٢٦ مهرماه که به عنوان روز تربیت بدنی در تقویم ملی ایران ثبت شده است فرصت مغتنمی برای جلب توجه هرچه بیشتر مردم به ورزش برای کسب سلامت و نشاط و شادابی است.

با اغتنام فرصت و عرض تبریک به خانواده بزرگ ورزش ایران به مناسبت این روز و تقدیر و تشکر از تمامی زحمت کشان این عرصه خطیر و مقدس، بیان نکاتی در باره ورزش و ضرورت توجه بیش از گذشته به آن  را بسیار ضروری می دانم.

در شرایطی که زندگی میلیون ها ایرانی به دلیل عوارض شهرنشینی و تغییر سبک زندگی با فقر حرکتی و کمبود فعالیت جسمانی همراه گردیده و عوارض جسمی و روحی در قالب انواع بیماری های غیرواگیردار پای مبتلایان را به حوزه های درمانی باز کرده است به یقین، هیچ راهی مناسب تر و کوتاهتر و کم هزینه تر از ورزش نیست که بتواند سلامتی و نشاط و شادابی را به جامعه بازگرداند.

با توجه به آمارهای هشدار دهنده ای که در روزها و ماههای اخیر از سوی مسئولان حوزه سلامت و پزشکی کشور ارائه گردیده و گستردگی و شیوع اضافه وزن و چاقی، دیابت نوع دوم، و بیماری های قلبی عروقی در جوامع شهری و حتی روستایی، نباید تردید کرد که امروز ورزش و فعالیت جسمانی یک امر واجب  و از مهم ترین اولویت ها برای مردم است و مجموعه نهادهای مسئول باید با عزم و اراده ای فراتر از گذشته و با هماهنگی و همکاری و هم افزایی گسترده تر و البته همراهی و هم صدایی رسانه های ورزشی نسبت به توسعه و ترویج آن و تشویق مردم برای گنجاندن ورزش در برنامه زندگی روزانه شان تلاشی مضاعف داشته باشند.

مسئولیت انسانی، اجتماعی و ملی همه دلسوزان و علاقمندان به آینده کشور ایجاب می کند که برای توسعه و تعمیم ورزش در خانواده، مهدهای کودک، مدارس، دانشگاهها، کارگاهها و کارخانه ها، پادگان ها و مراکز نظامی، و سازمان ها و ادارات دولتی و غیردولتی از هرگونه تلاش و اقدامی دریغ نکنند و با آگاهی بخشی و تقویت انگیزه، در جهت ترغیب و تشویق آحاد و اقشار جامعه به فعالیت ورزشی بکوشند.

باید بتوانیم در کوتاه مدت، بی توجهی و عقب ماندگی دو دهه گذشته در ورزش عمومی و همگانی را جبران کنیم و آمار مشارکت مردم در فعالیت های ورزشی را در سال ١٤٠٤ به ٥٠ درصد جمعیت کشور برسانیم تا شرایط به وضعیت مورد انتظار نزدیک شود. در غیر این صورت و با توجه به حرکت جمعیت ایران به سمت سالمندی و افزایش تعداد سالمندان در سال های آتی تهدیدات جدی تری متوجه وضعیت سلامت مردم خواهد بود که بعید است بتوان به راحتی با عوارض گسترده آن مقابله کرد.