به گزارش سرویس ورزشی برنا، منصور ابراهیم زاده مربی موفق و سابق نفت تهران در گفتگو با برنا  درباره عملکرد این تیم در لیگ چهاردهم و  علت جدایی اش از پیکان و موفقیت های تیم های اصفهانی و کیفیت لیگ امسال صحبت کرد

وی صحبت هایش درباره نفت تهران را این گونه آغاز کرد و گفت: نفت کاملا یک مسیر از پیش تعیین شده را طی کرد. آن ها همان زمان که در لیگ یک بودند برنامه داشتند. تفکرات آن ها بر این اساس بود که در فصل 95- 94 بتوانند سهمیه آسیا را کسب کنند اما این اتفاق دو فصل زودتر رخ داد و این حاصل مدیریت باثبات آن ها بود. علیرغم نداشتن بودجه چشمگیر، نفت به خوبی مدیریت شده است. آرامش خاصی در این تیم وجود دارد که همه مربیان را آماده کار کردن می کند. امسال هم از این قاعده مستثنی نبود، به اضافه این که این فصل نفت نیز آب دیده تر شده بود. در کنار آن ارتباط خوبی که بین کادر فنی این تیم از علیرضا منصوریان، محمد خرمگاه، آقای لارستانی و همچنین آقای ایرانیان وجود داشت بر این نتیجه خوب صحه گذاشت.

ابراهیم زاده در ادامه به تعریف و تمجید از مدیریت نفت پرداخت و اظهار داشت: تا زمانی که من در نفت کار می کردم، آقایان علیپور، شهریاری، شاه کرمی و قنبرزاده زحمات زیادی در بحث مدیریتی انجام می دادند. آن ها همواره کنار تیم بودند و به جذب بازیکنان جوان نگاه مثبتی داشته و همیشه از تصمیمات کادر فنی حمایت می کردند .

مربی سابق نفت تهران در ارتباط با عملکرد این فصل طلایی پوشان تهرانی صحبت کرد: نفت در مجموع عملکرد خیلی خوبی در این فصل داشت. جدایی پورعلی گنجی در نیم فصل دوم کمی روی نتایج نفت تاثیر گذاشت. اما در مجموع باور بازیکنان و کادر فنی نفت به پیروزی باعث می شد بارها و بارها بازی های باخته را با برد عوض کنند. آن ها با حضور بازیکنانی چون پادووانی، مبعلی، غلامرضا رضایی و وحید حمدی نژاد از لحاظ تجربی هم در سطح خوبی قرار داشتند.

دیگر نکته بارز نفت، استفاده فوق العاده شان از ضربات ایستگاهی و کرنرها بود. جایی که با استفاده از قدرت بالای مبعلی روی توپ های ارسالی و داشتن بازیکنان سرزن، به دفعات دروازه حریفان خود را باز کردند. البته خود علیرضا بیرانوند هم روی شروع مجددها بی نظیر کار کرد و چند بار پایه ریز گل های نفت در این فصل شد.

ابراهیم زاده در ارتباط با بحث جوانگرایی تیم نفت در این سال ها تاکید کرد: نفت مجموعه بسیار قوی ای داشت. مجموعه ای که درک فوتبالی بالایی داشتند. آن ها همچنین در جای جای ایران نماینده هایی داشتند که استعدادیابی می کردند و از طرفی از انتخاب های سرمربی تیم که بازیکنان جوان را می خواست، کامل حمایت می کردند.

مربی سابق تیم ملی فوتبال ایران علت جدایی خود از نفت را اینگونه بیان کرد: شخصا علاقه به جدایی از نفت نداشتم. بنده بعد از پایان فصل به کربلا رفتم و آن زمان بود که بحث حضورم در پرسپولیس پیش آمد و افرادی حرف هایی را زدند که باشگاه نفت تصور کرد، من قصد ماندن ندارم و به این دلیل به سراغ مربی جدید رفت و با یحیی گل محمدی به توافق رسید.

وی درباره عملکرد علی منصوریان در این فصل و اعتماد مدیران نفت به این مربی جوان، تصریح کرد: در ابتدا باید بگویم که علی منصوریان توانایی های بالایی دارد. اما شرایط کار کردن در یک سری جاها خیلی مهم است. علی منصوریان در پاس شرایط خوبی نداشت چون تحت فشار بود اما در نفت اصلا این صحبت ها مطرح نیست. مثالی از خودم برای شما می آورم. بنده در پایان نیم فصل اولی که در نفت حضور داشتم به رتبه یازدهم رسیدیم. اما با اعتماد مدیران باشگاه، در انتهای لیگ پنجم شدیم. این اتفاق برای حسین فرکی هم در نفت افتاد. این گونه مدیریت باید در فوتبال و ورزش کشورمان نهادینه شود.

ابراهیم زاده که نیم فصل اول هدایت پیکان را به عهده داشت، درباره سقوط این تیم و تجربه حضورش در خودروسازان صحبت کرد و گفت: نیم فصل اولی که در پیکان بودم رده دهم را به دست آوردیم و ذوب آهن نهم شد. در ذوب آهن به یحیی گل محمدی اعتماد شد و نتیجه اش هم دیده شد ولی در پیکان این اتفاق رخ نداد.

برخی افراد گفته اند پیکان از ابتدا مشکل داشت و مریض بود. من می خواهم بگویم تیمی که مریض است نیاز به طبیب دارد و اگر توانایی حل آن مشکل نیست نباید اصلا به سراغ آن مریض رفت.

به جای این حرف ها باید دنبال راهکار بود. به نظر من فرهنگ پیکان مشکل داشت. ما باید این تفکر را از بین می بردیم؛ و این تغییر تفکر نیاز به زمان داشت. نیم فصل اول به از بین بردن این تغییر گذشت و نیم فصل دوم زمانی بود که باید نتیجه می گرفتیم، اما مدیریت فرصت چنین کاری را به ما نداد. جالب است بدانید من با پیکان قراردادی سه ساله بسته بودم و قرار بود در سال های دوم و سوم به سهمیه آسیایی و قهرمانی حمله کنیم اما، نیم فصل بیشتر به من مهلت داده نشد.

وی در ادامه به دفاع از خریدهای ابتدای فصلش پرداخت و گفت: فوتبال کارخانه تولیدی نیست که تولید را بالا ببرید و نتیجه بهتری بگیرید. بازیکنانی که در ابتدای فصل جذب کردم بازیکنانی بودند که در فصل قبل عملکرد قابل قبولی داشتند و من با توجه به آن، خواهان جذبشان شدم ولی این بازیکنان برای اینکه با هم هماهنگ شوند نیاز به زمان داشتند. به طور مثال سعید دقیقی و محمد نصرتی برای هماهنگی با ساموئل نیاز به زمان داشتند که این زمان داده نشد.

سرمربی اصفهانی فوتبال کشورمان در ادامه درباره نمایش درخشان دو نماینده اصفهان در این فصل اظهار داشت: عمده ترین فاکتوری که در موفقیت این دو تیم به چشم می خورد، مدیریت فوق العاده حاکم بر این تیم بود. سعید آذری به گل محمدی اعتماد کرد و پای انتخاب خود ایستاد و نتیجه اش را هم دید. ذوب آهن در سال های گذشته خوب نتیجه نمی گرفت، چون مدام در حال تغییر سرمربی بود. ثبات مدیریت و متعاقب آن کادر فنی، تمرکز بازیکن را بالا می برد و باعث می شود بازیکن دنبال حاشیه نباشد.