به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا، نوزدهمین دوره مسابقات والیبال قهرمانی مردان جهان از 19 شهریور تا 8 مهرماه 1397 با حضور 24 تیم به میزبانی دو کشور ایتالیا و بلغارستان برگزار می‌شود.

مراسم قرعه کشی این رقابت ها ساعت 16 به وقت محلی ایتالیا در روز پنجشنبه نهم آذرماه در شهر فلورانس برگزار می شود تا 24 تیم شرکت کننده در چهار گروه شش تیمی تقسیم شوند و حریفان دور مقدماتی خود را بشناسند. مراسم قرعه کشی رقابت های جهانی سال 2018 با حضور دکتر آری گراسا رئیس فدراسیون جهانی (FIVB) و شهردار فلورانس برگزار می شود و روسای فدراسیون والیبال تیم های شرکت کننده در این رقابت ها از جمله محمدرضا داورزنی نیز به این مراسم دعوت شده اند.

پس از پایان دور مقدماتی این رقابت ها از هر گروه چهار تیم به مرحله دوم صعود می کنند که رقابت های مرحله دوم در چهار گروه چهار تیم پیگیری خواهد شد. تاکنون حضور 22 تیم در این رقابت ها قطعی شده است که از قاره کهن آسیا تیم های ایران، چین، ژاپن و استرالیا شرکت می کنند.

تیم‌های فرانسه، هلند، اسلوونی، روسیه، صربستان، فنلاند و بلژیک نیز در رقابت‌های انتخابی قاره اروپا سهمیه حضور در رقابت‌های قهرمانی جهان به دست آوردند. همچنین از قاره سبز حضور تیم‌های ایتالیا و بلغارستان به عنوان میزبانان و لهستان به عنوان قهرمان سال 2014 در این رقابت‌ها قطعی است.

تیم های برزیل و آرژانتین از آمریکا جنوبی سهمیه رقابت های جهانی به دست آوردند، تیم های تونس، مصر و کامرون نیز از قاره آفریقا به رقابت های جهانی راه یافتند و با سه تیم نورسیکا (آمریکا، جمهوری دومینیکن و کانادا) جمع تیم های مشخص شده قهرمانی مردان جهان در سال 2018 به 22 تیم رسیده است. دو تیم باقی مانده از منطقه نورسیکا هستند که در رقابت های انتخابی این منطقه که از 19 تا 21 آبان در کوبا برگزار می شود، مشخص خواهند شد.