به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا، مرتضی محجوب، سرمربی تیم ملی نوجوانان شطرنج ایران، اظهار داشت: اگر چه تیم ما در المپیاد جهانی زیر 16 سال عنوان پنجم را به خود اختصاص داد ولی در مجموع عملکرد شطرنجبازان ما با توجه به شرایطی که داشتند، راضی کننده بود.

وی افزود: تیم نوجوانان در سال 2015 و 2016 عنوان قهرمانی المپیاد جهانی را بدست آورده بود. همین تیم در سال 2017 سوم شده بود. تیمی که توانسته بود دو عنوان قهرمانی را کسب کند ، از نفراتی چون پرهام مقصودلو و محمد امین طباطبایی و آرش غلامی سود می برد ولی برای مسابقات امسال ما آنها را در اختیار نداشتیم و با ترکیب متفاوت و نسبتا کم تجربه پای به ازبکستان گذاشتیم.

سرمربی تیم نوجوانان ادامه داد: پیش از شروع مسابقات تیم ما با میانگین ریتینگ 2400 بخت پنجم قهرمانی معرفی شده بود. اپرچه تا قبل از دور هشتم حتی شانس قهرمانی هم داشتیم ولی در مجموع عملکرد بازیکنان خوب بود و نشان دادند نسل جدیدی پشت تیم قهرمان شطرنج بوجود آمده است. ما در این مسابقات موفق به شکست دادن تیم هایی چون چین و آمریکا شدیم. از سوی دیگر علیرضا فیروزجا توانست مدال طلای میز یک را بدست آورد که در جای خود بسیار باارزش بود.

محجوب در پایان صحبت های خود از چین به عنوان یکی از تیم های قدرتمند این مسابقات یاد کرد و عنوان داشت: اگرچه ازبکستان به عنوان قهرمانی رسید ولی عملکرد تیم چین هم خیلی خوب بود. در رنک اولیه رتبه چین پائین بود و در نهایت نیز با تنها دو باخت در بین سه تیم برتر قرار گرفت.