به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا؛ مارک ویلموتس 50 سال سن دارد سرمربی بلژیکی و به احتمال فراوان تا ساعات آینده با قرارداد 1.3 میلیون دلاری به عنوان سرمربی تیم ملی فوتبال ایران اعلام شود.

این مربی 50 ساله متولد ۲۲ فوریهٔ ۱۹۶۹ در بلژیک است .مارک ویلموتس در تاریخ ۲۶ مه ۱۹۹۰ میلادی اولین بازی ملی‌اش را مقابل تیم ملی فوتبال رومانی انجام داد. او در ۷۰ بازی ملی حضور داشت و جمعاً ۴۹۴۷ دقیقه برای تیم ملی فوتبال بلژیک به میدان رفت. مارک ویلموتس آخرین بازی ملی خود را در تاریخ ۱۷ ژوئن ۲۰۰۲ میلادی در برابر تیم ملی فوتبال برزیل انجام داد. وی در بازی‌های ملی‌اش ۲۹ گل به ثمر رساند.

ویلموتس ۵۰ساله است و سابقه هدایت تیم‌های ملی بلژیک، ساحل عاج و شالکه را در کارنامه دارد.

مارک ویلموتس ستاره سابق تیم ملی بلژیک که مدتی در تیم ملی این کشور دستیار جرج لیکنز، سرمربی فعلی تراکتورسازی بود، از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ هدایت تیم ملی بلژیک را به عهده داشت. بسیاری ویلیموتس را سازنده نسل طلایی بلژیک می‌دانند که در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه هم توانست به مقام سوم دست یابد. ویلموتس پس از بلژیک یک سال هدایت ساحل عاج را به عهده داشت.

،مارک ویلموتس دوران باشگاهی را از سنت ترویدن شروع کرد،تیمی که رضا قوچان نژاد هم در آن سابقه بازی دارد

دو فصل در مچلن، 5 فصل خوب با استاندارد لیژو 4فصل خوب با شالکه، یک فصل در بوردو و فرانسه و بازگشت دوباره به شالکه و خداحافظی پس از دو سال ( در سال 2003)

در شالکه لقب خوک جنگی را گرفت و در بلژیک به خاطر نوع بازی جسورانه اش لقب گاو دانگلبرگ را داشت.ویلموتس از ستارگان تاریخ تیم ملی بلژیک است

او از سال 90 تا 2002 پیراهن تیم ملی بلژیک را پوشید.در 4 جام جهانی 90 تا 2002 حاضر بود،اما در 90 بازی نکرد.

در 98 دو گل به مکزیک زد و اگر گل یوسانگ چول کره ای نبود، بلژیک با بردن کره صعود میکرد.

در جام 2002 در بازیهای گروهی در هر بازی یک گل زد.او دروازه ژاپن میزبان،تونس و روسیه را باز کرد تا به بهترین گلزن تاریخ تیم ملی بلژیک در جامهای جهانی تبدیل شود.

بلژیک در مرحله بعد مقابل برزیلی که در نهایت قهرمان شد قرار گرفت،ویلموتس گل زد اما داور خطای او را روی روکه جونیور گرفت،برزیل با دو گل بازی را برد و بلژیک حذف شد.اشتباهی که پیتر پرندرگاست داور بازی بعدها بابت آن از ویلموتس عذرخواهی کرد.در پایان جام ویلموتس یکی از ذخیره های تیم منتخب جام شد/

او در یورو 2000 که مشترک در هلند و بلژیک برگزار می شد هم حاضر بود اما گلی نزد و بلژیکِ میزبان خیلی زود در گروهی حذف شد.

ویلموتس گزینه خوبی است یا نه؟

*بی گمان جورج لیکنز ، کسی که باعث می شود حضور ویلموتس در ایران را جدی تر باور کنیم.ویلموتس مربیگری را به عنوان دستیار در شالکه شروع کرد،به سنت ترویدن پیوست و خیلی زود در 2005 برکنار شد.4 سال مربیگری نکرد تا با جورج لیکنز مربی کنونی تراکتورسازی، دوباره به مربیگری روی آورد.او در آن سال دستیار لیکنز شد و در 2012 پس از رفتن لیکنز به کلاب بروژ هدایت تیم ملی بلژیک را قبول کرد.

*بعد از رفتن جورج لیکنز از تیم ملی بلژیک، دستیارش مارک ویلموتس سرمربی بلژیک شد.با ورود او بهترینهای بلژیک انتخاب شدند،نسلی که بعدها با رفتن او، بعد از باتجربه شدن و پیوستن به باشگاههای معتبرتر، خطرناک ترین بلژیک تاریخ را تشکیل دادند

ویلموتس در مقدماتی جام جهانی 2014، بلژیک را با 26 امتیاز و بدون باخت راهی جام جهانی کرد.8 برد و دو تساوی بالاتر از کرواسی،صربستان،اسکاتلند،ولز و مقدونیه ایستاد.

او با بلژیک به جام جهانی رفت، در زمانی که دی بروینه در وولفسبورگ بود و اوریگی در لیل و لوکاکو در اورتون توپ می زدند.

بلژیک در گروهی با گل های فلاینی و مرتنز الجزایر را برد،با گل اورگی روسیه و با گل فرتونگن کره را برد و در نیمه نهایی تیم ملی آمریکا را با گلهای دی بروینه و لوکاکو(دقیقه 105) 2 بر 1 برد اما در یک چهارم مغلوب تک گل هیگواین و آرژانتین شد و از جام کنار رفت

ویلموتس و یورو 2016 /ولزِ دردسر ساز

تیم ملی بلژیک با ویلموتس در مقدماتی جام ملتهای اروپای 2016 باز هم صدرنشین شد،با 7 برد و 2 تساوی و یک باخت.بالاتر از ولز،بوسنی،اسرائیل،قبرس و آندورا

او تنها مقابل ولز شکست خورد و در روز آخر با برد 3 بر 1 مقابل اسرائیل،صدرنشین شد.صدرنشینی باعث شد بلژیک در سید 1 قرعه کشی نهایی قرار بگیرد

بلژیک در گروهی یورو،کارش را با شکست 2 بر 0 مقابل ایتالیا آغاز کرد،اما ایرلند را 3 بر 0 و سوئد را 1 بر 0 با گل دقایق آخر ناینگولان برد و بعنوان تیم دوم صعود کرد.در یک هشتم با 4 گل آلدرویرلد،بتشوایی،هازارد و کاراسکو مجارستان را له کردند،اما در یک چهارم ابتدا دروازه ولز را باز کردند اما سه گل ولزیها یعنی شکستی دیگر از ولز و پایان کار ویلموتس در تیم ملی بلژیک.

*ویلموتس بعد از بلژیک

ویلموتس پس از ماهها استراحت با هدایت ساحل عاج به مربیگری برگشت، از مارس تا نوامبر 2017

6 بازی،1 برد و 3 باخت

خیلی زود از کار کنار رفت و ابراهیم کامارا به جای او مربی شد. حال باید دید در صورت قطعی شدن سر مربیگری او در ایران عملکرد این مربی چگونه خواهد بود.