به گزارش گروه ورزشی برنا، رضا پرکاس، مربی ایرانی-آلمانی در گفتگو با خبرنگار برنا و خصوص بازی شب گذشته تیم ملی ایران مقابل پاناما گفت: بازی تدارکاتی از این نظر خوب است که یک مربی می‌تواند تفکراتش را محک بزند و با انجام تعویض‌های زیاد، ترکیب‌های دو نفره، سه نفره و حتی بیشتر را در تیم امتحان کند.

وی ادامه داد: در بازی شب گذشته ایران بازی را خوب شروع کرد و با ایجاد فشار به حریف توانست قبل از دقیقه 20 دوبار به گل برسد، اما پس از این گل تیم ایران آن بازی مالکانه را از دست داد. بازی مالکانه این است که شما به زمین مسابقه تسلط داشته باشید و توپ را هم به خوبی به گردش در آورید که با آنچه در ایران از بازی مالکانه تعبیر می‌شود، تفاوت دارد.

خط دفاع ایران شکننده است

پاناما با پاس‌های سریع توانست سرعت جریان بازی را بالا ببرد و روی دروازه ایران فشار ایجاد کند. خط دفاع ایران نشان داد در مقابل تیم‌هایی که به بازی سرعت می‌دهند به مشکل بر می‌خورد چرا که مدافعان شیفت شدن گروهی را رعایت نمی‌کنند و به نظرم لازم است در این مورد بیشتر تمرین کنند. در بازی‌هایی که خط هافبک ما رو به جلو کار می‌کند و از فشردگی خطوط کم می‌شود، خط دفاع ما با چند پاس سریع، تحت فشار قرار می‌گیرد و در مقابله با مهاجمان حریف شکننده می‌شود. این فشردگی در بازی‌های قبلی به مدافعان خیلی کمک می‌کرد تا کمتر تحت فشار قرار بگیرند. در واقع هافبک‌ها به خط دفاع انسجام بالایی می‌دهند اما در مواقعی که بین این دو خط فاصله ایجاد می‌شود، خط دفاعی آسیب پذیر می‌شود و نشان می‌دهد خط دفاعی ایران بصورت مستقل آسیب پذیر است.

مدافعان برای فاز تهاجمی آماده نیستند

تیم پاناما از نفرات اصلی خود استفاده نمی‌کرد و به همین دلیل این تیم از لحاظ فنی ضعیف تر از تیم ایران بود اما با کارهای ترکیبی توانست ضعف فنی را جران کند. در نیمه دوم بازی قشنگتری را از دو تیم دیدیم اما به هرحال بازهم اشکالات دفاعی ما برقرار بود. ما هنوز در خط دفاعی ایراداتی داریم که باید رفع شوند. همانطو که گفتم وقتی تیم ما وارد فاز حمله‌ای می‌شود، مدافعان ما برای حمله آماده نیستند و بنابراین وقتی توپی در زمین حریف از دست می‌رود و آن‌ها با ضد حمله یا حمله سریع به دروازه ما نزدیک می‌شوند، می‌توانند خطر ساز شوند.

تمرین روی شیفت شدن

راه حل این موضوع هم ساده است. می‌توان با شیفت کردن مدافعان این نوع حملات را تا حد زیادی کنترل کرد. واقعیت این است که مدافعان ما در بازیسازی خوب عمل نمی‌کنند یک حمله خوب و استاندارد، حمله‌ای است که از خط دفاع آغاز شود. اینکه ما در میانه زمین توپی را بگیریم و با استفاده از اشتباه حریف به گل برسیم، یک کار گروهی بین چند بازیکن است و تعریف کار تیمی فرق دارد. تیم پاناما مخصوصا در نیمه دوم توپ را بهتر از ایران به گردش درآورد و به همین دلیل توانست بهتر حمله کند و روی دروازه ایران فشار به وجود بیاورد.

تعویض‌های کی‌روش

اما تعویض‌های کی‌روش در نیمه دوم اوضاع را تا حد زیادی به سود ایران برگرداند و روند بازی به سود ما شد. مخصوصا ورود جهانبخش که یک هافبک سرعتی‌تر و اکتیوتر نسبت به دژاگه است و قدرت تهاجمی بهتری دارد و همچنین ورود وحید امیری که سرعت تیمی ما را بیشتر کرد.

بازی با ونزوئلا سنگین تر خواهد بود

ونژوئلا یک تیم از امریکای جنوبی است. فوتبالیست‌های این منطقه شاید سرعتی نباشند اما تکنیک بالایی دارند و سرعت عملشان بهتر است. آن‌ها این توانایی را دارند که تقابلات یک در مقابل یک را به راحتی پیروز شوند. به راحتی دریبل نمی‌خورند و در فضاهای فشرده مرکز یا کنار زمین قابلیت کنترل توپ بالایی دارند. بنابراین اگر ونزوئلا با ترکیب اصلی خودش مقابل ایران ظاهر شود، نسبت به پاناما، بازی سنگین تری برای ایران خواهد بود.