به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا؛ رضا زارعی، رئیس فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی، در گفتگو با خبرنگار برنا درخصوص وضعیت صعودهای ورزشی در فصل سرما بیان کرد: با تغییر فصل و از اواخر فصل تابستان روی قله‌های مرتفع مثل دماوند و سبلان بارش برف داریم، از آن‌جایی که از ابتدای سال تغییرات جوی و بارش‌های زیادی داشتیم، این پیش‌بینی را کردیم که امسال سال پربارشی باشد. خوشبختانه با اتمام فصل گرما یک مقدار از آن التهابات صعود و هجوم به سمت کوه‌ها کاسته می‌شود اما همواره خطرات کوهستان وجود دارد. توسعه‌ ما بیشتر در بحث آموزش به کوهنوردان است و کلاس‌های آموزشی پائیزه هم آغاز شده که بیشتر در زمینه سنگنوردی، کوه‌پیمایی و نجات فنی است. ما افراد را به سمت باشگاه‌ها هدایت می‌کنیم چون این فعالیت‌ها با هماهنگی هیات‌های استانی از طریق باشگاه‌ها انجام می‌شود.

وی افزود: به انتهای پاییز که می‌رسیم شرایط دیگر تغییر می‌کند، فصل برف است و فقط توصیه‌های ایمنی برای صعودهای زمستانی داریم. مهم‌ترین نکته در آغاز فصل پاییز کوتاه شدن روزها است که کوهنوردان باید به تغییر زمان فعالیت خود توجه کنند.

زارعی در رابطه با وضعیت کسب سهمیه ورزشکاران اظهار داشت: الناز رکابی و علی برات‌زاده در مهرماه دو سهمیه ما در بازی‌های ساحلی جهانی هستند که به قطر اعزام می‌شوند. در حال حاضر این ورزشکاران در کشور اتریش اردوی تدارکاتی خود را دنبال می‌کنند. رکابی در یک دوره مسابقه تدارکاتی شرکت کرد و برای حضور در یک رقابت تدارکاتی دیگر به اسلووانی خواهد رفت. پس از بازی‌های ساحلی نیز به چین اعزام می‌شوند. همه این مسابقات برای این است که بتواند در رنکینگ 20 نفر برتر دنیا قرار بگیرد و المپیک راه پیدا کند. این کار بسیار دشوار است و بیشتر تلاش ما این است که ورزشکاران بتوانند در مسابقات آسیایی سهمیه المپیک را به دست بیاورند چون بیشتر ورزشکاران آسیایی در مسابقه قهرمانی جهان سهمیه گرفتند و از این لحاظ شانس بیشتری دارند.

رئیس فدراسیون کوهنوردی ادامه داد: علی برات‌زاده، داوود رکابی و رضا کلاه‌سنگیان سه ورزشکاری هستند که در سه ماده خوب عمل کردند و امیدواریم ورزشکاران دیگر هم به آن‌ها اضافه شوند، دو نفر از این ورزشکاران نهایتا به مسابقات کسب سهمیه اعزام می‌شوند. برات‌زاده از آن جایی که سهمیه بازی‌های ساحلی را کسب کرده است شانس زیادی دارد اما باید صبر کنیم تا رنکینگ بازی‌های آسیایی هم اعلام شود و نتایج را ببینیم.

وی گفت: رضا علیپور هم از ابتدای سال در مسابقات جام جهانی حضور پیدا کرده است، 4 مرحله از آن را پشت سر گذاشته اما دو مرحله دیگر هنوز باقی مانده است. کسب رتبه چهارم، ششم و هفتم بهترین نتایج علیپور در این مسابقات بوده است. در مسابقات قهرمانی جهان هم با بدشانسی روی سکوی ششم ایستاد و رقبا از او سرتر نبودند. رضا روحیه خوبی دارد و به تمرینات خود ادامه می‌دهد تا مهرماه در مسابقات جام جهانی چین و پس از آن در مهرماه در مسابقات قهرمانی آسیا شرکت کند. امیدوارم در مسابقات چین به خوبی آماده شود تا در قهرمانی آسیا بتواند آن ناکامی‌ها را جبران کند.

خبرنگار: پرفام ذاکرانی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: