به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا؛ آیدین مقیمی، کارشناس و گزارشگر بسکتبال، درباره عملکرد تیم‌ ملی بسکتبال ایران برابر پورتوریکو و باخت در لحظات پایانی بازی در گفتگو با خبرنگار برنا عنوان کرد: قبل از هرچیز بگویم نمی‌توان گفت همه تقصیرات متوجه کادرفنی است. به نظرم برای این بازی انتقادات زیادی به سمت کادرفنی شد هرچند که معتقدم اشتباهاتی را داشتند ولی یک مقدار هجم این انتقادات بیش از اندازه بود. ببینید وقتی تیمی بازی تقریبا برده را می‌بازد، قطعا کادرفنی یکی از علت‌های شکست است نه تمام علت‌ها، ما بازیکنان با تجربه‌ای داریم ولی همین باتجربه‌ها هم در بازی مقابل پورتوریکو اشتباهات زیادی را به ویژه در کوارتر چهارم و در پنج دقیقه پایانی داشتند.

او ادامه داد: برخی از بازیکنان در حملات بسیار سهل‌انگارانه اقدام می‌کردند. احساس می‌کنم در این بازی ما زیادی خیالمان از برد راحت بود. بازیکن‌هایی داشتیم که در حمله خوب بودند ولی در بسکتبال همه چیز فقط حمله نیست و آن چیزی که شما را برنده می‌کند دفاع است که ما در دفاع اصلا خوب نبودیم و اتفاقا از همین بخش لطمه خوردیم. بازیکن‌هایی داشتیم که در طول تمام بازی‌های ما آن‌ها را در دفاع خوب می‌بینیم ولی در این بازی نه خوب دفاع و نه خوب حمله کردند.

مقیمی افزود: حسین زاده و مظفری را بردیم و حداقل در آن زمان باقی مانده که می‌توانستیم بازی را به دقایق اضافه بکشانیم از این بازیکنان استفاده نکردیم. متاسفانه در سه دقیقه آخر هیچ برنامه‌ای برای گلزنی نداشتیم البته بعید می‌دانم مربی با تجربه‌ای مانند شاهین‌طبع در تمرینات برنامه‌ای برای رهایی از فشار در زمین نداشته باشد ولی عجیب بود با این بازیکنان با تجربه‌ای که سال‌ها در تیم‌ملی بودند و تورنمنت‌های مختلف شرکت کردند به این راحتی توپ‌ها لو بدهیم.

کارشناس بسکتبال یادآور شد: در فینال بازی‌های آسیایی جاکارتا هم بازی را در دقایق پایانی باختیم هرچند که معتقدم  این دو بازی کاملا با هم تفاوت دارد اما چیزی که اهمیت دارد این است که حریف ما را در طول بازی خوب آنالیز می‌کند و این کار را نمی‌کنیم. سرعت آنالیز در بسکتبال دنیا بسیار بالاست و مثل قبل نیست که مثلا یه نیمه بازی کنند و بعد مربی بیاد تیم حریف را آنالیز کند، الان کوارتر به کوارتر تیم را آنالیز می‌شود و آن آنالیز به بازیکنان انتقال داده می‌شود. طبیعتا تیم حریف ما را خوب آنالیز می‌کند و در کنار این نوع تمرینات و آمادگی بدنی هم مهم است. برای مثال ما در کوارتر چهارم دیدیم که بچه‌ها آمادگی بدنی لازم را ندارند و به نوعی انگار کم آورده بودند. وقتی عملا با 8 بازیکن بازی می‌کنیم قطعا فشار روی آن 8 نفر زیاد خواهد بود و هرچه انرژی داشتیم در نیمه نخست خرج کردیم و به بازیکنان ذخیره به موقع بازی ندادیم. از تعویض‌ها  ضربه خوردیم. ما گرامی‌پور  را داشتیم که خوب  بود ولی برای ما جای سوال دارد که چرا تعویض شد.

او درمورد دیدار با تونس بیان کرد: باید دیدار با پورتوریکو را فراموش کنیم و به بازی با تونس فکر کنیم چون اگر ببازیم اندک شانس‌مان را هم برای صعود از دست می‌دهیم. به نظرم تونس اصلا از پورتوریکو ضعیف‌تر نیست هرچند که بازی مقابل اسپانیا را با اختلاف واگذار کرد ولی در بازی‌های تدارکاتی پیش از جام جهانی به خوبی نشان داد که با دست پر آمده است. سنتر تیم که مقابل حامد حدادی بازی خواهد کرد بازیکن خوبی است که در NBA بازی می‌کند و این نشان می‌دهد حدادی بازهم کار راحتی زیر سبد نخواهد داشت.

خبرنگار: فریبا جلیل خانی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: