به گزارش  برنا از  شهرکرد؛ دکترمرتضی هاشم زاده افزود: بیشترین آمار شناسایی شده مبتلا به فشار خون بالا در استان مربوط به افراد بالای 30 سال هستند.

وی اظهار داشت: از این تعداد 9هزار و 885 نفر مرد و مابقی مبتلایان به فشار خون در استان زنان هستند.

وی توجه بیشتر زنان به سلامت و همچنین مراجعه به مراکز درمانی در خصوص معاینات فشار خون یکی از عمده دلایل بالا بودن تعداد افراد شناسایی شده مبتلا به فشار خون در استان است.

هاشم زاده اظهار داشت: از شش ماهه دوم سال گذشته طرح غربالگری دیابت و فشارخون در شهرها و روستاهای استان آغاز شده و هم اکنون نیز مراقبان سلامت درمراکز بهداشت و درمان استان این طرح را اجرا می کنند.

به گفته وی ، در این طرح افراد به صورت رایگان در زمینه ابتلا به فشار خون و دیابت معاینه می شوند و برای مبتلایان به این بیماری ها پرونده تشکیل می شود.

کارشناس بیماری قلبی وعروقی، غدد و متابولیک مرکز بهداشت چهارمحال وبختیاری نیز با اشاره به آمار بالای مبتلایان به فشارخون افزود: یکی از دلایل مهم شیوع بیماری فشارخون بالا در این استان، ارتفاع زیاد از سطح دریا است.

محمود شجاعی افزود: فشار خون، دیابت و بیماری‌های قلبی،عروقی از جمله شایع‌ترین بیماری‌های مزمن هستند که هر کدام به تنهایی می‌تواند سلامت جامعه را به خطر بیندازد.

وی اظهار داشت: فشارخون و بیماری های قلبی و عروقی یکی از شایع ترین علل مرگ و میر در استان، دنیا و کشور است، که باعث بروز بیماری های کلیوی، سکته های قلبی و مغزی در مبتلایان می شود و باید نسبت به پیشگیری و درمان بیماری، اقدامات به موقع صورت گیرد.

وی گفت: سبک نادرست زندگی مثل تغذیه نادرست، فعالیت فیزیکی کم، استعمال مواد دخانی از دیگر عوامل افزایش بیماری فشارخون در استان است که می توان با تغییر زندگی کم کردن میزان مصرف نمک، استفاده از سه وعده ماهی در هفته ،30 دقیقه پیاده روی در روز و یا 150 دقیقه ورزش در هفته از این بیماری پیشگیری کرد.

وی با بیان اینکه بیماری فشار خون به دو نوع اولیه و ثانویه تقسیم می‌شود، گفت: فشار خون اولیه علت خاصی ندارد و با تغییر سبک زندگی می‌توان آن را کنترل کرد، اما فشار خون ثانویه در سن پایین افراد مشاهده می‌شود و با کشف علت آن قابل حل است.

شجاعی رعایت رژیم غذایی سالم و متعادل، اهمیت دادن به فعالیت بدنی و ورزش منظم و روزانه، اندازه گیری منظم فشار خون و‌توجه به مصرف صحیح و منظم دارو توسط بیماران دارای فشار خون بالا را برای پیشگیری و کنترل فشار خون بالا و حفظ سلامت افراد ضروری دانست