به گزارش سرویس ورزشی برنا کسب سهمیه رشته دوچرخه سواری در المپیک قوانین خاص خودش را دارد و طبق ضوابط تعریف شده از سوی اتحادیه بین المللی uci در پایان هر سال به کشورهای هر قاره با توجه به نتایج کسب شده توسط تیم ملی، تیم های باشگاهی و ورزشکاران، امتیازدهی و جایگاه کشورها در قاره خود را مشخص می کند.

این بدان معناست که کسب سهمیه به جایگاه کشورها در سال قبل از برگزاری المپیک بستگی دارد. در قاره آسیا چهار کشور اول رنکینگ سهمیه المپیک کسب می کنند. براساس قوانین اتحادیه بین المللی، جایگاه اول 3 سهمیه، جایگاه دوم 2 سهمیه، جایگاه سوم 2 سهمیه و جایگاه چهارم نیز 2 سهمیه دریافت می کنند.

تیم ملی ایران همانطور که اعلام شد در صدر رنکینگ سال 2015 آسیا قرار گرفت و صاحب 3 سهمیه المپیک 2016 ریودوژانیرو شد. افتخاری که حالا موجب شده ایران را همچون دوره قبل قدرت اول آسیا معرفی و شایستگی نمایندگان دوچرخه سواری کشورمان را بالاتر از سایر رقیبان آسیایی نمایان کند.

در سال 2015 تیم ملی ایران در صدر قرار گرفت و تیم های قزاقستان، ژاپن و کره جنوبی در رتبه های دوم تا چهارم قرار گرفتند. تیم ملی ایران با کسب 1655 امتیاز و با فاصله چشمگیری نسبت به تیم دوم رنکینگ در صدر ایستاد و توانست سه سهمیه المپیک ریو را از آن خود کند.

در بررسی نحوه کسب 1655 امتیاز تیم ملی ایران در رنکینگ جهانی نشان می دهد سهم تیم های باشگاهی در امتیازات کسب شده در سال گذشته میلادی 831 امتیاز بوده و 821 امتیاز دیگر توسط فدراسیون دوچرخه سواری حاصل شده است. یعنی فدراسیون دوچرخه سواری بدون احتساب امتیازات کسب شده توسط دو تیم پتروشیمی یزد و پیشگامان نیز می توانست سه سهمیه المپیک را کسب کند و باز هم با فاصله امتیازی محسوس نسبت به قزاقستان و ژاپن در صدر رنکینگ قرار بگیرد. در جدول ذیل کلیه امتیازات کسب شده توسط ورزشکاران در سال 2015 مشخص شده که می تواند ابهامات را برطرف سازد.

نکته حائز اهمیت این است که ایران کماکان در صدر جدول رنکینگ قاره کهن قرار دارد و سه سهمیه کامل المپیک پیش رو را به خود اختصاص داده است. به هر حال این موفقیت کل مجموعه دوچرخه سواری است و همه امتیازات کسب شده توسط ورزشکاران، تیم های باشگاهی و تیم ملی به حساب خانواده دوچرخه سواری نوشته می شود و امیدواریم این حلقه اتحاد به موفقیت هرچه بیشتر نمایندگان کشورمان در بازی های آسیایی ژاپن و به دنبال آن المپیک ریودوژانیرو منجر شود.