بسنجد و دلایل را بررسی کند تا موفق شود. گلایه؟ گلایه من این است که اگر شهر آبادان تنیده شده به نام دهداری، پس به نظم و دیسیپلین هم باید احترام گذاشت و از کار مدرن حمایت کرد. نباید تسلیم چند بازیکن شوند. مقاومت برابر نظم و دیسپیلین خوب نیست. ضررش بیشتر از منفعت آن است.

انتهای پیام//

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالف

وبگردی

    نظر شما

    پربیننده‌ترین اخبار ورزشی

    مهمترین اخبار

    آخرین اخبار ورزشی

    اخبار برگزیده