به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا؛ سیدرضا صالحی امیری، رییس کمیته ملی المپیک در نشست هم اندیشی گفت: باید باور کنیم که ما همه چیز را نمی‌دانیم و ندانستن را باید به عنوان یک ارزش حساب کنیم. حضور ۱۷۰ نفر از افراد شناخته شده در هفده کمیسیون ما نشان می‌دهد که روی این بحث تمرکز ویژه ای داریم. این کمیسیون‌ها و اتاق فکری که برگزار می‌شود باعث خواهد شد که ندانستن‌ها از بین برود و می‌خواهیم به تقویت ایده و نظر بپردازیم. باید از روسای کمیسیون‌ها مطالبه‌جویی کنید. آکادمی دارد به هویت خودش بازمی‌گردد. با حضور دکتر قراخانلو اقدامات مثبتی صورت گرفته و دیگر تنها کار آکادمی پرورش قهرمانان نیست.

وی درباره بازی های جهانی ورزش های ساحلی تاکید کرد: احساس ما بر این بود که قطر در بازی‌های ساحلی حرمت‌ها را رعایت نمی کند ولی با حضور در این مسابقات دیدیم که میزبان مسابقات به شکل شایسته‌ای حرمت‌ها را رعایت کرده و به قانون کشورها احترام می‌گذاشت. شاید اگر از قبل می‌دانستیم این موضوع  را تیم سه نفره بانوان را اعزام می‌کردیم.

رییس کمیته ملی المپیک در این باره ادامه داد: ما حتی یک نفر را بدون مصوب هیات اجرایی به مسابقات نمی‌بریم. حضور من و آقای سجادی درخصوص حضور در جلسات آنوک بود. در این سفر به قطر چند دیدار داشتیم که دیدار با روسای المپیک ژاپن، ازبکستان، کویت و چند کشور دیگر نیز داشتیم. کمیته بین‌المللی المپیک برای تاریخ شفاهی ایران به ما ۳۸۰۰۰ هزار دلار کمک کرده است و همچنین برای مهاجرت و بین‌الملل نیز کمکی صورت گرفته است.

رییس کمیته ملی المپیک در بخش دیگری از صحبت هایش در این باره بیان کرد: در قطر همه مقامات ioc و oca حضور داشتند و صحبت‌های مختلفی انجام شد. عملکرد پیمان فخری به عنوان سرپرست کاروان و همچنین ملی‌پوشان ما خوب بود و می‌توان گفت از این مسابقات رضایت داریم.

صالحی امیری در ادامه با اشاره به پرداختی های صورت گرفته به فدراسیون ها خاطرنشان کرد: به همه فدراسیون‌ها ۹۰ درصد پرداخت کردیم و برای پرداخت ۱۰ درصد دیگر نیز مشکل نداریم. مصوب کردیم‌ که درصورت ارائه برنامه فدراسیون‌های المپیکی و قبول ستاد بازی‌ها، پنج میلیارد علاوه بر بودجه مصوب شده به این فدراسیون‌ها پرداخت  کنیم. این کار برای آماده‌سازی تیم‌ها برای حضور در المپیک ۲۰۲۰ است. نمیخواهیم بگوییم که فدراسیون‌ها مشکل ندارند ولی نسبت به مشکلات اقتصادی جامعه، تا جایی که توانستیم‌به فدراسیون‌ها کمک کردیم و می‌توان گفت کم‌کاری نکردیم. کمیته ملی اامپیک چالشی به نام بودجه ندارد. کشتی، بسکتبال، والیبال، کاراته فدراسیون‌هایی هستند که به آنها کمک ویژه برای المپیک می‌شود.

وی در بخش دیگری از صحبت هایش با اشاره به اهمیت آکادمی ملی المپیک گفت: قراخانلو یک ماموریت را در آکادمی المپیک آغاز کرده و نمی‌تواند این ماموریت را نصفه نیمه رها کند. نمیتوان به خاطر یک نقد بخواهیم مسیر جهش آکادمی المپیک را قطع کنیم. من صحبت کردم که قراخانلو بتواند به کارش در آکادمی ادامه دهد و مورد موافقت نیز قرار گرفته است. قراخانلو یکی از سرمایه‌های ورزش کشور است و نباید از ظرفیت‌ای او غافل شویم.

رییس کمیته ملی المپیک اظهار داشت: متاسفانه‌برخی از روسای فدراسیون‌های ما نگاه کوتاهی به ورزش دارند و باید تلاش کنند که در حفظ کرسی‌ها تلاش کنند. تغییرات در فدراسیون‌ها نباید منجر به حذف کرسی‌های ایران شود. ما ۲۰۰ میلیون تومان به تیم امید کمک کردیم و بازهم به این تیم کمک می‌کنیم. تلاش وزارت ورزش، کمیته المپیک و فدراسیون این است که تیم امید طلسم‌شکنی کند و به موفقیت برسد. ما حمایت مالی و معنوی را از تیم امید خواهیم داشت.

وی درباره دبیر کل این کمیته نیز تصریح کرد: گزینه دبیرکلی تا یک ماه دیگر معرفی می‌شود و از بین ۹ کاندید به جمع‌بندی رسیدیم که نفر مورد نظر را انتخاب کنیم.

صالحی امیری با اشاره به گسترش والیبال عنوان کرد: والیبال یک پدیده نوظهور است که می‌تواند رقیب جدی برای فوتبال باشد. درخصوص اتفاقات مدیریتی والیبال باید این را عرض کنم که به زودی انتخابات این فدراسیون برگزار می‌شود. نیاز به مدیرانی داریم که بتوانند در فدراسیون‌ها  نیازهای مالی و ارتباطی را براورده کنند. ما باید به دنبال آدم‌های بزرگ باشیم‌. باید زمینه‌ای را فراهم کنیم که افرادی در فدراسیون‌ها حضور داشته باشند که منابع را جذب کنند. حضور وزارتخانه‌هایی مانند ارتباطات که شخصی مانند آذری جهرمی در آنجا است و به ورزش نیز علاقه دارد می‌تواند کمک‌ حال ورزش باشد.