به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا، سایت ای اف سی در گزارش تفصیلی در باره بازی پرسپولیس و الجزیره نوشت : پرسپولیس پس از شکست 2-1 الجزیره در ورزشگاه آزادی در روز دوشنبه، برای دومین فصل حضور خود را در بین هشت تیم برتر لیگ قهرمانان آسیا قطعی کرد.

 

پرسپولیسی که به نیمه نهایی مسابقات سال گذشته راه یافته بود باید شکست 3-2 دور رفت را جبران می کرد و برای انجام این کار به 89 دقیقه زمان نیاز داشت، پس از آنکه گل احمد نوراللهی توسط رومارینیو خنثی شد. کاپیتان سید جلال حسینی، مهمترین گل پیروزی بخش تیمش را به ثمر رساند تا 80 هزار تماشاگر نفس راحتی بکشند.

پرسپولیس  بر  الجزیره  مسلط بود

پرسپولیس که با یک گل کمتر پا به میدان بازی برگشت گذاشته بود، مطابق انتظار از ابتدا تا پایان بازی بر توپ و میدان مسلط بود و 68 درصد مالکیت توپ را در اختیار داشت و دوبرابر حریف پاس داد.

الجزیره راضی بود که عقب بماند و از منطقه خود دفاع کند، در حالیکه تلاش می کرد در ضد حملات به پرسپولیس ضربه بزند. در نتیجه، بیش از 35 درصد فعل و انفعالات در یک سوم زمین تیم مهمان متمرکز شد، در حالی که تنها 14 درصد در دیگر سوی زمین اتفاق افتاد.

تسلط پرسپولیس باعث ایجاد فرصت های گلزنی شد، ایرانیان 21 بار، یعنی هفت برابر بیشتر از الجزیره، شوتزنی کردند. یک سوم شوت هایشان درچارچوب دروازه بود و در نهایت دو شوت آنها وارد دروازه شد. که همین دو گل برای رساندن آنها به یک چهارم نهایی کافی بود.

سانترهای فراوان

 

دستورالعمل مربی برانکو ایوانکویچ از ابتدا روشن بود؛ سانتر و سانتر و بازهم سانتر. و بازیکنان پرسپولیس همین کار را کردند. محمد انصاری، دفاع چپ این تیم با 13 سانتر پیشتاز بود و این تیم در مجموع 50 سانتر به شش قدم الجزیره ارسال کرد.

این سانترها از دقت لازم هم برخوردار بود به طوری که یک سوم سانترها به بازیکنان هدف رسید. ترکیبی از دفاع مقاوم و دروازه بان قهرمانی به نام علی خسیف تنها چیزی بود که روز دوشنبه سدی بین شاگردان ایوانکوویچ و گل ایجاد کرده بود.

پرسپولیس تنها زمانی موفق شد دفاع الجزیره را از بشکند، که آنها چیز متفاوتی را امتحان کردند. نوراللهی در اواسط نیمه دوم با شوتی سرکش از راه دور خسیف را تسلیم کرد، و پس از آن که حسینی با بهره گیری از دفع ناقص توپ ،یک دقیقه قبل از پایان زمان عادی بازی  به امیدهای الجزیره پایان داد.

به لحاظ دفاع مصمم، هجومی ضعیف

طرح و نقشه هنک تن کاته برای آخرین بازی خود به عنوان سرمربی الجزیره عمدتا گرفتن فشار پرسپولیس و سپس ضربه زدن به این تیم در ضد حملات بود، رویکردی که در دوران سه ساله مربیگری این مربی هلندی در الجزیره خوب جواب داده بود.

در حالی که بخش دفاعی این برنامه بیش از یک ساعت وظایف خود را بی نقص انجام داد، تیم اماراتی نتوانست در بخش تهاجمی کارهای خود را اجرا کند. مبارک بوسوفا، علی مخبوت و رومارینیو در طول بازی نتوانستند در محوطه جریمه حریف توپ را لمس کنند. تنها یک بار که مقاومت دفاعی آنها در دقیقه 63 شکست، تیم تن کاته به رویکردی جسورانه تر روی آورد و احمد الهاشمی را به عنوان گزینه چهارم حمله معرفی کرد. این حرکت بلافاصله جواب داد و بازیکن تعویضی پاس گل مساوی را برای رومارینیو مهیا کرد اما شکاف های خط دفاعی الجزیره آشکار شد و سید جلال حسینی ضربه مهلک را بر الجزیره وارد آورد.