به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا؛ حسین‌علی شهریاری، نماینده مردم زاهدان و رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی درباره اختصاص 40 درصد فروش دخانیات به معقوله توسعه ورزش همگانی به خبرنگار برنا گفت:  بر این اساس از 100 درصد کل سهم دولت از محل مالیات بر دخانیات، 40 درصد به وزارت بهداشت، 40 درصد به وزارت ورزش و جوانان و 20 درصد هم به آموزش و پرورش اختصاص می‌یابد. طبق قانون هزینه‌کرد این اعتبار در بخش‌هایی جز کنترل، پیشگیری، کاهش مصرف دخانیات و درمان بیماری‌ها و عوارض ناشی از آن ممنوع است. بنابراین هر وزارتخانه‌ای باید مصادیق مرتبط با موضوع را در حوزه خودش درآورده و برنامه‌هایش را اعلام کند.

عضو فراکسیون ورزش  با تاکید بر این نکته که ورزش همگانی منجر به افزایش نشاط عمیق و پایدار در جامعه می‌شود و جلوی آسیب‌ها را می گیرد، ادامه داد: با توجه به این اهمیت، تقویت ورزش‌های همگانی و ترویج آن در دستور کار نمایندگان مجلس قرار دارد.

وی ادامه داد: در راستای این مصوبه، مجلس تلاش کرده تا ترویج ورزش همگانی را هدف برنامه‌ها و اقدامات خود قرار دهد چرا که این امر برای پیشگیری از بیماری‌ها و نشاط در جامعه و به ویژه برای زنان ضروری است. اگر می خواهیم هزینه‌های خود را در حوزه پزشکی و دارو را کاهش دهیم چاره‌ای جز رجوع به ورزش همگانی نداریم.

شهریاری گفت: هدف مجلس از تصویب قانون ارتقا سلامت جامعه است. علاوه بر مقوله قهرمانی در ورزش توسعه همگانی و فعالیت بانوان که در قانون به صراحت بر مخارج درآمد در این مباحث تاکید شده، ارتباط مستقیم و تنگاتنگی با سلامت جامعه و ترویج فرهنگ تربیت‌بدنی میان اقشار مختلف دارد. تجربه و آمار اجرای صحیح این قانون در کشورهای مختلف جهان نشان می‌دهد هرچقدر میزان مالیات در مواد دخانی افزایش پیدا کند آمار افراد جدید استعمال کننده این مواد روند نزولی دارد و ما امیدواریم بتوانیم به اهداف ترسیم شده در این قانون با کمک همه دستگاه‌ها دست پیدا کنیم.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: