به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا، یازدهمین جلسه شورای راهبردی فدراسیون ورزش همگانی (دور جدید) با حضور اکثریت مدعوین به ریاست دکتر مهرزاد حمیدی به مناسبت هفته دولت با هدف معرفی اعضای جدید، ارائه گزارش فعالیت های فدراسیون، دریافت نظرها و پیشنهادهای اعضاء در جهت دهی پیشرفت همه جانبه ورزش همگانی و فعالیت بدنی و بحث و تبادل نظر در ارتباط با دستورکارهای جلسه شورا تشکیل شد.

رئیس فدراسیون ورزش همگانی در آغاز ضمن خیر مقدم و تشکر از شرف حضور اعضاء در شورا و مشارکت و همکاری همگی در طرح ها و برنامه های فدراسیون اظهار داشت : از ابتدای فعالیت در سال 1389، برنامه راهبردی توسعه ورزش همگانی فدراسیون با همکاری شما عزیزان طرح ریزی شد و برای پیشرفت و رشد ورزش همگانی کشور در دورنمای این 7 سال مسیر طولانی طی شده تا به این نقطه رسیده ایم.

علی مجدآرا گفت: ما توانستیم شاخص های کیفی برگزاری بیشترین دوره های آموزشی ، ایجاد بیشترین اشتغال و کارآفرینی، بیشترین حضور خانواده ها در رویداد ورزشی ، بیشترین زمان پخش تلویزیونی ، و بیشترین جلب زنان و دختران به ورزش و در نهایت رشد کمی چشم گیر دور از انتظار مشارکت مردم در ورزش همگانی از حدود 6 درصد به 21 درصد را کسب نماییم .

وی با تاکید بر منویات مقام معظم رهبری در حوزه ورزش همگانی ادامه داد : در مجموع فدراسیون با حرکت جهادگونه و با عزم ملی با همکاری سازمان ها و نهادها برابر برنامه های پیش بینی شده خود به جلو در حال پیشرفت است که این پیامد منویات مقام معظم رهبری(حفظه الله) در چند سال اخیر و شعار مدیریت همگانی فدراسیون" همه با هم برای ورزش همگانی" است که بدون همدلی ، همزبانی و هم افزایی شما مسئولین، اساتید و خبرگان عضو شورای راهبردی ورزش همگانی دست یافتنی نبود .

مجدآرا افزود: از همه شما می خواهم برای دست یابی به چشم انداز ورزش همگانی کشور مشارکت همکارانه و فعال خود را با فدراسیون تقویت نمایید.

رئیس شورای راهبردی فدراسیون با اشاره به محتوای خوب سند تحول ، تعالی و آینده نگری فدراسیون ورزشهای همگانی بیان کرد: این طرح ها با پشتوانه های نظری و علمی در سند تحول، تعالی و آینده نگاری فدراسیون آورده شده است و باید همگی میثاق ببندیم تا در جهت اجرای قطعی پروژه ها برای پیشرفت ورزش همگانی و تحقق اهداف، سیاست ها و راهبردهای برنامه راهبردی فدراسیون مشارکت کنیم ، نقشه راه شورا در چارچوب چشم انداز و ماموریت برنامه راهبردی فدراسیون باید تدوین شود.

مهرزاد حمیدی گفت: بازنگری، مناسب سازی و تطبیق برنامه ها با پروژه ها و طرح های سند تحول باید منطبق با سازمان ها و نهادهای مجری باشد و با همکاری آنها تدوین شود.

حمیدی افزود : امیدوارم، پیامد همکاری شما خبرگان ورزش همگانی عضو شورای راهبردی با حرکتی جهت دار و ایجاد یک جریان توفنده همگانی در سراسر کشور کنترل و پیشگیری از بیماری های غیر واگیر مانند چاقی، پرفشاری خون، دیابت، پوکی استخوان و آسیب های اجتماعی باشد که امروز در کشور روند نگران کننده ای دارند و از نگرانی های مقام معظم رهبری (حفظه الله) است.

دبیر فدراسیون ورزش همگانی نیز در راستای اجرای برنامه راهبردی فدراسیون تا افق 1404 گفت : باید جمهوری اسلامی ایران را به سوی جامعه ای فعال، شاداب و سالم با حداقل پوشش 50 درصد جمعیت کشور در ورزش همگانی و فعالیت بدنی سوق دهیم.

دوست محمدی عنوان کرد : فرصت خوبی فراهم آمده است که با همکاری اعضای شورای راهبردی پایش مداوم مسیر راه طرح ها تقویت و تدابیر لازم برای اینکه آنها در مسیر اصلی قرار گیرند اتخاذ و در مجموع ترکیب مناسبی بین طرح های متنوع فدراسیون ایجاد گردد.

رئیس کمیته تحول فدراسیون ورزش همگانی در ارتباط طرح های سند تحول اظهار داشت : این طرح ها در سه بازه زمانی کوتاه، میان و بلند مدت به افق 1404 برنامه راهبردی فدراسیون منتهی می شوند تا هدف کلی مشارکت بیش از 50 درصد مردم در ورزش همگانی تحقق یابد که در حال حاضر در حدود 21 درصد می باشد.

اصلانی ادامه داد : فدراسیون ورزش همگانی باید از ظرفیت 5/13 میلیون نفری دانش آموزی کشور استفاده کند و فدراسیون ورزش همگانی به عنوان یکی از فدراسیون های برنامه محور یک سازو کار منطقی و اصولی تحت راهبردهای برنامه راهبردی و سند تحول با استفاده از خبرگان و اساتید ورزش همگانی کشور در راستای اهداف توسعه ورزش همگانی تحقق هدف اصلی افق 1404 برنامه راهبردی فدراسیون را پیگیری می کند .

همچنین نایب رئیس بانوان فدراسیون با اشاره به برگزاری دومین همایش بین المللی ورزش همگانی " دستاوردهای گذشته و برنامه های آینده ورزش همگانی کشورهای جهان در هزاره سوم" که قراراست از 25 تا 30 آذرماه 1395 در تهران برگزار شود گفت : این همایش به منظور کسب آخرین دستاوردهای و بهترین الگوها، معیارها و شاخص های توسعه ورزش همگانی در کشورهای منتخب پنج قاره و همچنین هیات رئیسه انجمن بین المللی ورزش همگانی (TAFISA) و انجمن آسیایی ورزش همگانی (ASFAA) و اساتید مدعو ورزش کشور برگزار خواهد شد .

میترا روحی بیان کرد : تاکنون کشورهای آلمان، کره جنوبی، هلند، ترکیه، فنلاند، ژاپن و مالزی اعلام آمادگی کردند. پیگیری های لازم برای حضور مسئولین کشورهای اسلامی و مسئولین ورزش همگانی قاره های استرالیا، افریقا و آمریکای جنوبی نیز در حال انجام است.

در ادامه این نشست دکتر محمد جوادی پور عضو هیات علمی دانشگاه تهران نیز عنوان کرد : مشاهده پیشرفت های فدراسیون ورزش همگانی در سال های اخیر قابل تحسین است که ناشی از اجرای برنامه های خوب فدراسیون در ذیل راهبردهای برنامه راهبردی می باشد ، البته هیچ برنامه ای قطعی نیست و می توان برنامه را در دستور بازنگری قرار داد و نسخه دوم آن را تدوین کرد.

جوادی پور گفت : برای این کار لازم است که نظام مدیریت عملکرد مرکز دیده بانی یا تحقیق و توسعه در فدراسیون تشکیل شود تا گزارش های مشخصی در ارتباط با اجرای سند و برنامه ها و طرح ها تهیه و ارائه نماید. در نهایت ایجاد یک نظام جامع داده و اطلاعات برای تهیه و ارائه آمار های دقیق و منطقی (کمی و کیفی) در فدراسیون از ورزش همگانی کشور ضروری است.

دکتر حمید قاسمی عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور و مدیر رادیو ورزش نیز امور انجام شده در فدراسیون را مورد تقدیر قرار داد و عنوان کرد : در فدراسیون فعالیتهای ارزنده ای انجام شده و امیدوارم فدراسیون زبان مشترک همگانی بین مسئولین و مجریان طرح های ایجاد نماید.

وی تصریح کرد : برنامه راهبردی فدراسیون نیاز است بازنگری و یک راهنمای اجرایی به زبان ساده و عامه پسند هم برای مردم و مجریان طرح ها در سراسر کشور و حتی روستاها برای آن نوشته شود تا قابل درک و اندازه گیری باشد.

قاسمی افزود : تشکیل کمیته پژوهش برای تحقیق و توسعه در فدراسیون با استفاده از ظرفیت پایان نامه های کارشناسی ارشد و دکترا پس از اعلام فهرست نیازهای پژوهشی ورزش همگانی به دانشگاه ها ضروری است ، با توجه به عدم درج احکام ورزش و به ویژه ورزش همگانی در برنامه پنج ساله ششم علی رغم تلاش های وزارت ورزش و جوانان این آمادگی وجود دارد تا در برنامه همیشه با ورزش شبکه ورزش با ایجاد کمپین مسئولین، اساتید و کارشناسان این موضوع را مطرح نمایند تا موجی برای جلب توجه نمایندگان مجلس ایجاد شود تا در فرصت باقی مانده سهم ورزش همگانی در برنامه ها لحاظ گردد.

مهرعلی باران چشمه عضو هیات علمی دانشگاه و رئیس سازمان تربیت بدنی نیروهای مسلح تشکیل شورای راهبردی با حضور خبرگان ورزش همگانی کشور یکی از اقدامات اساسی و پسندیده فدراسیون ورزش همگانی عنوان کرد و گفت : خوشحال هستم که وزارت ورزش و جوانان نیز آمار مشارکت 21 درصد مردم را در ورزش همگانی با رشد 10 درصدی در دو سال اخیر تایید کرد ، این آمار در فدراسیون حاصل کاری پژوهشی با همکاری شرکت های تحت پوشش مرکز آمار ایران بوده است.

باران چشمه ادامه داد : متاسفانه برای آینده در برنامه و احکام برنامه پنج ساله ششم توسعه جای پای ورزش و به ویژه ورزش همگانی خالی است و اعضاء شورا باید تلاش نمایند تا در سند برنامه پنج ساله ششم احکام خوبی برای توسعه ورزش همگانی و فعالیت بدنی در حوزه فرهنگی و اجتماعی تصویب شود.

در ادامه جلسه شورای راهبردی نایب رئیس فدراسیون ورزشهای همگانی به اولویت بندی طرح های تحول اشاره کرده و اظهار داشت : اقدامات از جمله تشکیل جلسه شورای تحول و تعالی در استان ها به ریاست استانداران برای بررسی سند تحول و اجرای طرح جاده های سلامت و پیاده روی توسط استانداران و شهرداری ها و غیره در حال پیگیری است.

غلامرضا کمانه ادامه داد : اگر در طرح تحول سلامت با اعتباری بالغ بر 200 هزار میلیارد ریال سهمی برای ورزش همگانی درنظر گرفته نشده است می توان گفت که سند درمان است تا پیشگیری ، وزارت بهداشت باید سهمی از اعتبارات طرح تحول سلامت برای تحرک و فعالیت بدنی اقشار مختلف کشور در اختیار فدارسیون ورزش همگانی قرار دهد و حداقل باید 1 درصد این اعتبارات معادل 2000 میلیار ریال به حوزه ورزش همگانی کشور اختصاصی داده شود.

رئیس کمیته فرهنگ، اخلاق و معنویت فدراسیون ورزش همگانی نیز با اشاره به این که کار فرهنگی در فدراسیون ورزش همگانی در راستای منویات مقام معظم رهبری(حفظه الله) مبنی بر " توجه به اخلاق در ورزش" و " ایمان و تقوا و پاکدامنی در روح ورزش است" در حال پیگیری است گفت : در این ارتباط 15 عنوان برنامه به فدراسیون تقدیم شده است که یکی از آنها دوره تعالی معنوی ویژه مدرسان ورزش همگانی سراسر کشور است .

احسانی در خصوص برگزاری دوره های تعالی معنوی مدرسین افزود : این دوره ها در شهر مقدس قم به مدت 8 هفته در روز های جمعه و شنبه به مدت 2 روز و با حضور 50 تا 60 نفر در دوره های جداگانه آقایان و بانوان اجرا شده است .

مدیر کل ورزش و جوانان استان تهران نیز بیان داشت : تعارض بین آمارهای ورزش همگانی یکی از چالش های اساسی توسعه ورزش همگانی است، سئوال این است آیا پیش گرفتن آمارهای مشارکت مردم در ورزش همگانی از پیش بینی های برنامه پنج ساله پنجم توسعه درست است.

گل محمدی ادامه داد : فدراسیون باید مرجعی صحیح و دقیق از داده ها، اطلاعات و آمارها را به عنوان مبنای رجوع تهیه نماید. لازم است آمارهای ورزش همگانی از زبان مرکز آمار ایران نیز گفته شود.

مدیر کل تربیت بدنی وزارت علوم تحقیقات و فناوری نیز در این جلسه با تاکید بر لزوم داشتن تعریف استاندارد آمار ورزش همگانی گفت : فدراسیون ورزشهای همگانی باید تعریف استاندارد و جامع در دست داشته باشد و شاخص ها و معیارهای ورزش همگانی را تدوین و اعلام نماید.

پورکیانی افزود : فدراسیون باید اساتید و مدرسان ورزش همگانی کشور را به انجمن بین المللی ورزش همگانی معرفی و با تربیت مدرسین بین المللی آنها را به کشورهای جهان برای تدریس اعزام نماید ، در بخش بین الملل فدراسیون باید نقش رهبری ورزش همگانی را در سطح منطقه ایفا نماید. مدرسان فدراسیون در کشورهای اسلامی باید داوطلبانه دوره های مدیریت و رهبری ورزش همگانی را برگزار کنند.

وی گفت : زحمات خوبی در تدوین برنامه راهبردی و سند تحول فدراسیون کشیده شده اعضای شورای راهبردی باید کمک نمایند این طرح ها اجرایی شوند.

میر جلیلی جانشین اداره تربیت بدنی سازمان بسیج خواستار شد در سند تحول به ورزش روستایی و همچنین به ورزش بانوان و خانواده بیشتر توجه شود.

وی گفت : نگرانی وجود دارد که برنامه به خوبی اجرا نشود زیرا بسیاری از مدیران اعتقاد دارند اما پای کار نیستند و از ظرفیت های شورای ورزش همگانی استان در اجرای طرح ها باید بیشتر استفاده شود ، پایگاه های بسیج ظرفیت خوبی برای اجرای برنامه های ورزش همگانی دارد که این آمادگی برای توسعه ورزش همگانی از طریق پایگاه های بسیج سراسر کشور وجود دارد.

شهرام علم عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی و رئیس انجمن آمادگی جسمانی و ایروبیک بازنگری برنامه راهبردی فدراسیون با به روزرسانی مطالعات تطبیقی به ویژه در کشورهای اسلامی، توجه به اسناد بالادستی و برنامه های ارگان ها و نهادها، برنامه های رشته های ورزشی جدید اضافه شده به فدراسیون از جمله آمادگی جسمانی و احصای روندهای توسعه ورزش همگانی را غیر ضروری دانست .

رئیس گروه برنامه ریزی دفتر توسعه ورزش همگانی معاونت ورزش همگانی ورزش همگانی را موضوعی ملی دانست و گفت : دولت متولی توسعه ورزش همگانی است و برای ارتقای سلامت جامعه باید در ورزش همگانی سرمایه گذاری نماید.

عماری تصریح کرد : با سیاست های فدراسیون ورزشهای همگانی دستگاه های اجرایی درگیر موضوع شده اند از جمله معرفی استانداران به عنوان سفیر ورزش همگانی در استان ها مشارکت خوبی را ایجاد کرده است، از طریق طرح های تحول باید دستگاه های اجرایی بیشتری را درگیر ورزش همگانی کرد.

وی افزود : پایه آمار ورزش همگانی به زمان تدوین برنامه پنج ساله پنجم بر می گردد در آن زمان آمار ورزش همگانی 6/5 درصد اعلام شد و در برنامه تعیین شد که هر سال 1 تا 3 درصد ورزش همگانی باید توسعه یابد. امروز در سال 1395 برابر بررسی ها به آمار 21 درصد رسیده ایم.

دبیر شورای ورزش همگانی نیز با اشاره به اقدامات شورای راهبردی فدراسیون ورزش همگانی اظهار داشت : از شهریور 1389 فعالیت خود را آغاز کرد که در دور اول تعداد 10 جلسه اصلی و تعداد 17 نشست فرعی برای بررسی طرح های کلان و راهبردی تشکیل شده است.

میرزمانی گفت : از دستاوردهای مهم این شورا در سنوات گذشته می توان به تدوین آیین نامه اجرایی شورای راهبردی ، تدوین برنامه راهبردی فدراسیون ورزش همگانی ، ارائه احکام توسعه ورزش همگانی در برنامه پنج ساله توسعه پنجم به مجلس شورای اسلامی ، تدوین اساسنامه و تشکیل آکادمی فدراسیون، طراحی و تدوین نقشه زمانی اجرای برنامه ها و اقدامات (CPM) برنامه راهبردی فدراسیون، برگزاری همایش تبیین راهبردی فرمایش های مقام معظم رهبری (حفظه الله) در حوزه ورزش همگانی و فعالیت بدنی ، عقد تفاهم نامه های مختلف با سازمان ها و نهادهای مختلف ملی و بین المللی، و غیره نام برد.

دبیر شورای راهبردی فدراسیون ادامه داد : اعضای شورای راهبردی شامل مسئولین سازمان های تاثیر گذار در توسعه ورزش و مسئولین و کارشناسان خبره فدراسیون می باشند که برابر آیین نامه آجرای شورا هر ماه جلساتی را پیرامون مباحث و موضوعات راهبردی ورزش همگانی کشور به شور می گذارند، فدراسیون ورزش همگانی در یک اقدام گسترده مدیران کل ورزش و جوانان استان ها را به عنوان عضو شورای راهبردی فدراسیون منصوب کرده است.

در این جلسه از سوی دکتر مجدآرا رضا گل محمدی مدیرکل ورزش و جوانان استان تهران به عنوان عضو دائمی شورای راهبردی فدراسیون منصوب شد .

در پایان این نشست با توجه به مطالب مطرح شده توسط اعضاء و دستورکارهای پیش بینی شده 21 مصوبه توسط دکتر حمیدی به انشا درآمد که به عنوان مبنای فعالیت ها و برنامه های راهبردی ، عملیاتی و اجرایی پیش روی فدراسیون در دستور کار مسئولین و مدیران فدراسیون و هیات های استانی و انجمن ها قرار خواهد گرفت.

گفتنی است دوازدهمین جلسه شورای راهبردی فدراسیون ورزش همگانی به میزبانی معاونت تریت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش در هفته دوم مهرماه با دستور کار هم افزایی و مشارکت همه سازمان ها در برگزاری هفته تربیت بدنی از 26 مهرماه و به ویژه روز ملی ورزش همگانی در جمعه 30 مهرماه 1395 با برگزاری رویدادهای ورزش گروهی و ترکیبی متنوع در سراسر کشور تشکیل خواهد شد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: