به گزارش سرویس ورزشی برنا، مرتضی محصص، سرپرست کمیته فنی و توسعه فوتبال در خصوص برگزاری فستیوال های مدارس فوتبال گفت:  بدون شک در رده سنی زیر 12 سال، هر حرکت، مسابقه و تمرینی را باید به فال نیک بگیریم. امکان ندارد فردی از برگزاری چنین مسابقه ای ناراحت باشد یا این نوع فستیوال ها را مثمر ثمر نداند و من از مسئولین فدراسیون فوتبال و آکادمی ملی فوتبال که متولی برگزاری این فستیوال بوده و به آینده فوتبال کشور اهمیت می دهند، تشکر می کنم.

وی در ادامه بیان کرد: فوتبال آموزان امروز، بازیکنان آینده فوتبال ایران هستند. درست است که در رده های بالاتر، تیم ها مقام های مختلفی می آورند و در این رده فقط صرفا شاهد برگزاری مسابقه ای دوستانه و به دور از هر گونه قهرمانی، برد و باخت هستیم. بر همین اساس معتقدم باید مسابقات و آموزش را در رده های سنی پایه بسیار جدی بگیریم تا به موفقیت برسیم.
 
سرپرست کمیته فنی و توسعه فوتبال ادامه داد: همانطور که در بالا اشاره کردم، مسئله برد و باخت در فستیوال ها نباید مطرح باشد. یکی از مهمترین اهداف برگزاری این فستیوال،  انتخاب استعدادها است. اگر این مسابقه چندین بار در سال رخ دهد، مطمئن باشید فوتبال حال و روز بهتری خواهد داشت. مخصوصا در قمست بانوان باید این فستیوال ها مرتبا برگزار شود تا در این قسمت نیز بازیکنان مستعدی را انتخاب و در نهایت آنها را پرورش دهیم تا تیم های ملی بانوان نیز از بازیکنان نخبه و مستعدی بهره ببرند.
 
کارشناس فوتبال معتقد است نقش والدین فوتبال آموزان به منظور حضور بازیکنان و برگزاری فستیوال ها بسیار مثمر ثمر و پر رنگ است. وی در اینباره گفت: باتوجه به تجربه ای که در تیم های مختلف زیر 14، زیر12، زیر 8 و زیر 6  سال داشته ام، مطمئنم نقش والدین بسیار اهمیت دارد. در خارج از کشور خانواده ها همپای فرزندان خود مرتبا در فستیوال ها حضور پررنگی داشته و این امر باعث می شود تا بازیکنانی که به تازگی وارد اجتماع شده  با اطمینان خاطر به بازی فوتبال بپردازند.
 
وی در ادامه بیان کرد: نقش مسئولین فدراسیون، آکادمی ملی فوتبال، 16 تیم لیگ برتر، آموزش پرورش و باشگاهها نیز می تواند در راستای برگزاری فستیوال ها بسیار اهمیت داشته باشد. چرا که مسئولین با برگزاری فستیوال ها و در اختیار گذاشتن امکانات به فوتبال آموزان، زمینه را برای یک بازی دوستانه و در نهایت انتخاب بازیکنان فراهم می کنند. 
 
کارشناس فوتبال در خصوص نحوه فعالیت استعدادیاب ها در فستیوال ها گفت: تجربه ثابت کرده که فقط با حضور در کلاس، یک استعدادیاب خوب نمی شویم. یک استعدادیاب حاذق باید دوره های مربیگری را پشت سر بگذارد و تجربه بالایی در امر استعدادیابی داشته باشد. یک استعدادیاب خوب باید مربی بازنشسته باشد تا بدون دغدغه و با داشتن زمان مناسب و کافی بتواند بازیکنان مستعد را انتخاب کند. یک مربی بازنشسته، دیدش به حد کمال رسیده و از لحاظ تکنیک، تاکتیک و وضعیت بازیکن می تواند ارزیابی دقیقی داشته باشد. 
 
وی در پایان گفت: درست است که با برگزاری کلاس می توانیم ایده های مختلفی را به استعدایاب ها و یا مربیان بدهیم اما استعدایابی باید در خون و ذهن یک مربی باشد تا بتواند برترین ها را انتخاب کند. اکنون افرادی که در بخش استعدادیابی حضور دارند، اکثرا مربی هستند و نباید اینطور باشد. همانطور که در بالا اشاره کرده ام برای اینکه فوتبال بهتری داشته باشیم باید برای فوتبال بانوان و آقایان برنامه ریزی داشته باشیم. اگر این فستیوال چند بار در سال برگزار شود، آینده بسیار خوبی خواهیم داشت.