به گزارش سرویس ورزشی برنا مارکو اکتاویو سرمربی تیم ملی فوتبال ساحلی معتقد است اگرچه تیم ایران در گروه مرگ جام جهانی فوتبال ساحلی قرار گرفته اما برای گردش و تفریح به پرتغال نمی‌روند و می‌خواهند در این گروه زندگی کنند. اوکتاویو سرمربی تیم ملی فوتبال ساحلی بعد از قرعه کشی مسابقات جام جهانی 2015 پرتغال گفت‌وگو کرده است...

 

*نظرتان درباره گروه ایران و رقابت با تیم‌های قوی جهان چیست؟

اول از همه این افتخار بسیار بزرگی برای تیم ملی فوتبال ساحلی ایران بوده که ششمین تیم برتر در رنکینگ جهانی است. برای رفتن به جام جهانی باید قوی باشیم و با اطمینان و ذهنیت قدرتمند وارد پرتغال شویم و روبروی تیم‌های قدرتمند جهان قرار بگیریم. قبول دارم در گروه بسیار سختی قرار داریم و تمام تیم‌های قهرمان در یک گروه هستند اما ما می‌خواهیم در گروه مرگ زندگی کنیم و برای گردش و تفریح به پرتغال نمی‌رویم.

 

*بازی کردن در مقابل برزیل، تیمی که به هر جهت کشور شماست و روزی سرمربی آن بوده‌اید، چه حسی به شما می‌دهد؟

من حرفه‌ای فکر می‌کنم. من سرمربی ایران هستم و برای موفقیت ایران تلاش می‌کنم. بسیاری از مربیان در فوتبال جهان فعالیت داشته‌اند که سرمربی یک تیم ملی بوده و تیم کشورشان را برده‌اند. البته بردن برزیل خیلی کار سختی است. برزیلی‌ها واقعا فوتبال ساحلی را خوب بازی می‌کنند و فوق العاده هستند و بهتر است بگویم فوتبال ساحلی در خونشان است.

 

*نظرتان درباره بازی نخست تیم ایران برابر اسپانیا چیست؟

من همیشه به رقیب اولم فکر می‌کنم. بازی اول ما مقابل اسپانیاست و برای این دیدار بسیار پرانگیزه هستیم. اسپانیا نایب‌قهرمان جام‌جهانی تاهیتی شد. بهترین دروازه‌بان جهان و بهترین بازیکن جوان را در اختیار دارد. ما اولین بازی خود را ساعت یک بعدازظهر به وقت محلی در دمای 45 درجه برگزار می‌کنیم. باید هم از نظر جسمی و هم روانی تیم را آماده کنیم. این که در مقابل چه تیمی بازی داریم مهم نیست، برای ما مسئله اصلی این است که هر بازی سه امتیاز دارد و به زمین مسابقه می‌رویم تا برای به دست آوردن سه امتیاز بجنگیم. هدف ما در تمام اردوهای برگزار شده تا امروز همین بوده و اکنون زمان نمایش آن است که به مصاف حریفان قدر برویم. بازی دوم ما مقابل برزیل و بازی آخر مرحله گروهی مقابل مکزیک است.

 

*چه شناختی از تیم ملی مکزیک دارید؟

در جام جهانی 2001 سرمربی تیم ملی مکزیک بودم و سرمربی حال حاضر مکزیک کمک‌مربی من بود. بازیکنان این تیم، هم در فوتبال ساحلی و هم در فوتسال بازی می‌کنند. تاکتیک خیلی قوی دارند و ما باید برابر این تیم از آمادگی جسمانی بالایی برخوردار باشیم.

 

*با در نظر گرفتن این گروه‌بندی، آیا موقعیت مناسبی برای تیم ملی ساحلی ایران بوجود نیامده که ثابت کند جزو 4 تیم برتر دنیا است؟

در مدت سه سالی که تلاش می‌کردیم، هدف اصلی ما قرار گرفتن میان 4 تیم برتر دنیا بود. ایران تنها کشور در آسیا است که توانست در تورنمنت بین‌المللی جام بین‌قاره‌ای قهرمان شود و بعد از این قهرمانی، ایران در جهان مورد احترام قرار گرفت.

 

*با وجود تیم‌های اسپانیا و برزیل آیا شانس صعود داریم؟

شخصا تفکرم این است که باید اولین بازی را ببریم. در حال حاضر صددرصد تمرکزمان را برای بازی اسپانیا خواهیم گذاشت و بازی به بازی پیش خواهیم رفت و سپس برای بازی بعدی قدم بر می‌داریم.

 

*در مسابقات قهرمانی آسیا از بازیکنان جوانی مثل مرادی و صادقی استفاده کردید، آیا همین روند را در جام جهانی ادامه می‌دهید؟

برای تیم ملی همیشه بهترین نفرات را در لحظه انتخاب می‌کنم و برای من بازیکنان قدیمی و جدید فرقی ندارند.

 

*چه اطلاعاتی درباره میزبان این دوره از مسابقات دارید؟

سه سال (دو سال در فوتبال ساحلی و یک سال در فوتبال پایه) در پرتغال کار کرده ام. واقعا کشور خوبی است. مردمش عاشق فوتبال هستند و مطمئنم با شرایط میزبانی خوبی مواجه می‌شویم. هوای آنجا خیلی گرم است و بعضی مواقع بادهای شدیدی می‌وزد. به همین دلیل تمرینات‌مان را وسط روز برگزار می‌کنیم که بتوانیم هماهنگ شویم. دو بازی ما ساعت یک بعدازظهر به وقت محلی است و هوا در آن ساعت خیلی گرم است.

 

*اردوهای سه روزه تیم ملی، هرهفته بعد از مسابقات لیگ برتر دنبال خواهد شد، آیا برای بازیکنان مشکلی ایجاد نخواهد شد؟

هرکسی که عضو تیم ملی کشورش می‌شود، افتخار خیلی بزرگی را به دست می‌آورد و این بسیار مهم است. یک بازیکن باید تلاش کند تا به هدفش برسد و این همان ذهنیتی است که من از بازیکنانم می‌خواهم. دو ماه دیگر ما در پرتغال هستیم و این رویا و آرزوی خیلی از کشورها است که در جام جهانی حضور داشته باشند. بنابراین هیچ کسی حق ندارد خسته شود. ما دو سال در هوای سرد و گرم کار کرده‌ایم تا توانستیم به جام جهانی برسیم. معتقدم اگر بازیکنان با این ذهنیت پیش بروند که باید همیشه قوی باشند، می توانند با تمام وجودشان برای تیم ملی افتخار بیافریند.

 

*فکر می کنید قویترین تیم جام جهانی 2015 پرتغال کدام کشور است؟

در جام جهانی فوتبال ساحلی پرتغال تیم‌ها تقریبا به هم نزدیک هستند اما روسیه، پرتغال، اسپانیا و برزیل در سطح بالاتری قرار دارند. البته تیم سوئیس هم قوی است.