به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا؛ گلاره کاکاوندپور، مسئول دپارتمان بسکتبال سه نفره بانوان، درباره شانس المپیکی شدن تیم سه نفره ایران در گفتگو با خبرنگار برنا توضیح داد: براساس برنامه اعلام شده در رابطه با چگونگی توزیع سهمیه‌های المپیک توکیو برای بسکتبال سه نفره بانوان، چهار تیم از طریق رنکینگ جهانی صاحب این سهمیه می‌شدند که ایران جزو کشورهایی به شمار می‌رفت که این شانس را داشت حتی در این زمان هم خیلی تلاش کردیم تا بتوانیم رنک‌مان را افزایش دهیم و در این مدت ایونت‌های مختلفی را در شهرستان‌ها و تهران داشتیم ولی فقط از آسیا دو تیم می‌توانستند جواز حضور در المپیک را کسب کنند که ما سوم شدیم و تیم‌های چین و مغولستان این سهمیه را به دست آوردند.

او ادامه داد: درحال حاضر در جایگاه ششم جهان هستیم به نظرم قرار گرفتن در جایگاه ششم جهان بزرگترین اتفاق است ما سال‌ها محروم بودیم و شاید اگر این تلاش‌ها یک سال زودتر اتفاق می‌افتاد ما الان در المپیک بودیم. خیلی خوشحالم از این نتیجه چون فکر می‌کنم ما در رشته‌های تیمی چنین جایگاهی را در هیچ رشته ورزشی آن‌هم در بخش بانوان ندرایم.

کاکاوندپور اضافه کرد: البته ما هنوز برای المپیکی شدن شانس داریم ولی خیلی کار سختی است. تیم سه نفره ایران می‌تواند با حضور در رقابت‌های انتخابی المپیک که اسفندماه در هند برگزار می‌شود شانس باقی مانده خود را برای کسب سهمیه امتحان کند که البته آنجا هم با تیم‌های مدعی همگروه هستیم ولی بی‌انگیزه و ناامید نیستیم و قطعا تلاش خواهیم کرد در این مسابقات جواز المپیک را بگیریم. پس از این هم مسابقات مجارستان را داریم که باز کارمان دشوارتر است ولی همچنان به تلاشمان ادامه می‌دهیم.

او با اشاره به روند رو به رشد بسکتبال بانوان در چند سال اخیر توضیح داد: از عجول بودن مردم ایران در عجبم سال‌ها برای بسکتبال ایران اتفاقی رخ نداده بود و ما همیشه در محرومیت بودیم و الان درست یک سال است که این جریان رخ داده و ما از رنک 15 به ششم جهان رسیدیم که به نظرم خیلی مهم و با ارزش است. ولی همه انتظار نتایج دور از ذهن را دارند که واقعا در این شرایط شدنی نیست. باید صبور بود چرا که تازه اول راه هستیم و در شروع نیز کاملا در بخش سه نفره موفق بودیم.

مسئول دپارتمان بسکتبال سه نفره افزود: در حال حاضر در این بخش ما همه رده‌های سنی را راه انداختیم که به نظرم مهمترین کار هم توجه به رده پایه است پس باید صبور بود تا نتایج آن را هم در آینده دید. فدراسیون در این مدت خیلی از ما حمایت کرده امیدارم در کنار این وزارت ورزش و بخش خصوصی نیز حمایت بیشتری از ما داشته باشند چرا که هم نیاز به حمایت داریم و هم انگیزه برای پیشرفت.

بازیکن سابق تیم‌ ملی در مورد سومی تیم دانشگاه آزاد در مسابقات قهرمانی دانشجویان جهان نیز گفت: اتفاق خیلی خوبی بود. ما هنوز از بسکتبال دنیا عقب هستیم ولی با این روند و با این اعزام‌ها زمینه پیشترفت بسکتبال بانوان را مهیا می‌کنیم. شاید این تیم نتواند در مسابقات جهانی موفق باشد ولی همین که در بین تیم‌های دانشجویی جهان سوم شده است بسیار با ارزش است.

کاکاوندپور در پایان درباره نفرات اعزامی به مسابقات گفت: ما هیچ وقت یک ترکیب ثابت نداشتیم در یک مسابقه مژگان خدادادی را اعزام کردیم و در یک رویداد دیگر شادی عبدالوند را فرستادیم در همین مسابقات اخیر نگین رسولی را اضافه کردیم. بنابراین همه انتقادها را رد می‌کنم و خواهش می‌کنم افرادی که این مباحث را مطرح می‌کنند اگر واقعا کارشناس هستند به جای انتقاد الکی به تیم کمک کنند و این را هم بگویم که بازیکنانی خوبی مانند سعیده علی، دلارام وکیلی تا زمانی که بهترین بازیکن هستند در اعزام‌ها خواهند بود.