به گزارش سرویس ورزشی برنا، دکتر طاهره طاهریان مشاور ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده در تلاش است تا جایگا بانوان را در ورزش ایران ارتقا دهد.

دکتر طاهریان در مراسم روز جهانی سافت بال در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار برنا پاسخگوی سوالات خبرنگار ما شد.

*دلیل حضورتان در مراسم روز جهانی سافت بال چه بوده است؟

خانم دکتر حسینی (نایب رییس بانوان انجمن سافت بال و بیس بال ایران) همکار قدیمی من بودند و از من برای مراسم دعوت کردند و باعث خوشحالی من شد. در اواخر کار من سافت بال شروع به فعالیت کرد الان هم خوشحالم که خانم های علاقمند در این رشته و مراسم دیروز حضور داشتند و قطعا در میادین حضور موفق خواهند داشت.

*درباره ورزش بانوان و برابری امکانات و شرایط در رشته های ورزشی توضیح دهید؟

قطعا ورزش زنان با ورزش آقایان شرایط برابر ندارد. علاقمندی و پشتکار باعث یکسان شدن شرایط شده و در زمان ما در اقشار مختلف و سنین مختلف زنان علاقمند بیشتر شدند و شرایط باعث شده که شرایط امروز بهتر شود و زنان بیشتری وارد ورزش گردند. پیروزی انقلاب فرصت خوبی برای زنان بود. در دنیا معمولا فعالیت های مردان و مدیریت آقایان و ورزشکاران برابر خانم ها نیست اما در ایران در مربیگری، داوری، مدیریت، وزارت ورزش و جوانان و دانشگاه ها خانم ها قابلیت خود را به نمایش گذاشته اند و ما زنان موفقی در این عرصه ها داریم.

*دستاوردهای ورزشی بانوان چه بوده است؟

مهمترین دستاورد تغییر نگرش به همت خودشان است که از منفی به مثبت تبدیل گشته و حضور زنان در ورزش و قهرمانی دستاورد بزرگی است. حضور زنان معلول در ورزش همگانی و قهرمانی نیز از دستاوردهای مهمی است. حضور ما در میادین و مجامع و عرصه های بین المللی از دستاوردهای بزرگی می باشد به خصوص با حفظ ارزش ها و موازین اسلامی که این شرایط به دست آمده. یکی از دستاوردهای انقلاب ایجاد فدراسیون اسلامی- ورزشی بانوان است.

*برنامه شما برای رشد و موفقیت بانوان چیست؟

من مشاور ورزشی در معاونت رییس جمهوری هستم. کمک ما به معاونت ورزشی زنان به منظور حمایت و احیا و کمک به ورزش می باشد. در سال جاری بیشتر در حمایت و تلاش برای فعالیت زنان در بخش های قهرمانی و همگانی برنامه ریزی شده است.

*برای شناسایی بیشتر بانوان از رشته های دورافتاده و محرومی مثل سافت بال چه کارهایی انجام شده و می شود؟

این رشته دورافتاده نیست ورزش ها متفاوت هستند مثلا فوتبال و والیبال رشته های ملی هستند و نباید بگوییم بعضی از رشته ها دورافتاده اند. متقاضیان و علاقمندان متفاوند. شرایط نیز فرق می کند و مسایل فرهنگی متفاوت می باشد و بستگی به شناسایی رشته ها دارد ولی باید کارهای توسعه ای ایجاد شود. برای آشنایی بیشتر با این رشته باید تبلیغ کنیم تا مردم اهمیت رشته را بدانند. فعالیت های برون مرزی را افزایش دهیم. یکی از کارهای مهم برای معرفی این قبیل رشته ها استفاده از فضای مدارس می باشد. البته نه در قالب آموزش بلکه در قالب تفریح.

*برنامه های شما برای تقویت این رشته پس از حضور در این مراسم چیست؟

خیلی از شرایطی را که امروز در مراسم دیدم، آموزشی هم که انجام شد جالب بود. اطلاعات خوب و جدیدی به دست آوردم. با توجه به نوپا بودن و کادر فنی بسیار خوب و منسجم این رشته کار دارد. قطعا باید کمک بیشتری به توسعه این رشته به خصوص با پوشش مناسبی که برای بانوان دارد انجام شود.