به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا، رقابت های دوومیدانی قهرمانی بزرگسالان مردان کشور طی روزهای 24 و 25 فروردین در ورزشگاه حافظیه شیراز برگزار شد. در پایان این رقابت ها به ترتیب تیم های فارس، کرمانشاه و تهران رتبه های اول تا سوم را به خود اختصاص دادند. وقتی به جدول نتایج این مسابقات نگاه می کنیم و رکوردهای ثبت شده توسط دوومیدانی کاران را بررسی می کنیم به خوبی متوجه می شویم که نتایج به دست آمده زیاد چنگی به دل نمی زند در بعضی از مواد نتایج تا حدودی قابل توجه است ولی در بیشتر مواد برگزار شده نمی توان به رکوردهای ثبت شده امیدواری چندانی برای کسب مدال در سطح آسیا داشت و به طور کل می توان کل سطح فنی و عملکردی ورزشکاران متوسط بوده که با توجه به زمان برگزاری رقابت های دوومیدانی قهرمانی آسیا و یا بازی های کشورهای اسلامی و در ادامه آنها قهرمانی جهانی می تواند بسیار نگران کننده باشد.

باید به این نکته هم اشاره کرد که در این رقابت ها برخی از ملی پوشان غایب بودند فدراسیون دوومیدانی اعلام کرده که هر کس بخواهد عضو تیم ملی شود حتما باید در رقابت های انتخابی که در داخل کشور برگزار می شود شرکت کنند از جمله ملی پوشان غایب در این رقابت ها می توان به حسن تفتیان، رضا قاسمی، احسان حدادی، محمدجعفر مرادی و حمیدرضا زورآوند اشاره کرد اما خارج از بحث رکوردهای متوسط و عدم حضور برخی از ملی پوشان در این رقابت ها می توان به یک نکته بسیار خوب برای دوومیدانی اشاره کرد که همان حضور تعداد زیادی از ورزشکاران نوجوان و جوان در صحنه رقابتی این مسابقات بود که این موضوع می تواند نویدبخش آینده درخشان برای دوومیدانی کشورمان باشد.

*دوهای سرعت
در بخش دوهای سرعت فقط می توان به رکورد ثبت شده توسط علی خدیور در 400 متر به عنوان یک رکورد تقریبا قابل توجه اشاره کرد جای که خدیور با 46.44 صدم ثانیه توانست به مقام قهرمانی دست پیدا کند البته او برای اولین بار بود که 400 متر می دوید و این رکورد نشان دهنده این موضوع است که خدیور می تواند آینده خوبی را برای دوی 400 متر کشورمان ترسیم کند البته نمی شود از ظهور چهره جدیدی در دوی 100 متر به نام امیررضا صدیقی از خراسان رضوی چشم پوشی کرد. ورزشکاری که در رده سنی جوانان فعالیت دارد و بسیار امیدوارانه به آینده نگاه می کند.

*دوهای با مانع
در دوی 110 متر مانع باز هم میلاد سیار بود که به عنوان نفر نخست از خط پایان عبور کرد. سیار 110 متر مانع را در زمان 14 به پایان رساند اما او باید بتواند حداقل زیر 14 ثانیه بدود تا بتوانیم شانس مدال آوری را برای او قائل باشیم که با قابلیت هایی که از او سراغ داریم می تواند به این مهم دست پیدا کند. اما در 400 متر با مانع جواد شوریابی رکورددار جوانان کشور بود که با زمان کمی بالاتر از 51 ثانیه ضمن بهبود رکورد شخصی خود قهرمان شد.  دوی 400 متر با مانع می تواند برای ما ظرفیت های بالایی را ایجاد کند که امیدواریم ورزشکاران فعال در این ماده بتوانند از تمام این ظرفیت استفاده کنند ما قطعا برای کسب مدال در آسیا به زمانی کمتر از 49 ثانیه احتیاج داریم و امیدواریم در کمترین زمان ممکن به این مهم دست پیدا کنیم.

*دوهای نیمه استقامت
در دوهای باز هم مسلم نیادوست توانست در هر دو ماده 800 و 1500 متر قهرمان شود اما رکوردهای نیادوست با یک رکورد ایده آل که بتواند در سطح آسیا حرفی برای گفتن داشته باشد هنوز فاصله دارد.

*دوهای استقامت
در دوهای استقامت هم وضعیت به همین صورت است، حسین کیهانی اصلی ترین و پرامیدترین ورزشکار ما در این بخش از دوومیدانی است که باید حتما رکوردهای بهتری را در طی مسابقات آتی ثبت کند تا بتوانیم مثل سابق در دوهای استقامت به عنوان یکی از مدعیان کسب مدال در آسیا مطرح باشیم.

*پرتاب ها
در پرتاب ها نیز می توان به ثبت رکورد بالای 73 متر در ماده پرتاب چکش توسط رضا مقدم اشاره کرد. مقدم نزدیک به یک سال از میادین دور بود و در اولین حضورش بعد از مدت توانست رکورد قابل توجهی را به ثبت برساند البته نباید از وضعیت کاوه موسوی نیز غافل شد. موسوی که سابقه حضور در دو المپیک لندن و ریو را در کارنامه دارد با مصدومیت شدید در این مسابقه حاضر شد که قطعا بر عملکرد او تاثیرگذار بود.  همچنین پژمان قلعه نوعی نیز دیگر پرتابگر چکش ما است که اگر بتواند خود را به شرایط ایده آل برساند می توان به او هم برای کسب مدال در آسیا امیدوار باشیم. رفع مصدومیت موسوی رسیدن به شراط ایده آل قلعه نوعی و همچنین توانایی های فنی مقدم می تواند ما را بسیار به عملکرد ورزشکارانمان در این ماده امیدوار کند.  در پرتاب دیسک عملکرد برادران صمیمی اصلا چنگی به دل نزد جایی که محمود صمیمی با پرتابی بیش از 58 متر و برادر او محمد صمیمی با پرتاب 56 متری به کار خود در شیراز پایان دادند. ما همیشه در پرتاب دیسک در سطح آسیا مدعی بوده ایم و حتی در این ماده مدال المپیک داریم. امیدواریم در مدت زمان باقیمانده برادران صمیمی به شرایط ایده آلی برسند و در کنار احسان حدادی که او هم در حال انجام تمرینات آماده سازی خود است بتوانند باز هم برای ما افتخارآفرینی کنند. برادران صمیمی و احسان حدادی خود به خوبی می دانند که برای کسب مدال در آسیا می بایست حتما پرتابی بین 63 تا 66 متر را به ثبت برسانند که به واقع هر سه نفر همان طور که قبلا نشان داده اند توانایی انجام این مهم را دارند. در پرتاب وزنه باز هم علی ثمری از تهران بود که با رکورد 18.62 سانتیمتر قهرمان شد. ثمری خود می داند که اگر بخواهد در آسیا حرفی برای گفتن داشته باشد باید حداقل پرتابی بیشتر از 19 متر و 30 سانت داشته باشد تا به کسب مدال امیدوار باشد. باید به بازگشت علیرضا مهرصفوتی به میادین بعد از مدت ها غیبت نیز اشاره کرد که توانست به رکورد 18.59 سانتیمتر و فقط 3 سانتیمتر کمتر از ثمری به عنوان نایب قهرمانی دست پیدا کند. مهرصفوتی قهرمان جوانان آسیا است و همیشه توانسته خود را در سطح اول پرتاب وزنه مطرح کند. امیدواریم که او هم بتواند به رکوردی بالای 19 متر دست پیدا کند تا به او هم در صحنه رقابت های بین المللی امیدوار باشیم.  پرتاب نیزه وضعیت متوسطی داشت، صادق خادمی با رکورد 71 متر قهرمان شد. برای اینکه بتوانیم در آسیا در این ماده مطرح باشیم می بایست پرتابگرانمان رکوردی فراتر از 76 متر پرتاب کنند که به واقع قابلیت ثبت این رکورد وجود دارد ورزشکارانی چون ایوب آرخی که در این رقابت ها غایب بود، امید تاجی، صادق خادمی حتی یونس یوسف وند می تواند گره گشای ماده پرتاب نیزه برای ما باشد.

*پرش ها
در مواد پرشی می توان بهترین عملکرد را به کیوان قنبرزاده در پرش ارتفاع اختصاص داد، درست است که او از مانع 2.20 گذشت اما به طور قطع قنبرزاده برای اینکه بتواند به مدال امیدوار باشد باید بر فراز مانع بالاتر از 2.26 که رکورد ملی ایران است و در اختیار خود او به پرواز در بیاید. در مقطع کنونی 2.20 سانتیمتر نمی تواند برای ما در کسب مدال اطمینان خاطر ایجاد کند. در مورد پرش ارتفاع باید به نحوه برگزاری نامناسب این ماده در این مسابقات اشاره کنم که قطعا تاثیر منفی بر عملکرد ورزشکاران حاضر گذاشت. در ضمن ما در پرش ارتفاع محمدرضا وظیفه دوست را نیز داریم که با 2 متر و 15 سانتیمتر نفر دوم این رقابت شد اما به واقع نمی توان از توانایی ها و قابلیت های وظیفه دوست عبور کرد او رکورد 2 متر و 25 سانتیمتر را در کارنامه دارد. سن کمی هم نیز دارد امیدواریم این دو بتوانند پرش ارتفاع ما را بار دیگر بعد از مدال های تیمور غیاثی، جواد صغادی و خود کیوان قنبرزاده بار دیگر در آسیا صاحب مدال کند. در پرش طول عملکرد محمد ارزنده المپین این ماده خیلی قابل توجه نبود. او با پرش 7.40 سانتیمتر بعد از سبحان طاهرخانی ورزشکار قزوینی که 7.58 سانتیمتر پرید در جایگاه دوم ایستاد.

باید به این نکته اشاره کنیم که رکورد شخصی ارزنده 8.17 سانتیمتر است که با رکوردی که در شیراز به ثبت رساند فاصله معناداری دارد البته شرایط و امکانات برگزاری ماده پرش طول علی الخصوص تخته پرش نامناسب را نمی توان نادیده گرفت. ارزنده و طاهرخانی به رکوردی بیشتر از 7 متر و 90 سانتیمتر احتیاج دارند تا در آسیا مطرح باشند که این پتانسیل در هر دوی آنها وجود دارد. ارزنده ورزشکاری است که همیشه در بزنگاه های مهم توانایی و کیفیت خود را به نمایش گذاشته و ما امیدواریم این بار هم بتواند مثل همیشه عملکردی فراتر از انتظارها داشته باشد. پرش سه گام نیز کماکان در رکود به سر می برد، میلاد دریساوی تنها چهره شاخص در پرش سه گام است اما اصلا رکوردی که او در مسابقات قهرمانی کشور به دست آورده قابل توجه نیست. 15.72 رکوردی نیست که ما بتوانیم آینده خاصی را برای آن متصور باشیم.

لازم است به این نکته اشاره کنم که ما در پرش سه گام در بازی های آسیایی صاحب مدال هستیم و می بایست حتما مسئولین دوومیدانی به فکر راه حل برون رفت پرش سه گام از رکودی که در آن گرفتار شده است باشند. اما شگفتی بزرگی که در مواد پرش اتفاق افتاد مربوط به پرش نیزه بود جایی که محمد بنی آدم که در حال حاضر حاکم بلامنازع پرش با نیزه در کشور است با سه خطای پیاپی از جریان رقابت ها خارج شد. بنی آدم رکورد 5.11 را در کارنامه دارد نفر اول این مسابقات نتوانست رکوردی فراتر از 4.05 را به ثبت برساند. پرش با نیزه نیز همانند پرش سه گام به تدبیری خاص برای حضور ورزشکاران بیشتر و همچنین ارتقاء سطح فنی آن احتیاج دارد ما دارای مدال طلای قهرمانی آسیا در پرش با نیزه هستیم پس می طلبد که با توجه به نیروهای موجود و همچنین اضافه نمودن نیروهای جدید بار دیگر خود را برای ایستادن بر سکوی نخست آسیا آماده کنیم.

با توجه به مطالب فوق باید به این نکته حتما اشاره کرد که مسابقات آغاز فصل به دلیل زمان برگزاری آن نمی تواند حتما همیشه عملکرد خوب ورزشکاران را در پی داشته باشد زیرا ورزشکاران تازه از فصل بدنسازی و آماده سازی های عمومی در حال خروج هستند و چون این اولین مسابقه بعد از تمرینات زمستانی آنها است مقداری عملکرد متوسط و یا در مواردی حتی ضعیف ورزشکاران قابل پیش بینی  است به همین دلیل ما بسیار در مسابقات آتی و کسب رکوردهایی فراتر از اعداد ثبت شده در رقابت های آغاز فصل در شیراز امیدواریم. همچنین موضوعی که در این رقابت ها بسیار قابل لمس و مشهود بود عدم امکانات کافی از قبیل خوابگاه ورزشکاران، ابراز و وسایل برگزاری، تشک پرش، تخته پرش و... بود همچنین برگزاری صحیح و منظمی وجود نداشت که این موارد نیز قطعا بر عملکرد ورزشکاران تاثیرگذار بود امیدواریم مسئولین شرایط بهتری را برای برگزاری رقابت های دوومیدانی که خارج از تهران برگزار می شود ایجاد کنند.

در پایان لازم می دانم به زمان برگزاری رقابت های قهرمانی آسیا و جهان اشاره کنیم که دیگر زمان زیادی را تا برگزاری این مسابقات در اختیار نداریم و باید هر چه سریع تر و با یک برنامه ریزی دقیق و صحیح تیم ملی کشورمان را به این رویدادها رهسپار کنیم تا بتوانند برای کشور عزیزمان به بهترین صورت ممکن افتخارآفرینی کنند. 

خبرنگار: طاهر کاظمی