به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا؛ خالکوبی یا تتو واژه نام آشنایی که امروزه بر روی بدن بسیاری از افراد محبوب جامعه اعم از ورزشکاران، هنرمندان و سلبریتی‌های فضای مجازی نقش بسته است. نقش و نگارهایی که هرگز از سوی دین اسلام مورد تایید نیست. خالکوبی به دلیل شکستن سد دفاعی پوست می‌تواند سلامتی فرد را تهدید کند، از جمله بیماری‌های عفونی و بروز حساسیت را ایجاد کند. اگر وسایل خالکوبی به خوبی ضد عفونی نشوند ممکن است باعث انتقال بیماری‌ همچون ایدز شود.

*رخنه فرهنگ غربی بر فرهنگ اسلامی و ایرانی

خالکوبی از کشور تاهیتی واقع در اقیانوس آرام آمده است. خالکوبی در طول تاریخ در فرهنگ‌های مختلف با معنای متفاوت بر روی بدن افراد نقش می‌بست. در دوره های دیگری از تاریخ، خالکوبی  نشانه عضویت افراد در گروه خاصی بود و در واقع به عنوان سمبلی از یک گروه روی بدن افراد تاتو می‌شد. 

در برخی فرهنگ‌ها معتقد بودند که خالکوبی مهارت، نشانه یا موضوعی روی بدن می‌تواند فرد را در آن زمینه توانا کند. در تاریخ مکتوب، قدیمی‌ترین تاتوها منتسب به مصر و زمان ساخت بنای اهرام ثلاثه است. گرچه در این باره شک و شبهه‌های بسیاری وجود دارد اما تاریخ می‌گوید هرچه امپراتوری مصر در دنیا گسترش پیدا می کرد، فرهنگ خالکوبی هم گسترده‌تر می‌شد. در همین راستا تمدن هایی مانند کرت، پارسی، یونان و حتی عربی به آن دست پیدا کردند البته خالکوبی در ایران بیشتر نزد اوباش جاهل مرسوم بوده‌است. 

قرایی، جامعه شناس درباره رواج خالکوبی در جامعه ایران در گفتگو با خبرنگار برنا، گفت: فرهنگ تتو در جامعه ایران نهادینه شده است. البته این آسیب اجتماعی به شکل گذرا خواهد بود. در مدت کوتاهی جوانان از خالکوبی بر روی بدن استفاده می‌کنند اما با گذر زمان و افزایش آگاهی جوانان آنها هرگز به سمت خالکوبی بر روی بدن نخواهند رفت.

*الگوهای ورزشی در راس توجه جوانان

همیشه افراد محبوب جامعه مورد توجه جوانان قرار می‌گیرند. ریزترین رفتارهای آنها زیر ذره‌بین این قشر از جامعه است. در کنار هنرمندان، ورزشکاران مورد توجه جوانان هستند. مدتی بود که کمیته‌های انضباطی فدراسیون‌ها برای جلوگیری از این آسیب‌ اجتماعی برخورد جدی می‌کردند اما اکنون ورزشکاران بدون هیچگونه تذکری به راحتی بدن خالکوبی شده خود را در صفحه‌های شخصی مجازی و حتی رسانه‌های ملی به نمایش می‌گذارند.

در رشته‌های ورزشی پر طرفدار همانند بسکتبال، والیبال و فوتبال خالکوبی ورزشکاران نسبت به سایر رشته‌ها بیشتر است. در چند هفته اخیر بازیکن سپیدرود در رقابت‌های لیگ برتر خوشحالی بعد از گل خود را با نشان دادن خالکوبی بر روی بدن جشن گرفت که انتظار است کمیته انضباطی علی رغم فحاشی و دیگر خلاف‌ها باید به قانونی که درباره خالکوبی ورزشکاران در نظر گرفته شده توجه ویژه‌ای کند. 

فریبا محمدیان، معاون توسعه ورزش بانوان وزارت ورزش و جوانان در گفتگو با خبرنگار برنا، گفت: تعدادی از ورزشکاران که به سمت هنجارهای اجتماعی می‌روند نسبت به  فلسفه  اصلی  آگاهی ندارند و این امر سبب می‌شود که آنها مسیر درستی را طی نکنند. در نتیجه به جامعه که از آنها به عنوان الگو استفاده می‌کنند آسیب‌ جدی می‌رسانند.

*کپی‌برداری غیر حرفه‌ای ورزشکاران ایرانی 

برخلاف دین اسلام که خالکوبی را روا نمی‌داند، سایر مذاهب با خالکوبی مشکلی ندارد و بسیاری از افراد مشهور کشورهای دیگر از خالکوبی استفاده می‌کنند در صورتی که در فرهنگ ایرانی به نوعی قلمداد شده که فقط اراذل و اوباش از خالکوبی استفاده می‌کنند. ورزشکاران ایرانی به جای آنکه از اصول حرفه‌ای ورزشی ورزشکاران مشهور جهان الگوبرداری کنند متاسفانه تلاش می‌کنند با خالکوبی و مدل موهای مختلف را به ورزشکار مورد نظر نزدیک کنند. اکثر بازیکنان مشهور جهان خالکوبی‌های معروفی دارند. تنها ورزشکار حرفه‌ای که هرگز حاضر نشد به بدن خود آسیب برساند کریستیانو رونالدو بود. ورزشکاران می‌توانند از اخلاق حرفه‌ای رونالدو الگوبرداری کنند.

بهنام محمودی، بازیکن سابق تیم ملی والیبال و اولین لژیونر ملی‌پوش ایران نیز در همین مورد گفت: ورزشکاران ایرانی اگر به دنبال ترویج فرهنگ هستند می‌توانند در رقابت‌های بین المللی با پوشیدن لباسی زیر پیراهن ورزشی نام ائمه اطهار را نشان دهند تا از این طریق بتوانند فرهنگ ایرانی و اسلامی را ترویج دهند. خالکوبی به بدن آسیب می‌رساند و آنها به عنوان الگوهای جامعه هستند که با خالکوبی هرگز نمی‌توانند در زندگی افراد جامعه تأثیر مثبتی داشته باشند.

معاون توسعه ورزش بانوان وزارت ورزش و جوانان در اینباره، بیان کرد: در عرصه ورزش تلاش کردیم در این چند سال اخیر در کنار مهارت‌های ورزشی مهارت‌های اجتماعی هم به ورزشکاران آموزش داده شود تا در آینده که به الگو این جامعه تبدیل شدند بتوانند در ایجاد جامعه‌ای سالم سهم بسزایی داشته باشند. باید تلاش کنیم که الگو ورزشکاران جوان ما الگوهایی از داخل باشند تا با فرهنگ ایرانی عجین شوند،  در غیر این صورت فرهنگ‌های غربی و غیراخلاقی از طریق ورزشکاران وارد جامعه می‌شوند و در نتیجه سلامت جامعه به خطر می‌افتد.

*مصونیت بانوان ورزشکار ایرانی در لبه تیغ

در چند سال اخیر بانوان ایرانی توانستند با حجاب خود در میادین مختلف حضور پیدا کنند و پوشش آنها مورد توجه جهان قرار گرفت. بسیاری از بانوان ورزشکار در نقاط مختلف جهان بانوان ایرانی را الگو خود قرار دادند که با پوشش اسلامی توانستند به مدال‌های خوش رنگی دست پیدا کنند اما اخیرا چهره زیبای این الگو لکه‌دار شده است و تعدادی از بانوان ورزشکار در فضای مجازی برای تبلیغات مراکز خالکوبی این فرهنگ غلط را به جوانان ایرانی معرفی می‌کنند.

محمدیان در اینباره، اضافه کرد: تذکرات لازم به افراد داده می‌شود. باید نسلی را تربیت کنیم که به عنوان الگو در صفحه مجازی هم بتوانند نکات مورد نظر را رعایت کنند. باید سبک زندگی ورزشکاران با فرهنگ اسلامی همسو باشد و خلاهای موجود برطرف شود تا ورزشکاران از فرهنگ اسلامی جدا نشوند.

*مضرات خالکوبی بر روی بدن

برخی افراد به جوهر آلرژی دارند و استفاده از جوهر زیر پوستشان می‌تواند ناراحتی‌های دردناک پوستی برایشان ایجاد کند. این در حالی است که بیماری هپاتیت و ایدز نیز می‌تواند از طریق سوزن‌های آلوده و تجهیزات کثیف در مکان‌هایی که با هزینه کمتر دست به خالکوبی می زنند، انتشار یابد. در مواردی پیش آمده است که شخص در محدود چشم خود اقدام به خالکوبی نموده که متاسفانه با نابینایی رو به رو شده است. خالکوبی همچنین می‌تواند باعث ایجاد آلرژی پوستی شدید در بدن به صورت دائمی شود، زیرا رنگ‌ها باعث ایجاد واکنش در بدن می‌شوند. 

یلدا یزدان پناه، متخصص عفونی درباره ضررهایی که خالکوبی بر روی بدن ایجاد می‌کند در گفتگو با خبرنگار برنا، گفت: خالکوبی می‌تواند بیماری‌های پوستی و عفونی ایجاد کند. بیماری‌های شایع در خالکوبی هپاتیت B، C و ایدز است. خون آلوده از طریق خالکوبی وارد بدن افراد می‌شود. اگر لوازم خالکوبی به خوبی استرلیزه نشوند فرد با بیماری‌های مختلف مواجه می‌شود. جوهرهایی هم که برای خالکوبی استفاده می‌شود باعث چرکی شدن پوست می‌شود که بیماری‌های پوستی و عفونی را ایجاد خواهد کرد.

*حرف آخر

خالکوبی در فرهنگ اسلامی و ایرانی جایی ندارد. ورزشکاران که الگوهای جامعه هستند نباید فرهنگ غلط را به جامعه تزریق کنند. اگر قانونی برای برخورد با خالکوبی ورزشکاران در نظر گرفته شده باید اجرایی شود در غیر این صورت الگوهای جامعه مسیرهای اشتباه خود را طی می‌کنند. قطعا بسیاری از خالکوبی‌هایی که روی بدن افراد ورزشکار و سلبریتی‌ها می‌بینیم ترویج برخی ابتذالات در جامعه است و بهتر اینکه افرادی که می‌خواهند به این موضوع روی بیاورند تحقیقی درخصوص شکل خالکوبی داشته باشند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: