به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا، مرتضی مهراد عبدی نایب قهرمان پرورش اندام جهان درخصوص وضعیت ورزش بدنسازی و پرورش اندام در کشورمان صحبت کرد.

مهراد عبدی در گفتگو با خبرنگار برنا با اشاره به پیشرفت این رشته در ایران اظهار داشت: در چند سال گذشته دیدگاه مردم به پرورش اندام تغییر کرده و دیگر این فکر را نمی‌کنند که این ورزش برای بدن مضر و رشد در این رشته فقط با آمپول است. با توجه به استعدادها و بدن‌های خوبی که در کشورمان وجود دارد این رشته توانسته جایگاه خوبی را پیدا کند و نام ایران در سطح جهانی نیز شناخته شده است.

وی در ادامه افزود: قهرمانان پرورش اندام ایران الان جزو بهترین‌های جهان هستند. با توجه به فراگیر شدن این رشته ذهنیت مردم نیز تغییر کرده و خیلی از ورزشکارانی که در رشته‌های دیگر نیز فعالیت دارند برای حفظ آمادگی بدنی خود به رشته بدنسازی نیز روی می‌آورند. عده‌ای برای اینکه همیشه شیک‌پوش باشند و عده‌ای نیز به صورت حرفه‌ای این ورزش را انجام می‌دهند.

نایب قهرمان پرورش اندام جهان درخصوص وضعیت دوپینگ در این رشته خاطرنشان ساخت: متاسفانه ذهنیت غلطی در بین مردم ایجاد شده که همه فکر می‌کنند ورزشکارانی که در پرورش اندام فعالیت دارند همگی به نوعی با دوپینگ سر و کار دارند. رشته پرورش اندام تنها رشته‌ای است که در چند سال اخیر حتی یک نمونه مثبت دوپینگ نداشته است و در مسابقاتی که حضور پیدا میکنیم فدراسیون جهانی سختگیری‌های زیادی را انجام می‌دهد و با توجه به بالا رفتن علم دوپینگ هیچ ورزشکاری این ریسک را انجام نمی‌دهد. نکته‌ای که باید مردم به آن توجه داشته داشته باشند این است که مکمل و دوپینگ باهم فرق دارد. ورزشکاران حرفه‌ای پرورش اندام زیر نظر پزشک مکمل‌های خود را مصرف می‌کنند که دچار مشکل نشوند.

عبدی درباره هزینه بالای این رشته اظهار کرد: پرورش اندام در دو سطح حرفه‌ای و آماتور انجام می‌شود. در بحث ورزش آماتور هزینه ورزشکاران زیاد بالا نیست ولی در سطح حرفه‌ای قطعا یک ورزشکار با هزینه‌های زیادی همراه است. حمایت‌های فدراسیون در حد احتیاجات اولیه از قبیل لباس و رنگ بدن است و یک ورزشکار حرفه‌ای پرورش اندام باید خودش منبع درآمدی داشته باشد تا بتواند از عهده مخارج برآید. سرنوشت ورزش بدنسازی در کشورمان نامشخص است و حضور رافائل رییس فدراسیون جهانی می‌تواند نقطه امیدی برای ورزشکاران این رشته باشد.

وی همچنین درخصوص مسابقات جهانی مغولستان و مقامی که در این رقابت‌ها به دست آورد گفت: این مسابقات نهمین مسابقات جهانی بود که از 52 کشور ورزشکاران حضور داشتند. این مسابقات یکی از سنگین‌ترین مسابقات چند سال اخیر بود و همه ورزشکارانی که حضور داشتند از مدعیان بودند. با توجه به اینکه فقط ما در بخش مردان ورزشکار داشتیم ولی توانستیم در جایگاه سوم قرار بگیریم. در بخش انفرادی نیز نایب قهرمانی را به دست آوردم. تیم‌های تایلند و هند نیز به ترتیب در جایگاه اول و دوم قرار گرفتند.

عبدی در پایان از زحمات مهدی عبدی و اقای رضا امین ترابی اولین بدنساز حرفه ای ایران به خاطر زحماتی که برایش کشیده‌اند تشکر کرد.