اخلاق حلقه مفقوده در مدارس فوتبال/ اتفاقی که اعتمادها را کمرنگ کرد!

اخلاق حلقه مفقوده در مدارس فوتبال/ اتفاقی که اعتمادها را کمرنگ کرد!

این روزها تاسیس مدارس فوتبال کار ساده ای است. کار ساده نه برای پرورش استعدادهای فوتبال و آموزش، بلکه این کار راهی برای برخی سودجویان است که به اسم فوتبال و با اسم پرطمطراق ستاره شدن از این مسیر برای اهداف نه چندان درست خود بهره می برند.

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری برنا؛  در شرایطی که صنعت فوتبال سال هاست با رونق مالی و اقتصادی زیادی روبرو شده و رد و بدل شدن پول های چند ده میلیونی و حتی چند ده میلیاردی در فوتبال کشش و جاذبه بیشتری را به این ورزش داده است تا خانواده ها بیش از پیش برای فوتبالیست شدن فرزندان خود علاقه نشان بدهند اما متاسفانه این مسیر این روزها با بیراهه هایی از مسیر اصلی خود فاصله گرفته است.

خبری تکان دهنده

در شرایطی که در برخی از موسسان این مدارس فوتبال هدف اصلی از تاسیس مراکز آموزشی سودهای کلان و چند صدمیلیونی است، خبری به تازگی در رسانه ها دست به دست می شود که عجیب و دور از انتظار به شمار می رود. 

مدیر رسانه سابق تیم شهرخودرو با انتشار یک استوری خبر از وقوع یک فاجعه برای فوتبال مشهد داده است. خبر از این حکایت دارد که در چند روز قبل تعدادی از خانواده‌های بازیکنان یک باشگاه فوتبال در مشهد با تجمع مقابل ساختمان هیئت فوتبال مشهد به‌دنبال پیگیری فاجعه‌ای عجیب بودند؛ تجمعی که البته چندان چاره‌ساز نبود تا این خانواده‌ها پس از شکایت در حراست اداره کل ورزش و جوانان استان به‌دنبال پیگیری از طریق رسانه‌ها باشند.

بر اساس صحبت‌های مطرح‌شده از سوی خانواده‌های این بازیکنان، پس از تغییر رفتار فرزندانشان و پیگیری و بررسی محتوای گوشی تلفن همراه بازیکنان، متوجه می‌شوند مربی این باشگاه آن‌ها را مورد آزار و اذیت قرار داده است. این نونهالان از ترس بازگوشدن این موضوع زیر فشار روحی و روانی قرار دارند.

حادثه یا فاجعه؟

سودای شهرت و معروفیت از یک سو و درآمدهای کلان و حالا چند 10 میلیاردی برای فوتبالیست ها خیلی از خانواده ها را تشویق می کند تا برای تامین آینده فرزندان به مدارس فوتبال روی بیاورند، مدارسی که خیلی از آنها بدون حساب و کتاب و قارچ گونه در هر شهر و حتی روستایی بدون هیچ نظارت خاصی تاسیس شده و فعالیت می کنند. بررسی ها نشان می دهد در سال های اخیر تعداد مدارس فوتبال در کشور افزایش بی رویه ای داشته که با تاسف باید گفت این افزایش با بالا رفتن نظارت ها صورت نگرفته تا هر ساله نگرانی های زیادی بابت این موضوع در جامعه ورزش به ویژه فوتبال حکفرما شود.

فریب کاری با استفاده از نام ستاره ها

موضوع دیگری که در بحث مدارس فوتبال می توان از آن به عنوان یکی از معضلات مراکز آموزشی فوتبال یاد کرد، موضوع استفاده از نام ستاره ها، بازیکنان و باشگاه های سرشناس برای جلب متقاضی حضور در این مدارس فوتبال اشاره کرد، مسئله ای که بیشتر جنبه بازار گرمی دارد و معمولا فقط بازی با نام ها و برندها در آن مطرح است. در این میان کم نیستند مدارس فوتبالی که با اسم فلان بازیکن پرسپولیس و استقلال و تیم ملی در تبلیغات های خود به دنبال جذب مشتری و مخاطب هستند اما عملا حضور فیزیکی و مستمری را از این ستاره های فوتبال در این آموزشگاه ها شاهد نیستیم و به نوعی مطرح کردن نام ستاره ها جنبه تبلیغاتی یا بهتر بگوییم فریب خانواده ها را دارد که از این طریق تعداد مشتریان خود را افزایش دهند.

فاجعه در مدارس فوتبال

جدا از مسائلی که در بالا بدان اشاره شد مورد دیگری در این مدارس به چشم می خورد که نگرانی ها را برای خانواده ها افزایش می دهد و آن هم عدم صلاحیت برخی از مربیان و مدرسان در این آموزشگاه ها است که می تواند زنگ خطر جدی را برای مدارس فوتبال به صدا درآورد. متاسفانه در بررسی هایی که در این زمینه داشتیم، متوجه شدیم برخی از مربیان که مجوز مربیگری در مدارس را دریافت کرده اند، بدون تجربه و فاقد صلاحیت فنی و آموزشی هستند و بعضا با پرداخت هزینه حضور در کلاس های مربیگری که نهایتا بین 10 تا 20 میلیون می شود، برای آموزش هنرجویان این مدارس انتخاب می شوند، موضوعی که می تواند اتفاق ناگواری برای ورزش ما به ویژه فوتبال کشور باشد. موضوعی که حالا با انتشار خبر اخیر می توان از آن به عنوان فاجعه ای اخلاقی نام برد. 

بالا بردن نظارت و  آگاهی‌ها

همه مسائلی که به آن اشاره شد بخشی از واقعیت های مدارس فوتبال در ایران است که امیدواریم با نظارت بیشتر و بهتر نهادها و ارگان های ذی ربط و نگاه آگاهانه خانواده ها و والدین برای آموزش صحیح و اصولی فرزندان شان و انتخاب های درست و آگاهانه در این زمینه به زودی برطرف شده و فضای بهتر و سالم تری را در مدارس فوتبال برای پرورش استعدادهای بی نظیر ما در این زمینه ایجاد شود.

لزوم اعتمادسازی برای خانواده ها

این در حالی است که باید به این موضوع نیز تاکید شود که نظارت های ویژه ای برای جلوگیری از تکرار این اتفاقات به شدت توصیه می شود. در حالی که حتی اگر این خبر و اتفاق با سند و دلایل محکم تکذیب شود بدون شک حتی انتشار این شایعه می تواند موجی از بی اعتمادی را برای خانواده ها برای سپردن فرزندان شان به مدارس فوتبال ایجاد کند. به همین دلیل باید ضمانتی محکم به خانواده ها داده شود تا با خیال راحت و فراغ بال کامل بار دیگر اعتماد دوباره ای را به فعایت این مدارس به دست آورند. 

دستور وزیر ورزش و جوانان برای پیگیری ادعاها درباره تخلف در یکی از مدارس فوتبال 

وزیر ورزش و جوانان دستور بررسی و پیگیری گزارش‌های رسیده از یک مدرسه فوتبال در شهر مشهد را صادر کرده است. دو هفته پیش و به محض وصول گزارش‌هایی از تخلف در یکی از مدارس فوتبال در شهر مشهد، سید حمید سجادی، وزیر ورزش و جوانان به حراست این وزارتخانه دستور داد تا به موضوع رسیدگی کرده و پس از بررسی این ادعاها در صورت صحت گزارش‌های رسیده با عامل یا عاملین این اتفاق با قاطعیت برخورد شود.

پس از دستور سجادی، اداره کل حراست ورزش و جوانان خراسان رضوی با همکاری یکی از نهادهای امنیتی در حال بررسی دقیق موضوع هستند و قرار است گزارش بررسی این ادعاها به محض تکمیل، تقدیم وزیر ورزش و مراجع ذی‌صلاح شود.

آخرین تمرینات مدرسه فوتبال بیستون کرمانشاه در سال‌جاری

بادامکی رئیس هیات فوتبال مشهد: پخش شدن بحثی که هنوز سندیت ندارد تعجب برانگیز است!/ قسم می خورم همین الان هیات فوتبال مشهد را تحویل بدهم

حسین بادامکی، چهره شناخته  فوتبال ایران به عنوان رئیس هیات فوتبال مشهد واکنش ویژه ای به این خبر داشت و تاکید کرد: هنوز نمی‌توان بصورت قطعی گفت کدام تیم دچار چنین تخلفی شده زیرا هیچ بحثی به ما ارائه نشده است. فردی که چنین شکایتی دارد باید ابتدا به هیات فوتبال مشهد مراجعه کند. ظاهرا فردی همراه با یکی از خانواده‌ها به هیات فوتبال آمده و ما هم به او گفتیم هر سند و مدرکی دارند، بیاورند و شکایت کتبی کنند.

وی در ادامه تصریح کرد: همانگونه که برای آبروی خود ارزش قائل هستیم، باید برای آبروی مردم هم ارزش قائل شویم. وقتی سند رسمی درباره این شکایت نداریم، نمی‌توانیم کاری انجام بدهیم. مورد سوم مربوط به استنباط شخصی خودم است. اگر باشگاهی که بحث آن مطرح شده همان باشگاهی باشد که مدنظر من هم است، باید بگویم مشکل داخلی و مالکیتی دارد.

بادامکی گفت: یک فردی مدعی شده تمام این باشگاه برای من است و فرد دیگری هم چنین ادعایی دارد. به خاطر این مسائل آن‌ها با هم به اختلاف خورده‌اند. البته نمی‌توانم دقیق بگویم باشگاه مدنظر من همان است که درمورد آن بحث می‌شود.

خبرنگار: سمیه قدیری

انتهای پیام// 

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

وبگردی

    نظر شما

    پربیننده‌ترین اخبار ورزشی

    مهمترین اخبار

    آخرین اخبار ورزشی

    اخبار برگزیده