به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا، تیم‌ملی تکواندو نوجوانان دختر کشورمان توانست در مسابقات کسب سهمیه المپیک خوش بدرخشد و با شایستگی صدر صد سهمیه‌ در سه وزن اعزامی کسب نماید اما در رقابت‌های قهرمانی نوجوانان جهان نتوانست آن طور که پیش بینی می‌شد عمل کند.

فاطمه صفرپور سرمربی تیم‌ملی تکواندو کشورمان ابتدا درخصوص مسابقات کسب سهمیه المپیک گفت: ما در این رقابت‌ها فرصت کسب سه سهمیه در بخش دختران را داشتیم که با برنامه‌ریزی‌ و انتخاب صحیحی که صورت گرفت موفق شدیم هر سه سهمیه را به نام ایران ثبت نماییم.

وی افزود: این رقابت‌ها از سطح فنی بالایی برخوردار بود و همه برای کسب بهترین نتیجه حضور پیدا کرده بودند؛ ولی‌نژاد توانست با از پیش رو برداشتن بهترین هوگوپوشان جهان سهمیه را بدست آورد. مومن‌زاده نیز پس از یک‌دور استراحت به مصاف حریف بریتانیایی خود رفت که در مسابقات جهانی توانست قهرمان شود، و این تکواندوکار را با اختلاف از پیش رو برداشت. متاسفانه پس از آن نتیجه را با اشتباه داوری و در حالیکه دو تا از ضربات صورتش را داور باطل کرد به نماینده کره‌جنوبی واگذار کرد اما خدا را شکر توانست سهمیه را کسب کند.

سرمربی تیم‌ملی نوجوانان دختر تصریح کرد: کیمیا همتی نیز نماینده جوان و کم‌تجربه‌ای بود اما توانست خود را ثابت کند و با شایستگی سهمیه را کسب نماید؛ کیمیا 4 مبارزه را پشت سر گذاشت و در فینال برابر حریف چینی قرار گرفت که از نظر فیزیکی تفاوت زیادی با او داشت و نتیجه را واگذار کرد و به مدال نقره رسید. خدا را شکر توانستیم سه سهمیه دلچسب بازی‌های المپیک جوانان 2018 برای نخستین بار در تاریخ تکواندو دختران ایران به نام کشور ثبت نماییم.

صفرپور در ادامه با اشاره به مسابقات قهرمانی جهان گفت: بچه های ما در رویداد نخست خوش درخشیدند اما متاسفانه نتوانستد در جهانی آن طور که پیش بینی می‌کردیم عمل کنند که شاید بتوان مهمترین عامل آن را کم تجربگی، عدم خودباوری و شرایط روحی تیم دانست چراکه بچه‌ها از نظر فنی هیچ چیز کم نداشتند.

وی اینطور ادامه داد: شاید این سوال ایجاد شود چرا تکواندوکارانی که توانستند به خوبی در مسابقات کسب سهمیه عمل کنند در میدان جهانی نتوانستند نتیجه بگیرند؛ باید بگویم درست است که بچه‌ها توانستند در این رویداد خوش بدرخشند اما باید به قرعه هم توجه کرد؛ یلدا در کسب سهمیه در بازی فینال با نماینده صربستان بازی کرد و نتیجه را با 6 اختلاف امتیاز واگذار کرد اما در جهانی تنها یک امتیاز باعث شکستش شد و به نظرم اگر ترس از شکست با او همراه بود و به راحتی او را از پیش رو برمی‌داشت.

سرمربی توانمند کشورمان افزود: کیمیا نیز در جهانی برابر همان حریفش در کسب سهمیه قرار گرفت و عملکردش خیلی بهتر بود و در 4 ثانیه آخر نتیجه را واگذار کرد. هرکسی فنی به موضوع نگاه کند می‌تواند تشخیص دهد که بچه‌ها تمام تلاششان را کردند و اگر خود را باور داشتند می‌توانستند نتیجه بهتری بگیرند.

وی افزود: ما در این رقابت‌ها با اختلافی کم نتیجه را واگذار می‌کردیم و این درحالی بود که همان ورزشکار حریف در پایان موفق می‌شد مدال بگیرد و تعدادی از آنها نیز طلا گرفتند. ما در کمال بدشانسی نتوانستیم مدال بگیریم و اگر بچه‌های کمی با تجربه‌تر بودند می‌توانستند عملکرد بهتری داشته باشند. بازیکنی که با یک اختلاف نتیجه را از دست می‌دهد یعنی از نظر فنی ایرادی نداشته و به اشتباه فردی نتوانسته نتیجه زحماتش را بگیرد.

صفرپور ادامه داد: ما نفراتی کاملا جدید را در اختیار داشتیم و مینا شاکری تنها کسی بود که از جهانی قبلی حضور داشت و یکی از امیدهای کسب مدال طلای ما بود. بچه‌های ما توانایی کسب مدال داشتند؛ برای مثال بازیکن مقابل مومن‌زاده 20 درصد آمادگی مهلا را نداشت اما متاسفانه جو سالن برگزاری او را تحت تاثیر قرار داد و بازی که 8 بر 2 جلو بود به راند طلایی کشید و در این مرحله نیز نتیجه را واگذار کرد. جنگندگی که در بچه‌ها بود را در این مسابقات اصلا ندیدم و با ترس مبارزه می‌کردند که این خود تاثیرگذار است.

سرمربی تیم‌ملی کشورمان تصریح کرد: سطح فنی در این دوره از مسابقات نسبت به قبل خیلی متفاوت بود و نفرات بیشتری حضور داشتند؛ ما باید بر روی این نفرات سرمایه‌گذاریم و به آن ها فرصت دهیم، هیچ چیزی از شایستگی این نفرات کم نشده و انشالله با قراردادن فرصت در اختیار آن ها در رویدادهای پیش رو می‌توانند توانایی‌های خود را نشان دهند.

وی ادامه داد: انشالله یک مسابقات آزاد در این سه وزنی که کسب سهمیه کردیم برگزار می‌کنیم و به تمامی تکواندوکاران فرصت می‌دهیم تا شانس خود را برای حضور در بازی‌های المپیک امتحان کند هر بازیکنی بتواند توانایی خود را ثابت کند وارد اردو می‌شود؛ پس از آن هم رقابت انتخابی دیگر برگزار خواهیم کرد؛ قطعا نفراتی که خودشان کسب سهمیه کردند جایگاه ویژه‌ای دارند اما باید خود را ثابت کنند.

صفرپور در پایان گفت: از استاد سروی تشکر می‌کنم که در این مدت با تمام توان از تیم حمایت کردند اما عدم نتیجه‌گیری را من برعهده می‌گیرم و انشالله در در آینده بچه‌ها این شکست را جبران می‌کنند و با باور به خودشان بتوانند خوش بدرخشند.