به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا، فریدون معینی سرپرست کمیته جوانان فدراسیون فوتبال گفت: استان های کشور را به 9 منطقه تقسیم کرده ایم که این تقسیمات بر اساس فوتبال خیز بودن استانهای مختلف و زمانی که برای حضور در آن استان باید طی کرد، صورت گرفته شده است. در واقع هر سه یا چهار استان تابع یک منطقه می شوند. استان های آذربایجان شرقی، تهران، مازندران، خراسان رضوی، همدان، اصفهان، فارس، کرمان و خوزستان به عنوان مناطق اصلی ما محسوب شده و استان های همجوار و تابعه در استانهای فوق فعالیت می کنند.

وی در ادامه بیان کرد: قرار است تا طرح استعدادیابی در مناطق 9 گانه  در سه مرحله صورت بگیرد. در مرحله اول تیم های استان ها در منطقه های خود به رقابت می پردازند. در مرحله دوم در یکی از مناطق 9 گانه تیم های منتخب در مرحله اول به رقابت می پردازند تا 4 تیم نهایی و برتر انتخاب شوند. در مرحله سوم 4 تیم نهایی در یک تورنمنت به رقابت با یکدیگر می پردازند تا در نهایت برترین بازیکنان انتخاب و تیم ملی زیر 12 سال فوتبال تشکیل شود.

معینی در ادامه بیان کرد: با اجرای طرح فوق هیچ بازیکنی از دید استعدادیاب ها به دور نمی ماند. در واقع بازیکنان سراسر کشور مرتبا مورد ارزیابی استعدادیاب ها و سر استعدادیاب ها قرار می گیرند. ضمن اینکه با ایجاد مرکز عالی آموزش برای بازیکنان نخبه قصد داریم تا فوتبال آموزان را از رده های سنی پایه با نحوه صحیح اجرای بازی فوتبال آشنا کنیم. در واقع هر سه ماه یکبار بازیکنان را گرد هم آورده و تحت آموزش قرار می دهیم. اهداف بزرگی در سیستم استعدادیابی از جمله کم شدن هزینه ها، برگزاری اردوهای مدون در استان های مختلف و دیده شدن تمامی بازیکنان در سراسر کشور وجود دارد.

وی ادامه داد: با برگزاری دوره های توجیهی در  طول سال برای استعدادیاب ها، مرتبا آخرین موارد روز فوتبال پایه را مطرح می کنیم تا فوتبال آموزان بدون هیچ کم وکاستی بتوانند انتخاب و در مسیر آموزش صحیح فوتبال قرار بگیرند.

سرپرست کمیته جوانان در پایان گفت: اگر طرح مناطق 9 گانه اجرا شود، آینده تیم های ملی تامین خواهد شد. ضمن اینکه دیگر هیچ بازیکن نخبه ای از عرصه این رشته جذاب و پر طرفدار دور نخواهد ماند.