به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا، برگزاری ششمین دوره همایش جهانی اسپورت اکورد با شعار"جایی برای ملاقات ورزش" از صبح امروز (سه شنبه 28 فروردین ماه 1397) در شهر بانکوک تایلند شروع شد. در این دوره، بیش از 90 فدراسیون بین المللی، 135 شهر میزبان یا درخواست کننده میزبانی رویدادهای جهانی و بین المللی و بیش از 300 شخصیت جهانی ورزش حضور دارند که به رایزنی در مورد مطالب روز می پردازند.

در این دوره، همزمان نشست مجمع عمومی آسویف (انجمن فدراسیون های ورزشی المپیک تابستانی) برگزار شد که تصمیمات مهمی را نیز درباره آینده ورزش جهان اتخاذ کرد. جلسات سالیانه گایسف (انجمن جهانی فدراسیون های بین المللی ورزش) نیز که برگزار کننده این همایش است، در بانکوک برپا شد.

نکته قابل توجه این است که برای اولین بار فدراسیون بین المللی ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی به صورت رسمی در این رویداد مهم شرکت کرده است. این فدراسیون با در اختیار گرفتن غرفه مستقل و ارائه بسته های مختلف صوتی، تصویری و چاپی، اقدامات انجام شده در سال های گذشته و برنامه های آینده را برای مقامات بین المللی و حاضران در این همایش تشریح کرده است.

بر این اساس، فدراسیون بین المللی ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی گام مهمی در راستای گسترش مراودات جهانی و حضور در مجامع موثر ورزش را برداشته تا بتواند در آینده حضور رسمی در مسابقات قاره ای مانند بازی های آسیایی و ... داشته و بتواند آماده به رسمیت شناخته شدن توسط کمیته بین المللی المپیک شود.

این همایش جهانی که با حضور روسای کمیته بین المللی المپیک، کمیته بین المللی پارالمپیک، فدراسیون های بین المللی ورزشی و کارشناسان ارشد ورزش برداشته در تایلند برگزار می شود، موجب ارتقای سطح و جایگاه ورزش زورخانه ای خواهد شد.

*معاون دبیرکل اتحادیه آسیایی جوجیتسو: ورزش های زورخانه ای جایگاه بالایی در آسیایی میانه دارد

جعفر المسافر معاون دبیرکل اتحادیه آسیایی جوجیتسو صبح امروز از غرفه فدراسیون بین المللی ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی بازدید کرد. وی که شناخت کاملی از این ورزش و اقدامات انجام شده در سال های اخیر داشت، عنوان کرد: این ورزش جایگاه ویژه ای در آسیای میانه دارد و در فرهنگ آن ها حضور دارد. المسافر ادامه داد: اکنون که می بینم ورزش های زورخانه ای در تمام قاره آسیا و آفریقا توسعه یافته، نشان می دهد می توان انتظار داشت که اتفاقات ویژه ای در آینده برای این فدراسیون روی دهد.

*آمادگی تایلند برای فعالیت گسترده در ورزش های زورخانه ای

اینتارات یودبانگ توئی نایب رئیس اول فدراسیون جهانی وزنه برداری ظهر امروز از غرفه فدراسیون بین المللی ورزش های زورخانه ای و ورزش پهلوانی در همایش اسپورت اکورد بازدید کرد. وی اظهار داشت: این ورزش را دیده ام و آشنایی نسبی هم با آن دارم. الان که در جریان جزئیات بیشتری قرار گرفتم، علاقه ام بیشتر شد. این مقام تایلندی ادامه داد: کمیته ملی المپیک ما آمادگی کاملی دارد تا همکاری های خود با این فدراسیون را در تمامی زمینه ها افزایش داده و زمینه تحولی جدی را فراهم کنیم.