به گزارش سرویس ورزشی برنا و به نقل از پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان، دکتر محمود گودرزی در نشست تبیین سیاست ها و برنامه های فرهنگی، قرآنی وزارت ورزش و جوانان که هم اکنون در هتل المپیک در حال برگزاری است، یک جامعه فرهنگی را جامعه ای عنوان کرد که به راحتی بتواند در جهت توسعه گام بردارد.

وی افزود: توسعه فرهنگی یکی از شاخص های توسعه پایدار در هر کشور است. در اولیت بندی ها مطمئناً چنین جلساتی بسیار با اهمیت است زیرا بحث اخلاق و فرهنگ در آن تبیین می شود.

او تصریح کرد: موضوع قرآن و فرهنگ قرآنی بخش مهمی از جوهره انقلاب اسلامی است، چرا که انقلاب ما یک انقلاب فرهنگی و اسلامی است. یک جامعه فرهنگی می تواند به توسعه نزدیک تر شود چراکه فرهنگی شدن به توسعه ی پایدار جوامع می انجامد.

*حرکت از وضع موجود به وضع مطلوب یک تعریف استراتژیک است

دکتر گودرزی ادامه داد: تغییر وضع موجود و تبیین اوضاع مطلوب، حرکت از وضع موجود به وضع مطلوب است؛ این تعریف یک تعریف استراتژیک است.

وزیر ورزش و جوانان گفت: نگاه سیستمی اجازه نمی دهد که اجزای جهان هستی را جداگانه مورد بررسی قرار دهیم؛ در واقع همه ی اجزای جهان با هم در ارتباط اند. این نگاه را می توان یک نگاه سیستمی تعریف کرد.

دکتر محمود گودرزی با بیان این که کارهای کوچک می تواند اثرات بزرگی داشته باشد، گفت: تمامی اجزاء و اعضای این دنیا بر روی هم تأثیرگذار هستند و موضوع فرهنگ نیز این چنین است.

وی در این خصوص به تبیین مواردی که در ارتقای جایگاه ورزش اثرگذار هستند پرداخت و گفت: مدیریت، پول، برنامه ریزی، رسانه و سیاست گذاری از عناصر مؤثر در این حوزه مهم هستند و می توانند باعث ارتقای آن شوند اما این موضوع می تواند رابطه برعکس نیز داشته باشد.

*اثرگذاری رسانه عمیق و کارآموز است

وزیر ورزش و جوانان در این نشست به نقش رسانه ها اشاره کرد و با بیان این که نباید این بخش را ندیده گرفت، اثرگذاری این حوزه را عمیق و کارآموز توصیف کرد.

او افزود: بسیاری آسیب های مرتبط ورزشی را وقتی مورد بررسی قرار می دهند، آن را مرتبط با نحوه ی مدریت می دانند.

او همچنین در این خصوص نقش رسانه ها را مورد تأکید قرار داد و گفت: یکی از ارکان مؤثر در وضعیت کنونی ورزش رسانه ها هستند که من فکر می کنم باید در بررسی ها بیشتر مورد توجه قرار بگیرند.

*اگر وضع موجود ورزش از لحاظ فرهنگی مطلوب است، خوشبین هستیم

وزیر ورزش و جوانان در این همایش با طرح این سوال که وضع موجود ورزش از لحاظ فرهنگی و اخلاقی مطلوب است یا خیر؟گفت: اگر جواب مثبت به این سوال بدهیم خیلی خوش بین هستیم چرا که بسیاری از ناهنجاری ها در حال حاضر ورزش ما را گرفتار کرده است.

وی ادامه داد: بسیاری از زد و بندها و بداخلاقی ها در ورزش کشور جاری و ساری است و برخی رسانه ها نیز که آن را رسانه زرد می نامیم در اشاعه این ناهنجاری ها تاثیرگذار هستند.

او با ابراز تأسف از این که ادبیات ناشاسیت در حوزه ی ورزش در حال گسترش است به ذکر خاطره ای از سال های ابتدایی انقلاب پرداخت و گفت: در ورزشگاه امجدیه بسیاری از مردم و تماشاچیان نسبت به ردو بدل شدن کلمات نامناسب بین ورزشکاران واکنش نشان می دادند ولی هم اکنون همه در برابر این ادبیات منفعل هستند.

*تمامی مسئولان ورزشی کشور در ایجاد وضعیت موجود دخیل هستند

او مسئولین فدراسیون ها و مدیران کل را خطاب قرار داد و گفت: چرا نسبت به رشد بداخلاقی ها در ورزش بی تفاوت هستید؟ من فکر می کنم تمامی مسئولان در ایجاد وضع موجود در ورزش ایران دخیل هستند.وضع موجود نیاز به تحلیل و بررسی خاصی ندارد و کاملاً مشخص است.

او افزود: برای گذراندن وضع حال حاضر باید برنامه داشت و مدیران حوزه ورزش و جوانان باید نگاه سیستمی داشته باشند؛ آنهایی که این تفکر را باور ندارند باید خودشان ازبدنه ورزش جدا شوند.

گودرزی گفت: باید همه عناصر را دید و تجزیه و تحلیل کرد تا بتوان به سمت وضع مطلوب حرکت کرد. مدیران ما باید به این نکته توجه داشته باشند که مفاهیم سیستمی را عملیاتی کنند.

او در همین زمینه افزود: ضمن اینکه با توجه به اهمیت رسانه، این بخش نیز باید باور کند که در حوزه فرهنگ بسیار اثر گذار است و نگاه فرهنگی را سر لوحه ی فعالیت های خود قرار دهد.

دکتر گودرزی تأکید کرد: باید رفتار ناشایست از حوزه ورزش کنار گذاشته شود و به فرموده مقام معظم رهبری نباید به فعالیت های نشریه های زرد توجه کرد و باید در مسیر فرهنگ گام برداشت.

*اجرای مصوبات انقلاب فرهنگی یکی از ره‌آوردهای مسئولین فرهنگی وزارت است

وزیر ورزش و جوانان در ادامه این نشست تصریح کرد: اجرای مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی یکی از ره آوردهای مسئولین فرهنگی این وزارتخانه است.

وی با بیان این که باید سال های پیش نظام نامه فرهنگی ورزش تبیین می شد، گفت: متأسفانه تا کنون این موضوع مغفول مانده و اکنون مسئولین فرهنگی ما به دنبال احیا و تدوین آن هستند که من از تمامی آن ها تشکر می کنم. انشاالله با اتمام آن نظام نامه فرهنگی ورزش تقدیم شورای عالی فرهنگی خواهد شد.

*هدایت کنندگان ورزش باید به شعار ورزش پاک، معنوی و معرفتی کمک کنند

دکتر گودرزی تصریح کرد: شعار اصلی من در مجلس نیزتوجه به ورزش پاک معنوی و معرفتی است که چشم اندازی دور از دسترس نیست و امروز باید مجموعه ی هدایت کنندگان ورزش به تحقق این شعار کمک کنند.

وزیر ورزش و جوانان ادامه داد: ما که داعیه فرهنگ را داریم باید بیشتر به الزامات فرهنگی و موضوعات ورزشی توجه کنیم چرا که این مسئله در جهان انعکاس و نمود دارد.

او با تأکید بر ترسیم فرایندها و نوشتن آیین نامه ها و اجرای آن اظهار داشت: توجه و تمرکز بر روی این موضوع افق روشنی را پیش روی ما ترسیم خواهد کرد.

*ورزشکاران ما باید سفیران و مبلغان فرهنگ ایرانی، اسلامی باشند

وزیر ورزش در این همایش با ارائه تعریفی از دیپلماسی فرهنگی در ورزش،گفت: این موضوع یعنی این که ورزشکاران ما باید سفیران و مبلغانی برای معرفی و ترویج فرهنگ ایرانی و اسلامی باشند.

او ادامه داد: هر بی اخلاقی از سوی ما پژواک بیشتری در جوامع بین المللی خواهد داشت چراکه ما داعیه ی فرهنگی بودن و دینی بودن را داریم.

وی افزود: بنده در طی مدت مدیریت خود در جامعه ی ورزش شاهد بسیاری از ناهنجاری ها بوده ام که با اغماض مواجه شده اما انعکاس و بروز دیگری داشته است.درد ما این است که برای هرکاری تربیت لازم را کسب نکرده ایم.

*وظیفه مسئولین است که در حذف ناهنجاری‌ها و تثبیت هنجارها تلاش کنند

وزیر ورزش و جوانان با تاکید به این نکته که باید در حوزه ی مدیریت نیزصادقانه، درست و براساس اخلاق حرکت کرد، گفت: تصور ما از فعالیت های فرهنگی و تربیتی باید بر مدار آموزشی باشد چرا که آیندگاه باید براساس فعالیت های ما حرکت کنند.

او افزود: بنده نمی خواهم همه را به یک چشم نگاه کنم اما امروز در ورزش بسیاری از هنجارها وناهنجاری‌ها مشهود است و این وظیفه مسئولین است که در حذف ناهنجاری ها و تثبیت هنجارها تلاش کنند. خوشبختانه در ورزش ارزش ها همیشه ارزشی هستند اما گاهی ضد ارزش ها در لباس ارزشی ظاهر می شوند که این موضوع باید با دقت بیشتری مورد توجه قرار بگیرد.

وی در پایان از تمامی تلاشگران حوزه فرهنگ و ورزش کشور قدردانی کرد.

 
 
 
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: