به گزارش سرویس ورزشی برنا، پنجاه و هفتمین دوره رقابت‌های فرنگی و چهل و ششمین دوره مسابقات کشتی آزاد قهرمانی جهان دوشنبه از ساعت 4:45 دوشنبه 16 شهریور به وقت تهران با وزن کشی 3 وزن از فرنگی به طور رسمی آغاز خواهد شد و بزرگان کشتی جهان روی تشک‌های لاس وگاس با هم سرشاخ خواهند شد.

ایران، آمریکا، روسیه، آذربایجان هم در آزاد و هم در فرنگی جزو مدعیان اصلی قهرمانی به شمار می روند؛ بخصوص چغرهای بد بدن سرزمین تزارها و دلاورمردان کشورمان که همیشه در صف اصلی مدعیان رقابت های جهانی و هم رقابت های جام جهانی قرار داشته و بقیه تیم ها اغلب در سایه آنها بوده اند. البته چندسالی است که کشور همسایه یعنی جمهوری آذربایجان با سرمایه گذاری خوبی که انجام داده است خود را به ایران و روسیه نزدیک کرده و در بعضی وزن ها نیز رتبه اول را به خود اختصاص داده است.

از زمان حضور رسول خادم بر مسند ریاست فدراسیون و مربی ارشد تیم های ملی پیشرفت چشم گیر و پوست اندازی خوبی در کشتی ایران صورت پذیرفته و جوان های خوش آتیه ای که می توانند نه تنها امسال بلکه در سال های آتی نیز کشتی ایران را همیشه در قله دنیا نگه دارند به تیم ملی تزریق شده اند.

امسال رقابت ها تحت تاثیر کسب سهمیه المپیک 2016 هم هست و شاید همین مسئله کمی از کیفیت رقابت ها بکاهد و شاید هم بالعکس زیباتر و جذابتر از سال های گذشته باشد. ایران در دور قبلرقابت ها در قسمت فرنگی قهرمان شد و در آزاد نیز بر سکوی دوم ایستاد.

حال می خواهیم وزن به وزن به بررسی نفرات اعزامی به لاس وگاس بپردازیم:

*کشتی فرنگی:

وزن اول: حمید سوریان

نابغه کشتی ایران و جهان که 6 طلای این رقابت ها و یک طلای المپیک را در کارنامه دارد کمی در چند وقت اخیر با افت رو به رو شده است ولی نام حمید سوریان تن همه را در دنیا به لرزه می اندازد.

وزن دوم: مهدی زیدوند

جوان آینده دار کشتی ایران که قهرمانی جوانان جهان را نیز یدک می کشد شاید کم ترین شانس را از نظر کارشناسان برخوردار باشد اما انگیزه و تکنیک بالای او می تواند به مهدی کمک کند تا شگفتی ساز رقابت ها لقب بگیرد.

وزن سوم: افشین بیابانگرد

مرد سرسخت کشتی ایران در چند وقت اخیر و در رنکینگ های اعلام شده بهترین فرنگی کار ایران بوده و با توجه به اینکه برخلاف همیشه از وزن کم کردن او خبری نبوده است با آمادگی بالایی راهی مسابقات خواهد شد و از شانس های اصلی وزن خود به شمار می رود.

وزن چهارم: سعید عبدولی

ناداوری، حق کشی و ... این ها مسائلی بود که پس از شکست کشتی گیر تکنیکی و اندیمشکی ایران در المپیک به گوش می رسید. اما حالا 3 سال پس از آن رقابت ها دلاور جنوبی آماده تر از همیشه می خواهد دومین طلای جهان خود را به ویترین افتخاراتش اضافه کند و با تکنیک ناب و دستان قدرتمندش همه حریفان را از پیش رو بردارد.

وزن پنجم: یوسف قادریان

جوان اول تیم پازاج در لاس وگاس. کشتی گیر خوب و پرقدرت ایران که او هم مانند زیدوند قهرمان جوانان جهان شده است اما به عقیده خیلی ها می تواند نمایش خیره کننده ای از خود نشان داده و حتی به خوش رنگ ترین مدال هم امیدوار باشد.

وزن ششم: حبیب اخلاقی

دیگر کشتی گیر اندیمشکی که به گفته خودش سال آخرش خواهد بود و با دنیای گوش شکسته ها وداع خواهد کرد. در این چند سال و پس از دوپینگی شدن هم وزن پرقدرت و پرآوازه اش در تیم ملی بی رقیب بود حالا می خواهد جای خود را به جوان تر ها بدهد. این مسئله ممکن است کمی از انگیزه حبیب برای درخشش در این رقابت ها بکاهد.

وزن هفتم: قاسم رضایی

دلاور آملی و قهرمان المپیک لندن که پس از آن رقابت ها کمی افت داشت حالا و در سال منتهی به المپیک دوباره روی اوج آمد و آنقدر خوب بود که مهدی علیاری را به یک وزن بالاتر بفرستد. رضایی که قدرتی مثال زدنی دارد و با توجه به وزن بالا تکنیک خوبی هم دارد با سالتو کردن رقبا می تواند بار دیگر شانس المپیکی شدن را داشته باشد.

وزن هشتم: مهدی علیاری

پس از ضعف بشیر باباجان زاده و درخشش قاسم رضایی در 97 کیلوگرم علیاری به یک وزن بالاتر آمد ولی باتوجه به اینکه او در وزن المپیکی 120 کشتی می گیرد دراین رقابت ها مقابل حریفان سنگین‌وزن‌ترش ممکن است با مشکل رو به رو شود و نتواند نمایش مورد انتظار را از خود نشان دهد.

 

*کشتی آزاد: