به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا، مربیان می‌توانند با استفاده از این نشانه ها با آسیب‌های موجود آشنا شوند و همچنین از وقوع آن جلوگیری کنند.

یکی از آسیب‌های آرنج که از آغاز قرن نوزدهم شناخته شده است تنیس البو یا آرنج تنیس بازان است که به دلیل التهاب تاندون عضلاتی که در ساعد قرار داشته و موجب حرکت مچ دست می‌شود و در بالای ساعد به سطح خارجی آرنج می‌چسبد. اینها عضلات اکستنسور و سوپیناتور ساعد هستند.

محل دقیق اتصال این تاندون‌ها سطح خارجی پایین ترین قسمت استخوان بازو است. تکرار حرکت های خاص مچ دست نیز در بروز این ان بی تاثیر نیست. البته تنها تنیس بازان به این عارضه مبتلا نمی شوند و هر فردی که به تاندون های ساعدش فشار زیادی وارد شود در معرض ابتلا به تنیس البو قرار دارد و باید تحت درمان درد آرنج تنیس البو قرار بگیرد.

در اسکواش، بازیکنان همانند تنیس بازان تکنیک غلط  ضربه زدن می تواند منجر به آسیب می شوند.

تقسیم بندی آسیب:

در ورزشکاران غیر حرفه ای اجرای ضربه بک هند بیشتر سبب عارضه جانب خارجی و ضربه فورهند نادرست باعث عارضه جانب داخلی آرنج می شود.

همچنین افرادی که برای تفریح و سرگرمی به ورزش می پردازند اغلب به این دلیل به عارضه آرنج دچار می شوند که برای زدن ضربه بک هند به جای اینکه مچ خود را ثابت نگه دارند و حرکت را با تمام دست و شانه انجام بدهند از حرکت مچ استفاده می‌کنند.

از میان ۱۰۰ ازمودنی غیر حرفه ایی اسکواش که به طور متوسط دو روز در هفته هر جلسه تمرینی یک ساعت بازی میکردند با میانگین سن ۳۰ سال و میانگین سابقه اسکواش انها ۳ ماه میباشد ۱۰ درصد اعلام درد در ناحیه آرنج داشتند.

 

نشانه ها و علایم درد ارنج به شرح زیر است:

۱.التهاب و حساسیت در قسمت خارجی استخوان آرنج

۲.خشکی و گرفتگی صبحگاهی آرنج توام با درد مداوم

۳.درد ساعد

۴.تشدید درد آرنج زمان مشت کردن دست یا نگه داشتن اشیا

۵. ضعف در مچ دست: این حالت میتواند در انجام حرکات ساده ای مانند برداشتن یک بشقاب یا فنجان چای، باز کردن در اتومبیل، خشک کردن یک ظرف خیس، با دست دادن کشکل ایجاد کند.

۶. وجود درد که اصولا جانب خارجی رنج را تحت تاثیر قرار میدهد، البته این درد میتواند در جهت بالا به نواحی بالای بازو و پایین به بخش خارجی ساعد راه یابد.

۷.نقطه حساس را می توان با فشار دادن یا ضربه زدن روی استخوان بالای ساعد قسمت خارجی ان تشخیص داد.

۸.وجود درد در استخوان بالای ساعد دست در قسمت خارجی هنگام خم کردم مچ دست به عقب و در برابر مقاومت که تنها وجود این علامت برای تشخیص قطعی عارضه اسیب تنیس البو اهمیت دارد.

۹. در پی انجام عمل صاف کردن انگشتان خمیده در برابر مقاومت درد در جانب خارجی آرنج تشدید می شود.

۱۰. برای تشخیص موارد دیگر نظیر وجود جسم سرگردان در مفصل یا شکستگی می توان از رادیوگرافی استفاده کرد. و سایر مواردی که ممکن است مورد توجه پزشک قرار گیرد عبارتند از : بیماریهای رماتیسم، ناراحتی عصب و درد انتشار شد از ترمیم تخریبی ستون فقرات در ناحیه پنجم و ششم گردنی.

 

پیشگیری از آسیب:

دو نکته بسیار مهم ۱. پرهیز از انجام تمرینهای تکنیکی نا متقارن ۲. در بعضی موارد استفاده از آرنج بند.

علاوه بر درست کردن تکنیک افراد این نکات نیز کمک کننده خواهند بود:

۱.استفاده صحیح از پاها سبب مقابله صحیح فرد با توپ خواهد شد.

۲. باید به شکل صحیح در زمان مناسب با راکت به توپ ضربه زد.

۳. در تمام ضربات لازم است از شانه ها استفاده شود و باید اصل ادامه حرکت و و ثابت نگه داشتن مچ را رعایت کرد.

۴. توپ باید نرم و سبک باشد توپ های فاسد سفت و سنگین هستند هنگام ضربه زدن.

۵. باید از تجهیزات سالم و مناسب استفاده شود.

راکت باید انفرادی و با توجه به تکنیک فرد انتخاب شده باشد بازیکن مصدوم باید از راکت سبک تری استفاده کند زیرا راکت سنگین فشار بیشتری را وارد میکند.

۶. اندازه گریپ باید بر اساس دست فرد بسته شود.

درمان توسط ورزشکار:

کاهش درد و التهاب زمانی که اسیب دیدگی در مرحله حاد خود است این امر با بهره گیری از سرما درمانی چند روزه انجام خواهد شد که البته بالا نگه داشتن عضو و بانداژ فشاری نیازی نیست.

کمپرس یخ دو بار در روز، هر بار به مدت ۲۰ دقیقه، به کاهش التهاب و تسکین درد کمک می کند. منجمد کردن اب در یک لیوان کاغذی و پاره کردن لبه بالایی ان هنگام ذوب شدن یخ، یک روش اسن استفاده از درمان کمپرس سرد است. یخ را مستقیم روی پوست قرار ندهید. ان را در یک حوله بپیچید.

استراحت فعال: باید توجه داشت که ناحیه صدمه دیده نبایدفعالیت ازاردهنده ای داشته باشد ولی لازم است امادگی بدنی با دویدن، بدنسازی های پایین تنه، کورت رانینگ و فعالیت های مشابه حفظ شود.

بازی اسکواش ادامه داشته باشد به طرزی که درد آور نباشد. پس از چند روز هنگامی که مرحله حاد اسیب را پشت سر گذاشتید از گرما درمانی موضعی و آرنج بند استفاده کنید. هنگامی که ورزشکار بتواند درد ناشی از تکان دست (دست دادن) را تحمل کند مجاز به آغاز تمرین‌ها است.

زمان مراجعه به پزشک

داشتن علایم تنیس البو معمولا مشکل جدی ای به دنبال ندارد، در صورت درمان نشدن و ادامه داشتن برای مدتی طولانی امکان دارد دیگر نتوان از عملکرد و حرکت طبیعی و کامل ساعد و آرنج بهره برد. در صورت رویارویی با شرایط زیر درمان درد مچ دست با پزشک تماس بگیرید:

۱،درد محدود کننده فعالیت های روزمره

۲.درد مقاوم در برابر کمپرس سرد، استراحت و مسکن های ضدالتهابی متداول(فروش مجاز بدون نسخه)

۳.بروز هرگونه ضعف یا کرختی در دست که می تواند بیانگر ابتلا به دیگر عارضه های درد مچ دست یا ارنج باشد.

در برخی موارد که درد غیر قابل تحمل است نیاز به تزریق استرویید موضعی و یا حتی جراحی توسط پزشک دارد.

 

سوفیا نواده

کارشناس ارشد آسیب شناسی ورزشی و حرکات اصلاحی