به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا به نقل از پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان، یادداشتی با عنوان «به عمل کار برآید به سخندانی نیست» در روزنامه جوان مصداق بارز بی توجهی به تلاش مسئولان ورزش کشور است که برنامه ریزی را به صورت منطقی و هدفمند برای عزت و سربلندی ایران در عرصه رقابتی بازی های آسیایی 2018 جاکارتا و بازی های المپیک 2020 آغاز کرده و توجه ویژه و حمایت گسترده از قهرمانان و افتخارآفرینان ایران اسلامی داشته است.

بر همین اساس مطالبی در پاسخ به این یادداشت به شرح زیر ارائه می شود.

" بسم الله الرحمن الرحیم

حرکت وزارت ورزش و جوانان به سمت افق های روشن و دستیابی به توسعه پایدار در ورزش قهرمانی و ترویج ورزش همگانی به عنوان مقوله ای برای سلامتی و نشاط جامعه ایرانی آغاز شده است.

واقعیت ورزش ایران را باید با توجه به وقایعی که رخ داده است و برنامه هایی که بتوان به آن استناد کرد؛ ارائه داد. آنچه مسلم است در طی چهار سال گذشته مراسم تجلیل از ورزشکاران و قهرمانان ایران اسلامی 9 بار با حضور رییس جمهور برگزار شده است که دو بار در زمان حضور دکتر سلطانی فر در این وزارتخانه انجام شده است.

نکته جالب اینکه دولت یازدهم با خوش حسابی تمام معوقات مربوط به پاداش قهرمانان از نیمه دوم سال 1390 تا 1392 که از دولت دهم باقی مانده بود را هم پرداخت کرد.

از همه مهمتر این وزارتخانه برای تجلیل از قهرمانان و افتخارآفرینان ورزش ایران اسلامی آیین نامه کارشناسی شده برای تجلیل از قهرمانان را تدوین کرده که هر افتخاری براساس آن مورد تقدیر واقع می شود.

در همین دوره بر اساس مصوبه هیات دولت 43 قهرمان ورزشی کشور در آستانه جذب دستگاه های دولتی قرار دارند و همچنین مستندات تجلیل از قهرمانانی که در رشته های مختلف برای ایران اسلامی افتخار آفرینی کردند موجود است.

نتایج در خور توجه قهرمانان ایران در بازیهای آسیایی و پاراآسیایی کره جنوبی که با کاروان کیفی تر و تعداد مدال طلای بیشتر همراه بود یا نتایج ارزشمند قهرمانان در بازیهای المپیک ریو که در مجموع مدالی در رده دوم تاریخ حضور ایران در این بازیهای محسوب می شود و البته مدال ارزشمند کیمیای علیزاده هم به عنوان نشان بزرگ توجه و همت دولت تدبیر وامید به ورزش زنان برگ زرین دیگری از خدمت محسوب می شود.

آنچه واقعیت دیگر ورزش کشور است جنب و جوش المپیکی در جامعه است . ستاد عالی بازی های آسیایی و المپیک تشکیل و جلسات منظم آن در وزارت ورزش و جوانان آغاز شده و حتی در اکثر قریب به اتفاق استان ها نیز این ستاد فعالیت خود را برای موفقیت ورزش ایران در ابعاد قهرمانی با هدف حضور پرافتخار در بازی های آسیایی و پاراآسیایی 2018 جاکارتا و بازیهای المپیک و پارالمپیک 2020 توکیو ادامه می دهد.

آنچه واقعیت این روزهای ورزش ایران است و بر خلاف یادداشت روزنامه جوان به عمل نکردن تعبیر شده است، حرکت منطقی و با برنامه به سمت توسعه پایدار ورزش ایران در عرصه رقابتی مهم چون بازی های آسیایی جاکارتا و بازی های المپیک 2020 است . در موازات برگزاری جلسات هدفمند ستاد عالی بازی های آسیایی و المپیک ،طرح همگانی استعدادیابی ورزشی بر اساس طرح آمایش که بیانگر طرفیت مدال آوری مناطق مختلف ایران است ، برون رفت از استعدادیابی به روش گلخانه ای را موجب شده و استمرار آن موجب فرایند نخبه پروری و جایگزینی برای ستاره های ورزش ایران خواهد شد .

پایگاه های ورزش قهرمانی در استان ها فعالیت برنامه محور را آغاز کرده اند که سمت و سوی همه این فعالیت های علمی و منطقی موفقیت ورزش کشور است .

بنابراین جای سوال و تعجب است که بر اساس کدام منطق و بر چه مبنایی نویسنده این مطلب در حالی که برنامه ریزی و عملیاتی شدن برنامه ها برای موفقیت ایران در بازیهای آسیایی و المپیکی آغاز شده ، نتیجه گیری کرده است که وزیر ورزش و جوانان سخن گفته و بدان عمل نمی کند.

از طرفی هنوز زمان بازی های آسیایی 2018 و بازی های المپیک فرا نرسیده که از سنجش ورزش ایران مطالب خلاف واقع را به رشته تحریر درآوریم.

نمی توان نادیده گرفت که در دو رویداد مهم بازی های همبستگی کشورهای اسلامی و بازی های داخل سالن آسیا نتایج کاروان های ورزشی ایران رضایت بخش و امیدوار کننده بود.

نمی توان موفقیت ورزش بانوان را نادیده گرفت و به راحتی ورزش ایران را مورد انتقاد قرار داد و به افتخارآفرینی ها بی توجه بود و ورزش ایران که محل تجلی عزت و سربلندی یک ملت در آسیا و جهان است مورد بی مهری و نگاه سیاسی قرار داد.

امید است آنچه واقعیت دارد انعکاس یابد و در راه رسیدن به توسعه پایدار، وزارت ورزش و جوانان که در مسیری سخت قرار گرفته مورد حمایت و حتی نقدهای سازنده قرار گیرد که به رفع موانع و چالشها منجر شود نه آنکه با انتقادهای ناصحیح با شائبه نگاه سیاسی، موفقیت های ورزش و تلاش مسئولین دولت بر آمده از آرای مردم و نظام را در اذهان پدید آوریم.

در نهایت به نویسنده و مسئولان آن رسانه محترم فرمایش مقام معظم رهبری را یادآور می شویم:

" من البته هیچ‏وقت جلوِ انتقاد را نگرفته‏ام و کسی را منع نکرده‏ام. انتقاد صحیح و دلسوزانه ضرری ندارد؛ اما این انتقاد بایستی به تخریب نینجامد. بعضیها طوری انتقاد می‏کنند که تخریب است؛ این مصلحت نیست "

مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ورزش و جوانان"