به گزارش سرویس ورزشی برنا، دوازدهمین دوره مسابقات شطرنج قهرمانی مدارس آسیا از 19 تا 24 تیرماه به میزبانی استان تهران برگزار خواهدشد.

این رقابت‌ها در 6 رده سنی زیر 7، 9، 11، 13، 15 و 17 سال برگزار می‌شود و از کشورمان همه مدال‌آوران و ملی‌پوشان و همچنین شطرنج‌بازانی که در رقابت‌های قهرمانی کشور و یا قهرمانی استان خود (سال‌های 94 و 95) حضور داشته‌اند، می‌توانند در این رویداد بزرگ شرکت کنند.

در فاصله دو روز مانده به پایان مهلت ثبت نام این مسابقات، 375 شطرنجباز از 15 کشور ایران- چین- هند- عراق-اردن-قرقیزستان- نیوزلند- فیلیپین-سنگاپور- سریلانکا- سوریه- تاجیکستان- ترکمنستان- ازبکستان و یمن در این رقابت‌های ثبت نام کرده اند.

تا به این لحظه کشور سریلانکا با 41 شرکت کننده بیشترین نماینده را در میان کشورهای خارجی در این مسابقه دارد.

مهلت ثبت نام در این رویداد بزرگ آسیایی به دلیل استقبال گسترده تا پایان ماه خرداد تمدید شده است. قهرمانان رده‌های سنی مدارس آسیا به مسابقات قهرمانی مدارس جهان که از 12 تا 22 آذر در روسیه برگزار می‌شود، اعزام می‌شوند.

*رقابت‌های شطرنج بلیتس اوراسیا با شرکت استاد بزرگ قائم مقامی آغاز می‌شود

جام شطرنج بلیتس(برق آسا) اوراسیا 2016 موسوم به جام ریاست جمهوری قزاقستان از ساعت 12 امروز 29 خرداد به میزبانی آلماتی( درکشور قزاقستان) آغاز می‌شود.

105 شطرنجباز از 28 کشور جهان در این رقابتها شرکت کرده‌اند. از کشورمان نیز استاد بزرگ احسان قائم مقامی با ریتینگ 2569 در این مسابقات حضور دارد. وی در رده بندی اولیه رقابت‌ها در جایگاه چهل و یکم جدول جای دارد.

این رقابت‌ها با حضور بزرگانی چون سرگی کاریاکین، لی کوانگ لیم، یان نپومیانشچی، بوریس گلفاند،گریشوک،سویدلر و ... طی امروز و فردا برگزار خواهد شد. نپومیانشچی از کشور روسیه با ریتینگ 2846  بخت نخست قهرمانی در این رقابتهاست.

مجموع جوایز این مسابقه بزرگ 100 هزار دلار خواهد بود که 30 هزار دلار آن به نفر نخست تعلق خواهد گرفت.