به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا؛ مردم کشورمان بی صبرانه منتظر هستند تا فیفا اسامی داوران قضاوت کننده در دیدار فینال و رده‌بندی رقابت‌های جام جهانی را اعلام کند و آنها مشتاق هستند تا نمایندگان داوری کشورمان که همان تیم ملی دوم ایران به شمار می رود را در مهمترین بازی این تورنمنت ببینند.

اما پیش از این نیز ایران نشان داده به لحاظ داوری کشور کوچکی نیست، محمد فنایی پیشکسوت داوری کشورمان در جام جهانی ۱۹۹۴ آمریکا قضاوت دیدار فینال میان ایتالیا و برزیل را به عنوان یکی از کمک داوران برعهده داشت، او درباره شانس فغانی برای قضاوت در فینال به خبرنگار برنا گفت: نکته مهم در این باره این است که فغانی تا اینجا توانسته با داوران برتر دنیا رقابت کند و نشان دهد یکی از بهترین داوران دنیا است و بی تردید نام او در حال حاضر از آسیا فراتر رفته و من رقیبی برای او در این بین نمی بینم. همچنین حضور او در همین مرحله نیز نشان می دهد فغانی از نظر فیفا نیز در میان ۱۰ داور ارزشمند جهان قرار دارد که این افتخار بزرگی برای فوتبال ایران و حتی فوتبال قاره آسیا به شمار می رود.

وی افزود: البته مردم ما توقع دارند که تیم داوری کشورمان دیدار فینال را قضاوت کند و به رده بندی هم قانع  نیستند و البته ما هم خوش بین هستیم که این اتفاق رخ دهد، اما اگر این اتفاق هم رخ نداد چیزی از ارزش های علیرضا فغانی و تیم داوری کشورمان کم نمی‌کند. به شخصه معتقدم اگر شیطنتی صورت نگیرد باید فغانی قضاوت دیدار نهایی را بر عهده داشته باشد، نباید فراموش کنیم ایرماتوف ازبکستانی از میان داوران کنار رفت و شکرالله بحرینی، داوری که هموطن رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا است به کشورش بازگشت و هم اکنون در میان داوران باقی مانده نیست.

فنایی در بخش دیگری از صحبت هایش پیرامون نحوه حضور داوران و انتخاب آنها خاطرنشان کرد: نظرات کارشناسان و نمره های ناظران در بازی‌های قبلی نقش تعیین‌کننده‌ای دارد اما نباید فراموش کنیم که داور فینال را تنها کمیته داوران تعیین نمی‌کند، بلکه مسئولان رده بالای فیفا در این مورد خاص نظر می دهند و پس از اجماع نظرات داوران را برای دیدار فینال و رده‌بندی معرفی می کنند.

کارشناس برجسته داوری ایران در پاسخ به این سوال که شانس داوران ایتالیایی و آلمانی را برای فینال تمام اروپایی در چه اندازه می بیند، اظهار داشت: چهار سال پیش روسپی داور ایتالیایی فینال جام جهانی را سوت زد و با توجه به حضور کولینا رئیس کمیته داوران بعید می دانم داور ایتالیایی دو دوره را پشت سر هم سوت بزند و اگر اینگونه شود  وداور اروپایی قضاوت فینال را عهده دار شود باید ببینیم چه جوی وجود داشته که داور شایسته ما برای قضاوت در فینال انتخاب نشده است.

بخش پایانی صحبت‌های  فنایی پیرامون حضورش در فینال جام جهانی و حس و حال این بازی مهیج  بود، فنایی در این باره این گونه توضیح داد: من در سال 1194 پنج  قضاوت داشتم که آخرین آن فینال بود و قبل از آن در یک چهارم نهایی بازی هلند و برزیل که بازی سنگینی بود را نیز قضاوت کردم اما در مورد سوال شما پیرامون  فینال باید بگویم اگر ما به جام جهانی های  گذشته نگاه ‌کنیم از این تورنمنت بزرگ فقط به فینال آن و قهرمان و نایب آن در بازی فینال اشاره می شود این یک رویداد بسیار بزرگ است که در تاریخ ثبت می‌شود و از این لحاظ بسیار اهمیت دارد و افرادی که در آن حضور دارند همگی بهترین هستن. از بازیکنان تیم ها و کادر فنی آنها گرفته تا داوران و ناظران آنها، البته کمی هم شرایط تغییر کرده و امروزه داوران با تیم های ثابت خود کار می کنند در همان فینال  جام جهانی ما سه داور از سه قاره مختلف بودیم، به هر حال من امیدوارم  این فینال به فغانی برسد تا تیم دوم ایران در جام جهانی بیشترین درخشش خود را داشته باشد. اجازه بدهید در پایان بازهم تاکید کنم که انصافاً فغانی تا به اینجا قضاوت های بسیار خوب و بی نقصی را داشته و شایسته ترین داور برای سوت زدن فینال است.