به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا و به نقل از پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان، تلاش وزارت ورزش و جوانان دولت یازدهم در موضوع مبارزه با فساد در ورزش از همان روزهای آغازین کار این وزارتخانه شرع شد و در جهت تحقق شعار دولت مبنی بر پاک کردن محیط های ورزشی از هر گونه فساد اقدامات موثری صورت گرفت.

بی تردید یکی از مظاهر فساد در هر بخشی مربوط به مباحث مالی است. هر کجا که پای پول و مباحث مالی در میان باشد و از سویی کنترل و نظارت قاعده مند و قانونی وجود نداشته باشد بی تردید پایه های فساد شکل می گیرد.

وزارت ورزش و جوانان در جهت پیشگیری از فساد، تخلف و یا سهل انگاری های مالی در حوزه ورزش و همچنین کنترل و نظارت مستمر بر فعالیت های اقتصادی این حوزه اقدامات اثر گذار و ماندگاری در طول دوره 4 ساله اول دولت تدبیر و امید انجام داده است.

اجرای طرح اصلاح نظام مالی فدراسیون های ورزشی و ایجاد انضباط اقتصادی، عدالت بودجه ای و شفاف سازی مالی به ویژه در حوزه قراردادهای ورزش حرفه ای، دو اقدام مهم وزارت ورزش و جوانان در حوزه مالی بوده است.

می دانیم که فساد جنبه های مختلفی دارد و در هر بخش و حوزه ای که کنترل و نظارت مدون و مستمری وجود نداشته باشد امکان بروز فساد وجود خواهد داشت. در این جهت یکی دیگر از اقدامات وزارت ورزش و جوانان ایجاد سامانه فرآیند تصویب و نظارت بر اعزام های برون مرزی کاروان های ورزشی بود تا از وقوع فساد، تخلف و سهل انگاری در موضوعات مختلف جلوگیری شود.
 
حتی با وجود سامانه های نظارتی و کنترلی اگر سیستم بازرسی هوشیار و کاملی وجود نداشته باشد باز هم فساد می تواند بروز پیدا کند. در این جهت نیز وزارت ورزش و جوانان اقدامات قابل توجهی انجام داده که از جمله آن می توان به بازرسی از ادارات کل ورزش و جوانان استان ها، ادارات شهرستان ها، هیات های ورزشی سراسر کشور و همچنین بازرسی از فدراسیون های ورزشی در بخش ها و شاخص های مختلف اشاره کرد.
 
 
کار بازرسی فقط به زیر مجموعه های وزارت ورزش و جوانان ختم نشده و هر جا که موضوع ورزش با مردم و جوانان ارتباط دارد و سلامت بدنی و یا فرهنگ و اخلاقیات ملت را تهدید می کند، وزارت ورزش و جوانان بر اساس وظایفی که در قبال سلامت آحاد جامعه دارد ورود کرده و با اقدامات خود سعی در پیشگیری و مبارزه با فساد در محیط های ورزشی کرده است.
 
 
 
بازرسی بیش از 42 هزار باشگاه ورزشی کشور و پلمپ 1570 باشگاه ورزشی متخلف که در آنجا داروها و مکمل های غیر مجاز نگهداری و یا به ورزشکاران تجویز می شد از اقدامات وزارت ورزش و جوانان در جهت حفاظت از سلامت مردم و مبارزه با دوپینگ بوده است.مجموعه این اقدامات و برخورد با باشگاه های متخلف و همچنین افزایش تعداد نمونه گیری های دوپینگ در سه سال و نیم گذشته، به گواه آمار و ارقام موجب کاهش محسوس تخلفات و فساد در حوزه ورزش شده است.
 
 
 
 
این اقدامات از این جهت که به زندگی کردن سالم جوانان و مردم کمک می کند و با ایجاد سامانه های مرتبط، برای دوره های بعدی نیز ماندگار خواهد بود بسیار ارزشمند و از آن جهت که به شعار دولت تدبیر و امید مبنی بر این که محیط ورزش مقدس است و باید از هرگونه فسادی پاک شود، بسیار قابل توجه و اعتنا است.