به گزارش برنا از شهرکرد ؛شهرام احمدی در دومین نشست کارگروه مقابله با پدیده گرد و غبار چهارمحال و بختیاری اظهار کرد: توسعه فضای سبز برای کاهش پدیده گرد و غبار در این استان لازم و ضروری است و باید مورد توجه قرار گیرد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری گفت: در چندین روز گذشته شاهد کاهش کیفیت هوا و هجوم ریزگردها به آسمان این استان بودیم و برای کاهش فعالیت کانون‌های گرد و خاک توسعه فضاهای سبز در واحدهای مسکونی لازم است.

وی با اشاره به اهمیت افزایش فضای سبز شهری و روستایی و تغییر و اصلاح الگوی کشت گیاهان در اراضی زراعی در راستای مهار کردن گرد و غبار در هوا اظهار داشت: توسعه فضای سبز نقش مهمی در بهبود و ارتقای کیفیت هوا در چهارمحال و بختیاری دارد و یک هکتار جنگل 70 تن گرد و خاک را از هوا تصفیه می‌کند.

احمدی با اشاره به اینکه خشکسالی نیز بر روند فعالیت کانون‌های گرد و خاک می‌افزاید خاطرنشان کرد: متأسفانه در چند سال اخیر میزان بارش‌ها به صورت چشمگیر کاهش یافته است و خشکسالی و کاهش بارش باران نیز به عنوان یک فاکتور مهم نقشی اثرگذار در افزایش فعالیت کانون‌های گرد و خاک در این استان دارد که باید با استفاده از روش‌های علمی و نوین دشت‌های این استان به صورت مصنوعی تغذیه شوند.

وی با اشاره به اهمیت ایجاد کمربند سبز برای شهرها بیان داشت: امسال این طرح در راستای بهبود کیفیت هوا در چهارمحال و بختیاری اجرایی خواهد شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری گفت: نصب فیلتر بر روی واحدهای دارای آلاینده‌های هوا لازم و ضروری است و باید موردتوجه قرار گیرد تا شاهد ارتقای کیفیت هوا در این استان باشیم.

وی عنوان کرد: تعذیه مصنوعی دشت‌های این استان، تغییر الگوی کشت گیاهان، ایجاد کمربند سبز در اطراف شهرها، نصب فیلتر هوا در کارخانجات و واحدهای تولیدی و ایجاد فضای سبز از راهکارهای مناسب برای بهبود کیفیت هوا در چهارمحال و بختیاری است که باید اجرایی شود.