به گزارش سرویس ورزشی برنا، 8 تیم دعوت شده در دو گروه زنان و مردان به مسابقات جام جهانی 2015 از سوی فدراسیون جهانی تکواندو معرفی شدند و تیم ملی ایران که عنوان قهرمانی جهان را در اختیار دارد، بعنوان اولین تیم دعوت شده به این دوره از مسابقات است.

مسابقات جام جهانی تکواندو که به صورت تیمی برگزار می شود، در سال 2015، به میزبانی «مکزیکوسیتی» و در تاریخ 17 و 18 آذرماه پیگیری خواهد شد و فدراسیون جهانی تکواندو از 8 تیم در گروه مردان و 8 تیم در گروه زنان برای شرکت در این رقابت‌ها دعوت کرده است.

این دعوت که براساس نتایج مسابقات جهانی 2015 روسیه صورت گرفته است در گروه مردان، به ترتیب تیم‌های ایران (قهرمان جهان 2015)، روسیه، ازبکستان، کره جنوبی، اسپانیا، بلژیک، ترکیه و مکزیک (سهیه کشور میزبان) جواز حضور در این رقابت ها را دارند که البته، تیم‌های اسپانیا و ترکیه از حضور در این مسابقات انصراف دادند و فدراسیون جهانی تکواندو بجای این دو کشور از آذربایجان و امریکا دعوت بعمل آورد تا تعداد تیم های حاضر در این رقابت ها با 8 تیم، تکمیل شود.

اما در گروه زنان، به ترتیب تیم‌های کره جنوبی، چین تایپه، ترکیه، چین، انگلیس، روسیه، اسپانیا و مکزیک (سهمیه کشور میزبان) دعوت شده بودند که تیم های ترکیه، انگلیس و اسپانیا انصراف خود را اعلام کردند و بجای این 3 تیم کشورهای امریکا، کرواسی و تایلند مجوز حضور در این دوره از رقابتها را پیدا کردند.

رقابت های جام جهانی به صورت تیمی برگزار می‌شود و هر تیم می‌بایست حداقل 5 تکواندوکار داشته باشد و یا 6 تکواندوکار که یک هوگوپوش بعنوان نفر ذخیره اعلام می‌شود.

با اعلام فدراسیون جهانی تکواندو، در گروه مردان کشورها می‌بایست ترکیب تیم خود را طوری انتخاب کنند که مجموع وزن 6 ورزشکار 442 کیلوگرم یا کمتر و مجموع وزن 5 ورزشکار 368 کیلوگرم با کمتر باشد.

در گروه زنان نیز، مجموع وزن 6 تکواندوکار باید 367 کیلوگرم یا کمتر و مجموع وزن 5 تکواندوکار باید 313 کیلوگرم یا کمتر باشد.

همچنین فدراسیون جهانی به کشور‌ها این مجوز را داده است که از 2 ورزشکار با ملیت متفاوت در ترکیب تیم خود بهره ببرند البته مشروط بر آنکه این تکواندوکاران از تیم های مدعو به جام جهانی باشند.

گفتنی است، در جدول قرعه کشی این رقابتها 8 تیم به دو گروه 4 تیمی تقسیم می‌شوند که کشور قهرمان جهان در سال 2015، رنکینگ یک گروه اول است و کشور میزبان، رنکینگ یک گروه دوم خواهد بود.

اما بیژن مقانلو، سرمربی تیم ملی تکواندوی کشورمان در خصوص ترکیب تیم ملی ایران در مسابقات جام جهانی 2015، به سایت فدراسیون تکواندو گفت: «ترکیب را به زودی اعلام خواهیم کرد اما درصدد هستیم تا از بازیکنان گرندپری استفاده نکنیم و با یک تیم مستقل در این رقابتها حضور داشته باشیم. البته این بستگی به شرایط ما دارد و به زودی ترکیب تیم را اعلام خواهیم کرد. ضمن اینکه ما محدودیت وزنی داریم و باید تکواندوکاران را طوری انتخاب کنیم که بیشتر از وزنی که فدراسیون جهانی اعلام کرده است، نشود. فعلا تمریناتمان را پیگیری می کنیم و به زودی در خصوص ترکیب تیم جام‌جهانی تصمیم خواهیم گرفت.»

تیم ملی تکواندوی کشورمان در مسابقات جام جهانی 2015 که در مکزیک برگزار شد، عنوان سوم را بدست آورد.