به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا؛ حمید علی صمیمی، رییس فدراسیون جانبازان و معلولین ایران به مناسبت هفته تربیت بدنی طی گفتگو با خبرنگار برنا درخصوص تاثیرات ورزش بر معلولین بیان کرد: ورزشکاران ما همه توانمند هستند و نمی‌توان عنوان ناتوان را به آن‌ها داد. ورزش هم برای جانبازان و هم برای معلولین جدا از بحث امید به زندگی می‌تواند سلامت شخص را تضمین کند و فرد را توانمند کند، علاوه بر این می‌تواند باری را از دوش خانواده و حتی جامعه بردارد. الان در عرصه ورزش جانبازان و معلولین شاهد موضوع هستیم که خیلی از ورزشکاران ما که در این زمینه فعالیت می‌کنند، مسئولیت‌هایی را در حوزه محلی و منطقه‌ای شهر خود پذیرفتند.

وی افزود: بنابراین ورزش می‌تواند وسیله بسیار خوب باشد تا افرادی که نقصی در عضوشان ایجاد شده و احساس محدودیت دارند، با تقویت جوارح دیگر خود آن نقص را جبران کنند، توانمند شوند و به افرادی مانند خودشان و حتی نفرات سالم انگیزه دهند.

صمیمی اظهار داشت: ابتدا کار در بحث ورزش معلولین، بخش همگانی است، در کنار ورزش همگانی انسان توانمند می‌شود و توانایی‌های خود را کشف می‌کند. پس از آن ما این افراد را به سمت قله‌های قهرمانی می‌بریم. بنابراین بیس ورزش معلولین، بخش همگانی است که کم‌کم سمت قهرمانی هدایت می‌شود.

رییس فدراسیون جانبازان و معلولین گفت: اگر می‌خواهیم یک حوزه فعالی را برای معلولین ایجاد کنیم، ابتدا شخص باید استعدادهای خود را از لحاظ جسمی و روحی تقویت کند، برای راه‌اندازی این کار باید از ورزش استفاده شود. در مرحله بعد گشایش‌هایی در زندگی این افراد می‌شود که به فعالیت‌های اجتماعی می‌پردازند. فعالیت‌هایی که برای خودشان درآمد دارد و برای جامعه موثر است.